02 Απρ 2019

Αγόρασα τον Καζαμία και τι να δώ? Το 2019 είναι η χρονιά της κατσακρίδας στο κινέζικο οροσκόπιο.

Μην ψάξετε τον καζαμία σας. Ήταν άλλο ένα ηλίθιο αστείο μου στο ξεκίνημα μιας κριτικής. Γιατί το κάνω αυτό? Πρέπει να το σταματήσω.

Δεν έχω πολλά να πω για τη χρονιά της κατσακρίδας. Ούτε για το Οροσκόπο. Τα είχε πει όλα ο Αναξίμαδρος πριν ένα χρόνο. Εγώ να αλλάξω τις βαθμολογίες θέλω μόνο. Να ανέβουν στο επίπεδο που τους πρέπει.

Να προσθέσω σε αυτό, όμως, μερικά πραγματάκια.

- Ότι ο χώρος ανακαινίστηκε και, επιτέλους, έγινε πιο σύγχρονος. Πλέον μπορώ να πηγαίνω και με φίλους μου εκεί. Παλιά θα δυσκολευόμουν αρκετά.

- Ότι η εμπειρία στο συγκεκριμένο μαγαζί είναι αληθινό κεφάλαιο από μόνη της. Κέρασμα σούπας, γλυκών, εξυπηρέτηση αρρωστημένα καλού επιπέδου και πηγαία ευγένεια.

- Ότι, χωρίς να είναι το πιο πρωτότυπο εστιατόριο του κόσμου, αν ψάξεις στο μενού τους μπορείς να βρεις τα δικά σου comforting πιάτα. Τα πιάτα που θα ευχαριστηθείς απόλυτα σε ένα μαγαζί που δεν θα πας μόνο για το φαγητό αλλά για την συνολική αίσθηση απόλυτης οικειότητας και άνεσης που θα σου προσφέρει. Όχι απαραίτητα από την πρώτη φορά, μην παρεξηγηθώ. Αποκλείεται όμως στην δεύτερη ή τρίτη επίσκεψη να μην έχεις αρχίσει να νιώθεις έτσι.

- Για μένα comforting πιάτα είναι τα χειροποίητα ραβιόλια με τρούφα ή αυτά με τα θαλασσινά. Κάνε την ποτανιά να τα ζητήσεις μισά μισά. Δύσκολα θα σου πουν όχι.

- Από τα ορεκτικά, πεντανόστιμα είναι τα αχλαδάκια τυριών και τα κεφτεδομπιφτεκάκια: γεμιστά με τυρί και υπέροχη πέστο από πάνω. Μην χάσεις κανένα από τα δύο. Αν είναι να διαλέξεις ένα, βέβαια, διάλεξε τα αχλαδάκια.

- Από τις σαλάτες ανακάλυψα ότι η αυτή με το ρόδι είναι επιεικώς τέλεια. Με καραμελωμένα φρούτα, κομματάκια τυριού, ζελέ λεμονιού και dressing από ρόδι. Τέλεια, τέλεια, τέλεια. Που λέει κι ένα τραγούδι.

- Από τα ζυμαρικά, δύσκολα θα καταφέρεις (εσύ θα φταις) να μην σου αρέσουν και τα new entried νιόκι με τρούφα, μπέικον και τυριά. Ζυμαρώδη νιόκι, όχι πατατώδη.

- Αν σου αρέσουν οι μοτσαρελάτες πίτσες, τότε οι σχετικά μικρές πίτσες τους έχουν αρκετά καλή ζύμη και μπόλικο τυρί για να νιώσεις ότι τρως την πίτσα όπως της αξίζει να τη σερβίρουν. Θα μου άρεσε λίγη περισσότερη ποικιλία και πειραματισμός στη συγκεκριμένη κατηγορία του μενού, καθώς “το έχουν” και θα μπορούσαν να προσφέρουν κάποιες εντυπωσιακά καλύτερες επιλογές.

- Δεν ξέρω πόσα πρέπει να δώσεις για να φας φυσιολογικά στο Οροσκόπο. Ποτέ δεν έχω φάει φυσιολογικά και ποτέ δεν έχω πληρώσει φυσιολογικά. Αν πας για πρώτη φορά σου προτείνω: 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό και 2 κυρίως (το ένα μπορεί να είναι πίτσα). Θα έρθουν και άλλα και θα δεις ότι δεν θα χρειαστείς περισσότερα. Αυτά θα σου κοστίσουν 40-45€. Πρόσθεσε τους το κουβέρ και το αλκοόλ και έχεις το κόστος.

- Επίσης, αν πας για πρώτη φορά, σου προτείνω, ασχέτως πως πέρασες, να πας σίγουρα άλλες δύο και μετά έλα εδώ να μας πεις αν υπάρχει περίπτωση να μη γίνεις θαμώνας.

- Το χύμα κρασί τους είναι από τα πολύ καλά.

- Αν αγαπάς την καφεδίλα, στο τέλος τους γεύματος ετοιμάσου για κέρασμα εξαιρετικού τιραμισού και άλλων γλυκών.

02 Απρ 2019

Vaggg