02 Απρ 2019

Σπουδαίο πράγμα η καθημερινή δόση. Αρκεί να την (ανα)γνωρίζεις εγκαίρως και να την θεραπεύεις με τρόπο που να μην γίνεσαι δέσμιός της. Για μένα π. χ. είναι η καφείνη, για άλλους η σοκολάτα, για άλλους τα τσιγάρα τα ποτά και τα ξενύχτια και πάει λέγοντας. Οι καθημερινές δόσεις δεν είναι κακές.
Μάλλον έτσι θα το σκέφτηκαν εκεί στα Μελίσσια και βρήκαν το κενό που υπήρχε στην σφύζουσα και πολυσύχναστη πια περιοχή. Υπάρχει κάτι αξιόλογο σε brunch; δεν υπάρχει - ας φτιάξουμε ένα τέτοιο να λάβουμε κι εμείς το μερίδιο της αγοράς που μας ανήκει. Σωστή κίνηση; Θα δείξει. Πρώτα βήματα, η διαφήμιση τους είναι απαραίτητη. Ίσως σε λίγους μήνες γίνει ένα πολύ δημοφιλές στέκι των Βόρειων και τους το εύχομαι γιατί τα έχουν τα φόντα.

Σε κεντρικότατο δρόμο-πέρασμα, δίπλα σχεδόν στο Ψαροκόκκαλο, με παρκάρισμα εύκολο σε άκυρες ώρες αλλά και βάσανο σε ώρες αιχμής, η όχι εντυπωσιακή του πρόσοψη αν και μαγαζί γωνία, λίγο το αδικεί, και δεν γίνεται άμεσα ορατό με την πρώτη. Λίγο πιο προσεγμένη εξωτερική όψη (ζαρντινιέρες, επιγραφή, κάποιο χρώμα τελωσπάντων) θα τράβαγε το μάτι ευκολότερα.
Από διακοσμητικής άποψης τίποτα δεν με εντυπωσίασε και τίποτα δεν με ενόχλησε. Ωστόσο με χαρά θα σταθώ στον σαφέστατα διακριτό & ξεχωριστό χώρο των μη καπνιζόντων επιτέλους!, που τυχαίνει να αξιοποιείται και ως παιδικό play room δημιουργικής απασχόλησης των πιτσιρικιών (ξυλομπογιές, ζωγραφική και λοιπά δελεαστικά τρικάκια για να περάσουν κι αυτά πιο ευχάριστα την ώρα τους εκεί, να πιουν κι οι γονείς ένα απεριτίφ με την ησυχία τους βρε αδερφέ! )

Να αναφερθώ όσο σύντομα γίνεται στο μενού τους, που είναι αρκετά πλήρες και δελεαστικό, ανάλογο ενός αξιόλογου all day σε οικονομικό γενικά ύφος, με επιλογές σε σαλάτες, wraps, daily sandwich, club waffle (κλαμπ σε βάφλα), αυγά αυγά αυγά, pancakes γλυκά & αλμυρά, 2-3 πιάτα ζυμαρικών, burgers, βάφλες και... τα πλέον πρωτότυπα και πρωτοεμφανιζόμενα για εμένα dutch pancakes και skillet cookies. Σε ροφήματα επίσης υπάρχει πλήρης γκάμα όπως και σε ποτά με προσιτές τιμές.

Μιας λοιπόν και το brunch ταιριάζει άψογα δίπλα στην καθημερινή μου καφεξάρτηση, τα Μελίσσια είναι πλέον το δεύτερο σπίτι μας και ένα σπουργίτι μου σφύριξε για το Daily Dose πριν γίνει πολύ γνωστό, να΄μαστε ένα ζεστό ανοιξιάτικο μεσημέρι να το δούμε κι εμείς από κοντά.
Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και αρκούντως χαλαρωτική, όχι άγχος, όχι πάνω από το κεφάλι σου. Πήραμε το χρόνο μας να οργανώσουμε την παραγγελία μας και ιδού. Δεν θα αναφερθώ βέβαια στους καφέδες - που όμως ήταν άψογοι, με σωστές τιμές και συνοδεύονταν από μικρά κερασμένα σουδάκια, ωραιότατα.

Δοκιμάσαμε το Fried Dose που παίρνω όρκο ότι είναι ξεπατίκωμα από τα Fridays. Πρόκειται για ένα τραγανό σπιράλ πατάτας φρέσκιας και τραγανιστής με καρέ ντομάτας, καπνιστή πανσέτα και μπόλικη τσένταρ σως (5,50e), άξιο συνοδευτικό για κάθε άλλη αλμυρή επιλογή.
Το Daily sandwich με ψητό κοτοφιλέτο, τυρί γκράνα παντάνο (λέγε με αδερφή της παρμεζάνας), ντομάτα, φύλλα φρεσκότατης σαλάτας & κρέμα πιπεριάς Φλωρίνης, που έκανε όλη τη διαφορά, σε ένα σύνηθες αλλά εν τέλει πολύ καλοφτιαγμένο αφράτο ψωμάκι σάντουιτς (5,50e), όπως και το wrap με γαλοπούλα και παρόμοια σχεδόν υλικά που ήταν εξίσου νόστιμο και χορταστικό και αυτό (4,50e).
Εγώ επέλεξα την φουλ έξτρα ομελέτα με τυρί, γαλοπούλα, πιπεριές, φρέσκα φύλλα σαλάτας και dressing φρούτων (φρουτώδες μπαλσάμικο ουσιαστικά) πάνω σε ψωμί brioche, επίσης πολύ καλή (6e).

To κομμάτι του εντυπωσιασμού, οπτικού και γευστικού, ήταν τα γλυκά, που αν και τα θεώρησα πολύ ακριβά, ήταν άξια τελικά της τιμής τους. Μας προειδοποίησαν ότι είναι πολλά για 3 άτομα που ήμασταν αλλά επιμείναμε και όχι ευτυχώς όχι άδικα.
Skillet cookie. Μπισκότο σε τηγάνι μεγέθους... φρίσμπυ. Χειροποίητο, θέλει το χρόνο του να ψηθεί, είναι για 3-4 άτομα, μοιάζει με σοκολατένιο τριαντάφυλλο, γεμάτο πραλίνα φουντουκιού, κομμάτια σοκολάτας, παγωτό βανίλια και ζάχαρη άχνη (7,50e). Ήταν εξαιρετικό!!
Dutch pancake banoffee. Μια άλλη ιδέα pancake (τραγανή και αφράτη ζύμη ψημένη σε μαντέμι όπου και σερβίρεται) σε ένα αγαπημένο συνδυασμό γεύσεων ( με 2 καραμέλες γάλακτος, μπανάνα, μπισκότο σοκολάτας, κομμάτια μαύρης σοκολάτας, σαντιγύ & άχνη). Με αυτό ξετρελαθήκαμε. Η ζύμη σταδιακά μαλακώνει και γίνεται υδαρής με τόσο φόρτωμα, τρώγεται πιο ευχάριστα πολύ ζεστό αλλά η γεύση του δεν χάνεται μέχρι το τέλος (7,50e).

Tα 2 παραπάνω γλυκά υπάρχουν και σε άλλους συνδυασμούς γεύσεων για τα οποία θα πάμε και πάλι σύντομα. Αυτό ισχύει και για τα burgers που θέλουμε να δοκιμάσουμε.
Ο λογαριασμός κινήθηκε σε πολύ λογικά πλαίσια για όλα τα παραπάνω με απόδειξη κανονική.

Είναι ένα καινούργιο μαγαζί που πραγματικά μας άρεσε πολύ και το απολαύσαμε στην εντέλεια. Ανταποκρίνεται πλήρως στα δικά μου δεδομένα περί brunch και all day και το θεωρώ κάτι που έλειπε από τα Μελίσσια και ήταν απαραίτητο. Πολύ θετικές εντυπώσεις!!!

02 Απρ 2019

Ucook