14 Απρ 2019

Μαλεμπί. Ζαχαροπλαστείο από μετάξι. Ανατολίτικα γλυκά και μνήμες από δύο ταξίδια στην Πόλη ευελπιστώντας στο μέλλον για ακόμη περισσότερα. Χαρμάνια καφέ, δρόμοι του τσαγιού, κιουνεφέ, γλυκά αρωματισμένα με ροδόνερο, σιροπιαστά, γιατί όχι και ένα αλλιώτικο brunch.
Aυτά και ακόμη περισσότερα άρχισαν να γυρίζουν στο μυαλό μου όταν διάβασα για το νέο Μαλεμπί στα βόρεια, μιας και το μεγάλο Μαλεμπί μου πέφτει κομματάκι μακριά. Σκέφτηκα ότι για να ανεβαίνει τόσο γρήγορα προς τα πάνω, αυτό ένα μόνο πράγμα σημαίνει, χωρίς ωστόσο να γνωρίζω τα 7ετή σταθερά του βήματα.

Η χαρά κόπηκε στη μέση, όταν το επισκέφθηκα τις πρώτες κιόλας μέρες λειτουργίας του στο Ψυχικό. Μεσοτοιχία με άλλο πανακρίβου πολύ γνωστό -αν και όχι τόσο δημοφιλές πια- ζαχαροπλαστείο, στον παράδρομο της Κηφισίας, με δύσκολο, αναγκαστικά ολιγόλεπτο πάρκινγκ πάνω στο δρόμο, εκτός κι αν συνδυαστεί με άλλη βόλτα/ψώνια σε κοντινό μέρος, πχ εγώ πάρκαρα κοντά στην Πιπεριά για να δώσω κι ένα στίγμα κατά προσέγγιση.

Το Μαλεμπάκι λοιπόν, έτσι θα το λέω, είναι η μεταφορική & κυριολεκτική μικρογραφία του Γλυφαδιώτικου, με τον αέρα ενός κλασικού ζαχαροπλαστείου, όμως με πολύυυυ λιγότερες επιλογές από αυτές που έχεις ψηθεί να δοκιμάσεις, βιτρίνες γλυκών για να ψωνίσεις για το σπίτι, καθόλου χώρο για να κάτσεις. Ή μάλλον, δύο μόλις ψηλά καθίσματα και ένα πάσο εξωτερικά, για όποιον τα προλάβει για έναν καφέ & ένα γλυκό στα γρήγορα.
Θεωρώ εξαρχής λάθος επιλογή την τοποθεσία, θόρυβος, κίνηση, καυσαέριο κτλ. δύσκολα θα ταίριαζαν με την όποια επέκταση και μετατροπή του σε κανονικό cafe, άρα ένα άλλο στήσιμο αλλού θα άλλαζε και το κοινό που απευθύνεται και θα έπιανε καλύτερα σαν μαγαζί.

Η ατμόσφαιρα και οι μυρωδιές των γλυκών μαζί με την άψογη και γλυκύτατη εξυπηρέτηση των κοριτσιών είναι αυτό που θα σε τραβήξει από τη μύτη και μάλλον θα σε κάνει να ξοδέψεις περισσότερα χρήματα από αυτά που αρχικά υπολόγιζες. Οι τιμές λίγο τσιμπάνε, αλλά ευχάριστα, μιας και η πρώτη ύλη, η συνταγή, η εκτέλεση, το δικαιολογούν στο έπακρο. Η διακόσμηση που βλέπεις γύρω σου, τα χρώματα, το πώς είναι όλα τοποθετημένα και λαμπερά, είναι πραγματικά να κάθεσαι να τα χαζεύεις με τις ώρες μη ξέροντας τί να διαλέξεις.

Αφού αρπάξαμε λοιπόν τα δύο εξωτερικά καθίσματα και το πάσο, απαντήθηκαν οι ερωτήσεις μας, μας έκαναν και τις προτάσεις τους, είπαμε μαζί με τον υπέροχο καφέ τους σε κάτι μούρλια ρετρό ποτηράκια να απολαύσουμε αρχικά 2 γλυκά από τις ναυαρχίδες τους.
- Φυσικά πρώτη επιλογή η Creme Brulee (4e), που όμοια της δεν νομίζω να έχω βρει αλλού εντός Ελλάδας. Μια ονειρεμένη κρέμα αρωματισμένη νομίζω με ελάχιστο λεμόνι, τόσο βελούδινη και μεταξένια... Με γενναία στρώση λιωμένης καμμένης καραμέλας από πάνω... Γεύση θεική, δεν περιγράφεται!
- Δεύτερο γλυκό, έκανα την έκπληξη για τα δικά μου δεδομένα, ακούγοντας την ευγενική προτροπή της κοπέλας που μας εξυπηρέτησε, και διάλεξα το προφιτερόλ λεμόνι (3,50e). Οι απανταχού λεμονολάτρεις θα εκπλαγούν πολύ ευχάριστα με αυτό το twist στο κλασικό προφιτερόλ. Πρόκειται για κλασικά βανιλογεμισμένα σουδάκια, και βελούδινη λεμονόκρεμα ολόγυρα (αντί της σοκολάτας). Να πω για την άψογη ισορροπία του λεμονιού; όχι ακραία όξινο και απωθητικό, ούτε υπερβολικά γλυκίζον και μπουχτιστικό. Δεν ξέρω πώς έχουν πετύχει τέτοια αρμονική γεύση πραγματικά!

Φυσικά τα 2 αυτά μας άνοιξαν την όρεξη να πάρουμε 2 ακόμη για το σπίτι. Αυτή τη φορά μας δόθηκε ένα μίνι κυπελάκι δοκιμής ώστε να αποφασίσουμε ευκολότερα. Ήταν το κεσκιούλ, το οποίο και αγοράσαμε μαζί επίσης με το σουπανγκλέ.
Στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για μια αιθέρια μεταξένια κρέμα φτιαγμένη από πρόβειο γάλα, ρυζάλευρο, έντονη αμυγδαλοεσάνς από κοπανισμένα αμύγδαλα & πικραμύγδαλο, πασπαλισμένη με φυστίκι Αιγίνης & ινδοκάρυδο και στην δεύτερη για μια φουλ σοκολατένια κρέμα (zuppa inglese) με κακάο και μπισκότα, πιο απλά μια τύπου σοκολατένια πουτίγκα.
Κόστος στα 3e έκαστο, αξία ανεκτίμητη, εννοείται φαγώθηκαν με περισσή λαχτάρα το ίδιο κιόλας βράδυ. Άριστα όλα, το ένα πιο ωραίο από το άλλο.

Κατέληξα ότι το Μαλεμπάκι υπόσχεται και πραγματοποιεί γλυκιές συγκινήσεις και νοερά ταξίδια, με ένα αντίτιμο που ίσως αποτελεί μια μικρή πολυτέλεια, κάθε τόσο, μιας και αφενός ο χώρος δεν σε βοηθά να το κάνεις στέκι και αφετέρου πρέπει να είσαι ικανός λάτρης (κάποιοι μπήκαν είδαν & απήλθαν, μάλλον τους φάνηκαν ακριβά... )
Οι άνθρωποι που το έχουν, έχουν φανερά επιμεληθεί την κάθε λεπτομέρεια, κάνοντάς το πολύ δελεαστικό και αυθεντικά ιδιαίτερο σε σχέση με ένα τυπικό γλυκοπωλείο.

Μας άρεσε πάρα πάρα πολύ, αλλά όπως είπα η χαρά έμεινε μισή. Δεν με πείραξε που δεν θα δοκιμάσω το brunch του, εξάλλου από brunch έχουμε πήξει.
Αυτό που ήθελα πολύ και μου έλειψε ήταν το κιουνεφέ τους (δεν το φτιάχνουν στο Ψυχικό, παιδιά κάντε κάτι!! ) αλλά πολύ περισσότερο η έλλειψη ενός έστω και πολύ μικρού χώρου, να κάτσω και να απολαύσω όλη αυτή την ιεροτελεστία.........

14 Απρ 2019

Ucook