16 Απρ 2019

Δευτέρα βράδυ βροχερό και οικογενειακά θέλαμε μια άμεση λύση φαγητού. Λόγω περασμένης για τα μικρά παιδιά η ώρα, αποφασίσαμε να πάμε στον Πρόεδρο στα Μελίσσια μιας και σχετικά κοντά μας και επίσης είχαμε πάνω από ένα χρόνο να πάμε.
Είχε κόσμο για Δευτέρα βραδάκι και ο χώρος πραγματικά πολύ καθαρός, άνετα τραπέζια μεταξύ τους με την κλασσικη διακόσμηση που τα χαρακτηρίζει όλα τα εστιατόρια με Πολίτικη κουζίνα, όπως χαρακτηρίζονται. Η εξυπηρέτηση άμεση από νεαρά όμως έμπειρα παιδιά, με χαμόγελο και ευγένεια.
Στα του φαγητού τώρα θα ξεκινήσω λέγοντας ότι ναι μεν η ποιότητα παραμένει η ίδια οπως και η ποσότητα της μερίδας, ωστόσο η γεύση έχει κατά πολύ, προσωπικά πέσει κάτω του μετρίου. Δεδομένου πάντα ότι μιλάει για Πολίτικη κουζίνα. Από όλα σχεδόν τα πιάτα έλειπε η ένταση και η ταυτότητα να πω.
Πήραμε τα εξής:
- τυροκαυτερή, που πραγματικά αυτό το ορεκτικό είχε την ένταση που έπρεπε και καυτερή όσο έπρεπε γεύση με τα κομμάτια της φέτας να είναι ευδιάκριτα.
- ταμπουλε σαλάτα, που ήρθε σε μεγάλο βαθύ πιάτο και σε μεγάλη ποσότητα. Έλειπε όμως η οξύτητα και η γεύση του μαϊντανού υπερτερούσε όλων κατά πολύ.
- πατάτες τηγανιτές, κομμένες στο χέρι, τραγανές, με αρκετή ρίγανη και χωρίς αίσθηση λαδιού. Νόστιμες πατάτες από αυτές που λες, τέτοιες θέλω και στο σπίτι να έχω.
- λαχματζούν, που ήρθε επάνω σε πιατέλα, σε κλασσικό μέγεθος, με λεπτή τραγανή ζύμη, συνοδείας στο κέντρο κόκκινης καλύτερης σάλτσας. Έλειπε ωστόσο το κρεμμύδι που οφείλει να το συνοδεύει και η ένταση του κιμά με τις πιπεριές σχεδόν ανύπαρκτη. Για τα μικρά της παρέας μας ιδανικό πιάτο, όχι όμως για τους ενήλικες που θέλουν ένα αυθεντικό λαχματζούν.
- ένα σις κοτόπουλο σκέτο, ωραία συνοδευτικά, για τα μικρά. Αφράτα, μεγάλα κομμάτια κοτόπουλου, εύγευστα και χωρίς πολλά μπαχαρικά, ότι έπρεπε για τα παιδάκια.
- μια φέτα σαγανάκι με επικάλυψη αλευριού καλαμποκιού και σουσαμιού. Τραγανό εξωτερικά, η φέτα όσο έπρεπε εσωτερικά λιωμένη. Νόστιμο αρκετά, χωρίς επίγευση λαδίλας, του έλειπε ωστόσο το λεμόνι ή το μέλι για να έρθει να δέσει πιο αρμονικά στον ουρανίσκο μας.
- ένα γιαουρτλού κεμπάπ. Το κλασσικο του πιάτο που ακόμα το διατηρεί σε καλό επίπεδο, πλούσιο σε κεμπάπ και γιαούρτι που μαζί με την κόκκινη σάλτσα είχαν δέσει όλα αρμονικά μεταξύ τους.
- μια μερίδα σις κοτόπουλου για εμένα, που απαρτιζόταν από δυο σουβλάκια, με μεγάλα κομμάτια κοτόπουλου, μια πίτα στη βάση και συνοδείας μια μεγάλης σχεδόν άψητης ντομάτας, ψητής πιπεριάς και σχεδόν βραστού κρεμμυδιού. Του έλειπε η ένταση, χωρίς πολύ μαρινάδα σις, με τα λαχανικά άκομψα πάνω στο πιάτο. Νόστιμο το κοτόπουλο, μαλακό σαν κρέας όχι όμως και σις. Ήταν σαν ένα απλό δλδ ψητό κοτόπουλο.
Για όλα αυτά μαζί με ένα μπουκάλι κρασί και επιπλέον μια μερίδα γιαούρτι, πληρώσαμε 48.00€.
Οι μερίδες μεγάλες όμως και υπερτιμημένες. Στο τέλος μας κέρασαν από μια μπάλα παγωτό για τα μικρά μας και γρανίτα λεμονιού για εμάς.
Ξέχασα να αναφέρω ότι στην αρχή μας έφεραν μαζί με τα μαχαιροπήρουνα και εμφιαλωμένο νερό για το οποίο και δεν ερωτηθήκαμε.
Δυστυχώς δεν γα ξαναπάω για το λόγω ότι δεν γευτήκαμε έστω καπως τις Πολίτικες γεύσεις για το οποίο και διαφημίζεται. Την ποιότητα βέβαια να το τονίσω, δεν την έχει αλλάξει.

16 Απρ 2019

Jeanne