17 Απρ 2019

Το συγκεκριμένο μαγαζί το είχα επισκεφτεί και παλαιότερα στην προηγούμενη διεύθυνση! Επανέρχομαι λοιπόν με νέα επίσκεψη στον καινούργιο τους χώρο.

Βράδυ καθημερινής και δύο άτομα θέλουμε κάτι να τσιμπήσουμε να τα πούμε και να πιούμε το ποτό μας. Όταν μου προτάθηκε να το δοκιμάσουμε είπα αμέσως ναι.

Κάνω μια κράτηση μέσω e table και φτάνουμε. Το παρκάρισμα στην περιοχή έχει ένα σχετικό βαθμό δυσκολίας και πιστεύω ότι όταν ανοίξει ο σταθμός του μετρό θα χειροτερέψει!

Ο χώρος (εσωτερικά) είναι στο ίδιο ύφος με τον παλαιότερο, με πινελιές που θυμίζουν σχολείο, καθαρός και φωτεινός (μέχρι να αρχίσει η μουσική) με σαφείς αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιων, ούτως ώστε να προστατεύεται η ιδιωτικότητα.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση δεν είχαμε κανένα παράπονο από τον σερβιτόρο μας. Εγιναν όμως λαθάκια (εσκεμμένα ή οχι) που στερούν τη θετική βαθμολογία.
Κατ'αρχας νερό εμφιαλωμένο που εμείς δε ζητήσαμε να αλλαχτεί. Ψωμάκι ερωτηθηκαμε και το κρατήσαμε. Τα πιάτα που πήραμε έφτασαν ταυτόχρονα όλα, γεγονός που δεν μας άρεσε, καθώς αναγκαστικά κάποια φαγώθηκαν κρυα, θα προτιμούσα να υπήρχε μια ροή (μεζεδοπωλείο είναι). Κατά τα άλλα ότι ζητήσαμε ήρθε άμεσα, στο τέλος είχαμε κερασματακι πορτοκαλόπιτα και το κρασί μας. Δεν έγινε όμως η έκπτωση που προβλεπόταν, την οποία και εγώ ξέχασα με τη συζήτηση και θυμήθηκα την επόμενη μέρα.

Στα του φαγητού δοκιμάσαμε:
- πατάτα ψητή γεμιστή με τυριά, ωραίο πιάτο καλό σαν συνοδευτικό. (τραβούσε αλκοόλ)
-κριθαρωτο μανιταριών (αντικατάσταση της τηγανιας μανιταριών που υπήρχε στο μενού) σωστά χυλωμένο, αλλα επειδή είναι πιάτο που κυκλοφορεί αρκετά, έχω δοκιμάσει και καλύτερες εκτελεσεις, έλειπε κάτι στη γεύση σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό.
-τηγανια κοτόπουλο με σως φέτας σε φωλιά από φύλλο κανταϊφιου, νόστιμο αρκετά σωστά ψημένο το κοτόπουλο και έδενε όμορφα με τη σάλτσα.
Ήπιαμε μισό κιλό λευκό κρασί και 200ml χύμα ούζο και τα δύο αξιοπρεπή.

Τα παραπάνω κόστισαν 17€ το άτομο, καθώς υπήρχε χρέωση και 2€ το άτομο για τη μουσική (αναγράφεται στην ηλεκτρονική κράτηση). Το συνολικό ποσό το θεωρώ λίγο υπερτιμημένο σε συνάρτηση με το μέγεθος των μερίδων.
Υπάρχει αναλυτικός ηλεκτρονικός κατάλογος που μπορείτε να ρίξετε μια ματιά.
Σε γενικές γραμμές θα εκρινα ως μέτρια εμπειρία τη συγκεκριμένη φορα. Στην ερώτηση αν θα ξαναπηγαινα δεν είμαι αρνητική, αλλά ούτε βρίσκω λόγο για άμεση επίσκεψη και αυτή ήταν ομόφωνη γνώμη!
Δυστυχώς ο ανταγωνισμός στο χώρο της εστίασης είναι μεγάλος και κάθε μαγαζί πρέπει να καταβάλει ιδιαίτερη προσπάθεια για να κερδίσει το κοινό του.

17 Απρ 2019

TOMIE