19 Απρ 2019

Μερτιότης, μετριοτήτων, τα πάντα μετριότης… ή αλλιώς Αγγελάκια.

Σουβλακερί με διάκοσμο που θυμίζει ρουστίκ ταβέρνα επαρχίας και μάλιστα πολυτελείας θα έλεγα, αν θυμηθώ τους πολυέλαιους που κρέμονταν από το ταβάνι.

Μεγάλος χώρος εσωτερικά με ξύλο σκούρας απόχρωσης, βαριά τραπεζοκαθίσματα, κουρτινάκια κεντητά μηχανής στα παράθυρα, πολυέλαιοι, ανοιχτή κουζίνα και τουαλέτες περιποιημένες με vintage στοιχεία. Εξωτερικά υπάρχει μεγάλη αυλή σκεπασμένη με πέργκολα, που σίγουρα το καλοκαίρι έχει μεγάλο αβαντάζ.

Εξυπηρέτηση καλή σε ώρα μη αιχμής βέβαια, ημέρα Παρασκευή αρχές Φεβρουαρίου γύρω στις 5:30 το απόγευμα, με μόλις 3 άτομα ακόμα γύρω μας.

- Πίτα γύρο κοτόπουλο χ 2,70€

Πανάκριβο, μικρό σε μέγεθος, αδιάφορο σε γεύση. Δηλαδή τώρα που θα έρθει και η ανατίμηση των σουβλακίων που θα το πάνε τ’ αγγελάκια; Στα 5 γιούρο την πίτα; … Έλεος.

- Πίτα (γίγας) αγγελάκια καλαμάκι κοτόπουλο χ 5,70€

Επίσης πανάκριβο ακόμα και για γίγας, με πολύ πατάτα και στεγνό κοτόπουλο. Είναι η φάση που ακόμα και καλό να ήταν, σου την βαράει η τιμή για το ταπεινό αυτό προϊόν που σου προσφέρεται, που τα επισκιάζει όλα.

- Καλαμάκι κοτόπουλο στήθος χ 2,10€

Σερβιρισμένο μέσα σε κόκκινη κούπα εμαγιέ με λαδόκολλα μισή φέτα λεμόνι και μια φέτα ψωμί. Αδιάφορο και το κρέας και το στήσιμο με τιμή που θα έπρεπε να έχει το προαναφερθέν πιτόγυρο.

- Καλαμάκι σεφταλιά χ 2,10€

Δύο κομμάτια σαν σουτζουκάκια στο μέγεθός κι αυτά μέσα σε εμαγέ κούπα (χωρίς καλαμάκι) με μια φέτα ψωμί. Όταν τα βάλαμε στο πιάτο -γιατί όπως καταλαβαίνετε μέσα στην κούπα δεν κόβονται- έμοιαζαν με κάτι που δεν θέλω να παρομοιάσω. Και η γεύση τους κάθε άλλο παρά με σεφταλιά έμοιαζε.

- Πατάτες με απάκι, παρμεζάνα και λάδι τρούφας χ 5,20€

Στρογγυλές πατάτες σε τηγανάκι σερβιρισμένες, αρκετή ποσότητα ομολογώ από απάκι κομμένο σε κύβους αλλά γευστικά δεν είχε καθόλου ενδιαφέρον ούτε ένταση. Επίσης το λάδι τρούφας απουσίαζε εντελώς και όταν το είπαμε στο παλικάρι που μας πήρε την παραγγελία μας είπε ότι θα ξέχασαν να το βάλουν στην κουζίνα, το πήρε και το έφερε μετά από λίγο πίσω. Δηλαδή 5 άτομα ήμασταν στο μαγαζί εκείνη την ώρα όλα κι όλα, δεν θέλω να φανταστώ το βράδυ κατά τις 9 τι θα έκανε η κουζίνα.

Πληρώσαμε μαζί με μια κόκα κόλα 330ml (χ 2,40! ) συνολικά 21€ και στουμπώσαμε αλλά δεν το ευχαριστηθήκαμε.

Συμπερασματικά, ο χώρος δεν τρώγεται, οπότε πρέπει να φτιάξουν την ποιότητα και να μειώσουν τις τιμές γιατί σουβλατζίδικα υπάρχουν πάρα πολλά. Εμείς στ'Αγγελάκια δεν θα ξαναπάμε. Εσείς μπορείτε να κάνετε ό, τι σας φωτίσει ο Θεός.

19 Απρ 2019

PONTIKI