24 Απρ 2019

Η επέμβαση πέτυχε. Ο ασθενής δεν απεβίωσε, απλώς δεν θα μπορέσει να επανέλθει πλήρως.

Κάπως έτσι θα φύγεις από το Gargaretta. Ικανοποιημένος, αλλά όχι πλήρως. Χωρίς παράπονα, αλλά και χωρίς πολλές σημαντικές στιγμές να θυμάσαι. Αυτά εξαρτώνται βέβαια από το τι είδους κριτής είσαι. Πόσο εύκολα ικανοποιείσαι, ρε παιδί μου.

Εγώ δεν ικανοποιούμαι πολύ εύκολα, το ομολογώ. Δεν είναι πάντα καλό αυτό. Με κουράζει πολλές φορές. Όμως με αποδέχομαι και απολαμβάνω στο έπακρο τις στιγμές ικανοποίησης.

Στο Gargaretta, θα μπορούσαμε να έχουμε περισσότερες τέτοιες.

Στον χώρο, ας πούμε. Σύγχρονος, με ωραία μουσική. Καθαρός. Όμως, συνολικά, υπάρχουν τόσο καλύτεροι χώροι, που χωρίς να έχει κάποιο ψεγάδι, δεν έχει και κάποια ξεχωριστότητα.

Μετά, στην εξυπηρέτηση. Άμεση, χωρίς προβλήματα. Αλλά η έλλειψη χαμόγελου και πηγαίας ευγενείας παρατηρήθηκε εύκολα. Παρατηρήθηκε, επίσης, η απουσία ερώτησης για το ψωμί (το ζητήσαμε μόνοι μας μετά την παραγγελία) και ότι τα 4 στα 5 πιάτα έφτασαν κυριολεκτικά ταυτόχρονα στο τραπέζι. Η σερβιτόρα, κατά τα άλλα ήταν πολύ βοηθητική και συμπαθής, αν εξαιρέσουμε ότι θα μπορούσε να είναι πιο φιλική.

Συμπαθές το σουσαμένιο ψωμί (1,5€, για ζεστό ψωμί κομμένο σε λωρίδες).

Συμπαθή τα χτένια (10€) με ενδιαφέρουσα γεύση, που της έλειπε η σπιρτάδα και η ξεκάθαρη ταυτότητα.

Ενδιαφέρων ο σολομός gravlax (8€), σε τορτίγια, με μπρικ, κρέμα τυριού και chutney αχλάδι. Γλυκιά γεύση, σχεδόν πολύ καλή. Τέσσερις μπουκιές που μοιάζουν με σούσι σε μέγεθος. Ακριβό πιάτο.

Ικανοποιητικό για τους αρνολάτρεις το Ναξιώτικο crispy πατούδο (5,5€), με σέσκουλα, γλυκάδια και spicy σάλτσα πιπεριάς που δεν ήταν spicy, δεν θύμιζε πιπεριά, όμως ήταν yummy. Όσοι δεν συμπαθούν τη μυρωδιά του αρνιού θα απογοητευτούν, όπως ο παμφάγος, κατά τα άλλα, φίλος μου.

Τα Μαντλέν παστουρμά (5,5€), θυμίζουν αφράτα πιτάκια κουρού με το αγαπημένο αλλαντικό. Ενδιαφέροντα, κυρίως για τους λάτρεις του κουρού. Ως μη τέτοιος, προσωπικά, τα βρήκα μέτρια.

Το Τηγανητό αβοκάντο (5,5€), ήταν πρακτικά λουλουμάδες με γέμιση αβοκάντο. Ατυχής η χρήση του υγιεινού, αυτού, φρούτου, καθώς καθότι είναι σχετικά άγευστο, χανόταν απόλυτα μέσα στον λουκουμά. Επίσης ένα τόσο υγιεινό έδεσμα που φημίζεται για τα καλά του λιπαρά, κρίμα είναι να το τηγανίζεις. Αν, βέβαια, θες, απλώς, λουκουμάδες με γέμιση πρασίνου χρώματος, είναι υπέροχο πιάτο.

Η Πάστα αμυγδάλου (5,5€) ήταν μια απλή, συμπαθητική πάστα, για όσους δεν συμπαθούν τη σοκολάτα στα γλυκά.

Από την άλλη πλευρά, η Πάβλοβα (5,5€) ήταν αποκάλυψη. Με τραγανό περίβλημα (στα όρια του ενοχλητικά σκληρού στο να σπάσει), και γέμιση σοκολάτας, αντί για φράουλα, αποτέλεσε ένα εθιστικό γλυκό για τους λάτρεις των λιγωτικών γλυκών.

-Τα πολλά τηγανητά πιάτα. (βαρύναμε με σχετικά λίγο φαγητό)
-Το ότι τα 4/5 αλμυρά πιάτα που δοκιμάσαμε (κατόπιν προτροπής της σερβιτόρας ως μερικά από τα καλύτερα του μενού) ήταν όλα της νοοτροπίας "ζυμάρι με γέμιση". Λουκουμάδες με γέμιση, τορτίγια με γέμιση, πιτάκια με γέμιση και "σαν κουρού" με γέμιση. Ήταν σίγουρα και δικό μας λάθος, όμως δεν ήταν εύκολα αντιληπτό από τις περιγραφές ώστε να το αποφύγουμε.

-Οι ενδιαφέρουσες προτάσεις του μενού.

Οι τελευταίες, θα μας οδηγήσουν, πολύ εύκολα, παρά τα παραπονάκια, να δώσουμε δεύτερη ευκαιρία για να δοκιμάσουμε και τις άλλες συνταγές που μας ιντρίγκαραν το μάτι.

Το ύφος του μαγαζιού παραπέμπει πρακτικά σε γκουρμέ μεζεδοπωλείο.

Κακό δεν θα σου βγει. Πνευματικά θα σε ιντριγκάρει σίγουρα. Γευστικά, μπορεί ναι, μπορεί όχι. Σίγουρα αποτελεί μια safe επιλογή που δεν απογοητεύει εύκολα.

24 Απρ 2019

Vaggg