13 Μαι 2019

Κατ' αρχάς πρέπει να πω ότι λυπάμαι που είμαι αναγκασμένος να γράψω αυτή την κριτική και μάλιστα μια μέρα μετά το Πάσχα. Είμαι ωστόσο υποχρεωμένος να το κάνω, προκειμένου να προστατεύσω πιθανούς μελλοντικούς πελάτες από το συγκεκριμένο κατάστημα.... Κλείσαμε τραπέζι για την Κυριακή του Πάσχα 28/4. Τι φάγαμε? Από... τίποτα έως σκουπίδια! Και φυσικά μας κατέστρεψαν την ημέρα του Πάσχα και γίναμε ρεζίλι στην οικογένειά μας για την.... έμπνευση να κλείσουμε τραπέζι στο συγκεκριμένο μαγαζί.
Ξεκινάμε λοιπόν! Πάρκινγκ εύκολο στους γύρω δρόμους, έξω χώρος μέτριος και το καλωσόρισμα από ανύπαρκτο έως βαριεστημένο (Κυριακή του Πάσχα επαναλαμβάνω). Το τραπέζι στο βάθος της αυλής, με καμιά ντουζίνα μύγες πάνω του πριν καν καθίσουμε. Αφού τακτοποιηθήκαμε με το καλό, περιμέναμε πάνω από ένα τέταρτο για να μας φέρει καταλόγους οι οποίοι ήταν μια.... κόλλα Α4 από εκτυπωτή. Μας έφερε με το ζόρι 3 (ήμασταν 8 άτομα) από το πίσω τραπέζι και φυσικά αφού τους είχαμε ζητήσει. Περίπου στα 10 λεπτά αργότερα ο σερβιτόρος ξαναήρθε για να πάρει παραγγελία. Παραγγείλαμε λοιπόν 2 σαλάτες, μια Χωριάτικη και μια της Σεβαστής, 2 τυροκροκέτες, 2 πατάτες, 2 τζατζίκια, 2 κοκορέτσια, 1 κιλό αρνί σούβλας και 1μιση κιλό παϊδάκια αρνίσια. Άλλωστε οι επιλογές από τον κατάλογο ήταν μετρημένες (αυτό δεν είναι κατ' ανάγκην κακό).
Κατά τις 3 λοιπόν (το μαγαζί μισογεμάτο, περίεργο για τέτοια μέρα) περίπου 40 λεπτά μετά την άφιξή μας, ήρθαν οι 2 σαλάτες (καλούτσικες γευστικά, μέτρια ποσότητα) τα τζατζίκια (ανύπαρκτο σκόρδο, ανύπαρκτο αλάτι, σαν να τρως γιαουρτάκι σκέτο) και οι τυροκροκέτες. Οι τελευταίες μας διαφημίστηκαν από τον σερβιτόρο ως κάτι φοβερό γευστικά, προσωπικά έχω φάει πολύ πιο αφράτους, πολύ πιο χρυσαφένιους και χωρίς να έχουν ρουφήξει λάδι όπως οι συγκεκριμένοι. Πολύ μζηοέτριοι.
Όπως είναι λογικό πριν τις 3μιση είχαμε τελειώσει τις 2 σαλάτες, τις 2 μερίδες τυροκροκέτες και τα τζατζίκια (πόσο να αντέξουν τα έρημα για 8 άτομα??). Κάπου εκεί ολοκληρώθηκε σχεδόν και η.... άμεση σχέση μας με τους σερβιτόρους. Απλά γιατί.... εξαφανίστηκαν! Νομίζω γύρω στις 4 και κάτι ήρθαν οι 2 μερίδες πατάτες!! Τυποποιημένες και άνοστες, κάτω του μετρίου. Στο ενδιάμεσο άνθρωποι από τα άλλα τραπέζια διαμαρτύρονταν έντονα για τις καθυστερήσεις, τα γκαρσόνια ζητούσαν ανά ένα λεπτό συγγνώμη, μόνο που οι συγγνώμες δεν τρώγονταν όπως είπε και ένας θαμώνας... Γύρω στις 4μιση (περίπου 2 ώρες κ κάτι από την άφιξή μας) και ενώ πλέον αντιμετωπίζαμε με χιούμορ την όλη κατάσταση, ήρθε ο σερβιτόρος και μας ειδοποίησε να ξεχάσουμε τα παϊδάκια (!!! ) και αν θέλουμε να μας βάλει το αρνί σούβλας. Για το κοκορέτσι κουβέντα!!! Άρχισα να γελάω από νευρικότητα προφανώς και του είπα να μας φέρει το λογαριασμό και να φύγουμε. Δυστυχώς όμως οι υπόλοιποι είπαν να δώσουμε μια ευκαιρία ακόμη - μέγιστο λάθος - οπότε περιμέναμε τα.... εδέσματα! Ως εκ θαύματος λοιπόν, σε 5 λεπτά ήρθαν τα 2 κοκορέτσια και κατόπιν το αρνί σούβλας. Τα κοκορέτσια, καμένα απ' έξω, ήθελαν κ άλλο ψήσιμο από μέσα. Γευστικά απ' τα χειρότερα που έχω φάει, τελείως αδιάφορα. Η πλάκα όμως είναι στο αρνί! Οι αθεόφοβοι μετά από 2 ώρες και πλέον αναμονής, μας έφεραν ένα αρνί χλιαρό έως κρύο (το έκοβα να έχει δουλέψει φούρνος μικροκυμάτων) με τη μισή πιατέλα υπέροχες κοκκάλες και την άλλη μισή πέτσα!! Χρεωμένο ως 1 κιλό και 100 γραμμάρια, το κρέας που είχε δεν ξεπερνούσε χωρίς υπερβολή τα 400 -500 γραμμάρια κρύου αρνιού!!! Χειρότερα δεν γίνεται. Για όλα αυτά μας πήραν 129 ευρώ, τα πιο άδικα χρήματα που έχουμε δώσει τα τελευταία χρόνια σε εστιατόριο. Σε όλα αυτά ξέχασα να αναφέρω ότι απ' τα βαρέλια που γέμιζαν το κρασί στο χώρο που περνούσαν άνθρωποι, υπήρχε διαρροή στις κάνουλες, με αποτέλεσμα η σύζυγός μου να γλυστρίσει άσχημα και να αποφύγει τα χειρότερα την τελευταία στιγμή. Η ιδιοκτήτρια μας δικαιολογήθηκε ότι είχε πάρει έξτρα προσωπικό για την ημέρα (! ), ενώ μας είπε ότι είχε γίνει λάθος στις παραγγελίες και φαγητά δικά μας πήγαν σε άλλο τραπέζι, ενώ μας ρώτησε γιατί δεν διαμαρτυρηθήκαμε πιο νωρίς αφού βλέπαμε την καθυστέρηση (!!! ) Στη θέση της δεν θα είχα δεχθεί χρήματα! Κρίμα! Η τέλεια καταστροφή, η τέλεια αρπαχτή, φαγητά σκουπίδια, συμπεριφορά υπεκφυγής, δυστυχώς μια συγγνώμη δεν λύνει το πρόβλημα. Τουλάχιστον 4 - 5 τραπέζια διαμαρτύρονταν, τα υπόλοιπα προφανώς (μαζί με μας) περίμεναν καρτερικά αλλά εις μάτην. Εννοείται ότι δεν πρόκειται να προτιμηθεί ξανά, ούτε ως καλεσμένος!

13 Μαι 2019

Redmond