30 Απρ 2019

Μεγάλη Πέμπτη και παρέα 5+2 ατόμων από το Ask4food κάνει επίσκεψη στις Fishαλίδες. Είχε περάσει καιρός και είπαμε όπως και πέρσι, τέτοια μέρα να κάνουμε μάζωξη. Αναπόφευκτα γίνανε συγκρίσεις και ως τελικό συμπέρασμα … όπου και αν πάω, πάλι εκεί θα γυρίζω. Δεν θα αναφέρω επωνυμία, οι περισσότεροι θα καταλάβετε. Κερατσίνι ή Ερυθραία. Και αν για το φαγητό το γούστο είναι υποκειμενικό κάποιες φορές, στην εξυπηρέτηση οι απαιτήσεις είναι συγκεκριμένες.

Τους δίνω ένα point όταν ζητήσαμε έξτρα καρέκλα για 9 άτομα (είχαμε κάνει κράτηση 8 ατόμων) και μας είπαν πως ούτε παιδικό καθισματάκι δεν χωρούσε. Κατά τα άλλα, δεν γνωρίζω τι κάνουν σε πιο νορμάλ ημέρες αλλά σε εμάς η εξυπηρέτηση ήταν εντελώς αδιάφορη. Τυπική ερώτηση πως μας φάνηκαν τα πιάτα, σχετικά διεκπεραιωτικά ερχόντουσαν όλα και στο τέλος, ένα μπουκαλάκι μαστίχας μας δόθηκε για αλλαγή της γεύσης. Κάποιοι τελικά έχουν θέσει πολύ υψηλά στάνταρ και μας έχουν κακομάθει. Δεν μπορώ να πω πως μας κέρδισαν, αν και όλοι έτρεχαν πανικόβλητοι σε μια βραδιά με γεμάτο μαγαζί, σε μια περιοχή που το πάρκινγκ ακόμη και εκείνη την μέρα ήταν δύσκολο. Και τα γύρω γνωστά μαγαζιά όχι τόσο γεμάτα.

Ο χώρος συμπαθέστατος, θυμίζει Ελληνικό νησί με ψάθινες (καλής ποιότητας) καρέκλες αλλά και καναπεδάκια (όχι τόσο άνετα). Σουπλά, λαδόξιδα κλπ βρίσκονται στο τραπέζι, καλής ποιότητας σερβίτσια επίσης. Καθίσαμε στον "εξωτερικό" χώρο κλεισμένο με ελενίτ. Συνορεύει με ένα μπαράκι. Για να επισκεφθείτε τις τουαλέτες θα κατεβείτε σκαλιά. Πολύ καθαρές. Δυσάρεστες μυρωδιές ευτυχώς απουσίαζαν γενικότερα στον περιβάλλοντα χώρο.

Η παραγγελία μας ήταν αρκετά μεγάλη, στα 218.5 ευρώ ή αν θέλετε στα 31.5 ευρώ το άτομο.

Νόστιμο το πιτόψωμο για όλες τις χρήσεις (1 ευρώ/άτομο) και πολύ δροσερή η Κυκλαδίτικη σαλάτα (ρόκα, ξινοτύρι, τοματίνια, κρίθινο παξιμάδι) στα 7 ευρώ. Η Αθηναϊκη σαλάτα (9.5 ευρώ) ήταν πλούσια σε ποσότητα και η γεύση του ψαριού καλύφθηκε από την υπερβολική μαγιονέζα σύμφωνα με τους φίλους. Οι φρέσκες πατάτες τηγανιτές (3.5 ευρώ) ήταν όπως έπρεπε να είναι. Η λευκη ταραμοσαλάτα (5 ευρώ) δεν ενθουσίασε, δεν είχε και το κάτι παραπάνω. Το σκουμπρί καπνιστό (8 ευρώ) ήταν καλό αλλά όχι κορυφαίο (άτιμες συγκρίσεις! ), λίγο κρύο και όχι τόσο έντονα καπνισμένο. Το καρπάτσιο φρέσκου ψαριού (12 ευρώ) με χυμό από μοσχολέμονο και γλυκιά φύκια φαγώθηκε τάχιστα και ικανοποίησε τις κυρίες λίγο περισσότερο. Το ψητό μαστέλο με σπιτική μαρμελάδα λεμόνι (7 ευρώ) είναι πάντοτε ένα σιγουράκι όπου και να το δοκιμάσεις, και εδώ δεν απογοητευτήκαμε.

Εξαιρετικά τα χειροποίητα Παριανά γαριδοπιτάκια (9.5 ευρώ) με άνευρη σάλτσα πιπεριάς Φλωρίνης.4 χρυσαφένια, τραγανά και με πλούσια γέμιση τεμάχια … αν και κάποιοι δεν ένιωσαν την γεύση της γαρίδας. Ο γαύρος τηγανιτός (7 ευρώ) καλοψημένος και ζουμερός. Το ψητό θράψαλο (10 ευρώ) ενθουσίασε οπτικά και ικανοποίησε γευστικά αλλά η γαριδομακαρονάδα (15 ευρώ) δε νομίζω να άρεσε σε κανέναν. Ανάλατη, απουσίαζε κάποιο μπαχαρικό αλλά και το τυρί. Το λαυράκι στο αλάτι (17 ευρώ) παρουσιάστηκε εντυπωσιακά, φαγώθηκε εύκολα αλλά δεν χαρακτηρίστηκε και φρεσκότατο. Το ριζότο σουπιάς (14 ευρώ) είχε γευστικό ενδιαφέρον αν και η σουπιά δεν ήταν τόσο έντονη. Παραγγείλαμε και άλλα 2 πιάτα που δεν δοκίμασα αλλά ο Vaggg θα σας ενημερώσει. Μπύρες και ούζα δεν απουσίασαν από το τραπέζι και στο τέλος πήραμε και τα 3 γλυκά.

Σοκολατόπιτα με παγωτό, ζεστή αλλά αρκετά πικρή για τα γούστα μου. Μια πορτοκαλόπιτα που δεν θυμάμαι τίποτα από αυτή να ξεχωρίζει. Το ίδιο ισχύει και για το τιραμισού που ήρθε σε ποτήρι. Δύσκολο γλυκό γενικότερα, συνήθως αρκετά σαντυγίζον … το ίδιο και εδώ. Όλα στα 6 ευρώ.

Συμπερασματικά, για τα ΒΠ είναι καλή επιλογή, μάλλον φθηνότερη από άλλα της περιοχής. Απλώς σε εμένα δεν μου έδωσε το κάτι παραπάνω ώστε να το θυμάμαι σε επόμενες εξόδους μου. Γευστικά μπορεί να βελτιωθεί, στην εξυπηρέτηση πάλι τα περιθώρια είναι ακόμη περισσότερα (όσο σκληρό και να ακούγεται). Φαντασία έχουν, νομίζω θα σκεφτούν και άλλες παρασκευές πιάτων ώστε να εξελίσσονται. Φυσικά και δεν το απορρίπτω.

30 Απρ 2019

VAGELIS