02 Μαι 2019

Χρόνια πολλά σε όλους!!
Οι κριτικές μου έμειναν δυστυχώς ελαφρώς πίσω, οπότε πρέπει να καλύψω γρήγορα το χαμένο έδαφος. Οπότε για αρχή μια σύντομη κριτική για το TUK TUK.

To TUK TUK αποτελεί σχετικά καινούρια άφιξη στην περιοχή του Κουκακίου (λειτουργεί από τις αρχές του 2018) και από την αρχή κέντρισε το ενδιαφέρον μου. Πρόκειται στην ουσία για ένα πολύ μικρό χώρο, ο οποίος προσφέρει πιάτα της ταϋλανδέζικης κουζίνας. Ένα κρύο λοιπόν βραδάκι του Φεβρουαρίου κατάφερα να το επισκεφθώ και να δοκιμάσω κάποια από τα νόστιμα πιάτα του.

Ο χώρος, όπως προανέφερα, μικρός, πρέπει να είσαι τυχερός για να βρεις κάπου να βολευτείς, ειδικά τις ώρες αιχμής. Στην ουσία υπάρχουν τέσσερα ψηλά τραπέζια των 2 (άντε το πολύ 3) ατόμων και η μπάρα με τα ψηλά καθίσματα (μέτρησα 8 εάν θυμάμαι καλά). Για περισσότερες λεπτομέρειες, μπορείτε να ανατρέξετε στις κριτικές των πλέον κατάλληλων για σχετικής περιγραφές PP TINA και piperman. Σε κάθε περίπτωση, το δικό μου γενικό σχόλιο είναι ότι ο χώρος είναι πολύ όμορφος και ατμοσφαιρικός και δεν πρόκειται να σε απογοητεύσει – τηρουμένων των αναλογιών. Αρκεί βέβαια να μην είναι χειμώνας και να μην κάθεσαι στο ψηλό τραπέζι που βρίσκεται ακριβώς στην είσοδο της συρόμενης πόρτας.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη παίρνει άριστα. Παρά την κοσμοσυρροή, προσπαθούν να ικανοποιήσουν όλους τους πελάτες, τόσο αυτούς που ήδη κάθονται όσο και αυτές που αναμένουν να ελευθερωθεί κάποιο τραπέζι. Το προσωπικό ευγενικό, φιλικό, με διάθεση να σου εξηγήσει τα πιάτα αλλά και με ειλικρινές ενδιαφέρον στο τέλος για να ακούσει τις εντυπώσεις σου. Και το σημαντικότερο, παρόλο που η πελατεία ανανεώνεται συνεχώς, σε κανένα σημείο δεν σε κάνουν να νιώσεις ότι πρέπει να τελειώσεις με το φαγητό σου γρήγορα, για να έρθει η επόμενη παρέα (πολύ σημαντικό για τέτοιους χώρους εστίασης).

Από τον περιεκτικό κατάλογο δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:
- Popia sot (6 €), δηλαδή φρέσκα ρολά με χοιρινό, αγγούρι, φύτρες φασολιού, φρέσκο κρεμμύδι, κόλιανδρο και σως από ταμάρινδο. Προσωπικά ενθουσιάστηκα, πολύ δροσερό πιάτο, πραγματικά απόλαυσα την κάθε μπουκιά. Η σύζυγος δεν συμμερίστηκε τον ενθουσιασμό μου, κυρίως λόγω του κόλιανδρου (μιας και δεν είναι η καλύτερη φίλη του συγκεκριμένου αρωματικού).
- kaeng panang με ρύζι γιασεμί (8 €), δηλαδή κάρυ με κοτόπουλο, γάλα καρύδας, φύλα καφίρ, κρεμμύδι, πιπεριές και φρέσκο βασιλικό. Νόστιμο επίσης πιάτο, με μια αρκετά ήπια σάλτσα, φαγώθηκε με ευχαρίστηση, χωρίς ωστόσο να ενθουσιάσει.
- πάπια Πεκίνου (13 €) με χειροποίητα πιτάκια, λαχανικά και hoisin σος. Πολύ νόστιμο πιάτο, κέρδισε τις εντυπώσεις, καθώς τα φιλετάκια ήταν πολύ τραγανά και καλοψημένα. Μοναδικό μειονέκτημα, η ποσότητα μου φάνηκε κάπως μικρή.
Για τα παραπάνω, μαζί με ένα μπουκαλάκι κόκκινο κρασί των 175 ml (4 €) μια μπύρα ching tao (3 €), πληρώσαμε 34 €, ποσό που μου φάνηκε σχετικά λογικό.

Αυτά τα λίγα από μένα για το TUK TUK, πιστεύω μια επίσκεψη (κατά προτίμηση νωρίς το βράδυ) του την χρωστάτε. Να πάτε!

02 Μαι 2019

ALEX80