04 Μαι 2019

Κριτική για το Σκουμπρί νούμερο 3, μιας και το επισκέφθηκα μετά από καιρό τη Μεγάλη Εβδομάδα. Ας δούμε λοιπόν τι άλλαξε και τι όχι σε σχέση με τις παλαιότερες κριτικές μου.
Για το χώρο ισχύουν όσα έχω γράψει, με την παρατήρηση ότι στην εσωτερική αίθουσα δεν διαπίστωσα αυτή τη φορά να καπνίζει κάποιος. Ο χώρος κατά τα λοιπά ειναι όμορφος με άμεση οπτική πρόσβαση στον πεζόδρομο της Δράκου, το λευκό χρώμα κυριαρχεί, ενώ και η καθαριότητα παίρνει καλό βαθμό.

Ως προς την εξυπηρέτηση, η αξιολόγηση μου θα είναι ελαφρώς ανεβασμένη. Πιο ευγενικό όλο το προσωπικό, πιο χαμογελαστό και φιλικό. Απόδειξη κόπηκε κανονικά εξαρχής, λάθη δεν έγιναν στην παραγγελία, όλα καλά. Ιδιαιτέρως θετική εντύπωση μου προξένησε το γεγονός ότι παρόλο που είχε αρκετό κόσμο το μαγαζί, μας πρότειναν, αν και 2 άτομα, να καθίσουμε σε ένα ευρύχωρο τραπέζι των 4 ατόμων. Μοναδικό αρνητικό σημείο και πάλι, η έλλειψη οποιουδήποτε κερασματος (ένα γλυκάκι ή μια μαστιχούλα θα ήταν ευπρόσδεκτη για να αλλάξει η γεύση).

Ως προς τη γεύση, χωρίς κάτι το αξιομνημόνευτο, γευτήκαμε κατά βάση νόστιμα πιάτα και πάλι. Η αρκετά πληθωρική παραγγελία μας περιελάμβανε:
- σαλάτα Σκουμπρί (7.50 €), πολύ νόστιμη με το σκουμπρί ωραία καπνισμένο και σε αρκετή ποσότητα.
- λευκή ταραμοσαλάτα (4,50 €), πολύ καλή.
- γαύρος μαρινατος (4,50 €), πολύ καλός, εάν και σε μικρότερη ποσότητα αυτήν τη φορά.
- μπακαλιαροκεφτέδες με σκορδαλιά (6,50 €), η μοναδική παραφωνία της παραγγελίας μας. Σου έβγαζαν έντονη τη γεύση από το αλεύρι, καθώς δεν είχαν τηγανιστεί σωστά. Η σκορδαλιά από την άλλη ελαφριά και νόστιμη.
- αχνιστα μύδια (8 €), πολύ νόστιμα και σε επαρκή ποσότητα. Ωραίο ζουμακι αρωματισμένο με πιπεριές και φινοκιο, μας ικανοποίησαν.
- κριθαροτο με γαρίδες (12 €). Ωραία χυλωμενο το κριθαράκι, συμπληρωνόταν από 4 μεσαίου μεγέθους γαρίδες.
- 1 λίτρο λευκό κρασί (10 €), στο μέσο όρο.

Για τα παραπάνω 6 πιάτα, το αρκετό κρασί, το αδιάφορο σχετικά ψωμάκι (1 €) και το εμφιαλωμένο νερο (1,50 €), ο λογαριασμός έφτασε στα 55 ευρώ. Μια νορμάλ παραγγελία θα περιελάμβανε 1-2 πιάτα λιγότερα, οπότε το κόστος της εξόδου θα κινούνταν σε πιο λογικά επίπεδα, ωστόσο μου φάνηκε σε κάθε περίπτωση ότι οι τιμές ήταν ελαφρώς ανεβασμένες.

Κλείνοντας, θα συμφωνήσω με το fratello, δεν έχω λόγο να σας πω να πάτε οπωσδήποτε, εάν ωστόσο βρεθείτε στην περιοχή και επιθυμείτε θαλασσινούς μεζέδες, μπορείτε άφοβα να το επισκεπτείτε.

04 Μαι 2019

ALEX80