06 Μαι 2019

Επισκεφτήκαμε τη Βόλτα παρακινούμενοι από τις διθυραμβικές κριτικές. Δυστυχώς, η όλη εμπειρία μας δεν ανταποκρίνεται στις εν λόγω κριτικές και φύγαμε με ανάμικτες απόψεις και συναισθήματα από το μαγαζί. Ας τα πάρουμε με τη σειρά όμως. Καταρχήν ο χώρος δεν ενθουσιάζει, είναι κάπως "κρύος" και σε συνδυασμό με τις λίγες παρέες δεν δημιουργεί και την καλύτερη ατμόσφαιρα. Η εξυπηρέτηση είναι κάπως δήθεν, δηλαδή ο σερβιτόρος/μετρ παραείχε αυτοπεποίθηση και διαφήμιζε τα πιάτα του λες και είναι αστεράτο εστιατόριο, κάτι το οποίο δεν χρειάζεται. Εν τω μεταξύ το στυλ του και η όλη του στάση στην παρουσίαση των πιάτων θύμιζε game master σε escape room! Γενικά, είναι αρκετά ιδιαίτερο το σερβίρισμα του, δεν το έχουμε ξαναδεί κάπου, μπορεί σε κάποιους να αρέσει. Το 2 το βάζω στην εξυπηρέτηση κυρίως για το γεγονός ότι άργησαν τα πιάτα και όχι τόσο για το στυλ του σερβιτόρου. Πάμε στα του φαγητού τώρα που έχουμε αρκετές αποκλίσεις μεταξύ των πιάτων. Οι μερίδες ήταν σχετικά μικρές σε όλα τα πιάτα και στις σαλάτες η ποικιλία ήταν πολύ μικρή. Ήμασταν 6 και πήραμε τα εξής:
-1 σαλάτα σπανακόπιτα (2/4): Είναι ακριβώς τα υλικά της σπανακόπιτας απλά χωρίς να την ψήνουν. Δεκτή η πρωτοτυπία αλλά το γευστικό αποτέλεσμα δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. (6,5ε)
-1 Καγιανάς με απάκι (1.5/4): Εδώ είχα διαβάσει εξαιρετικές κριτικές. Δυστυχώς δεν ισχύουν. Είχε πάρα πολύ έντονη τη γεύση της ντομάτας που επικάλυπτε τη γεύση του αυγού και του τυριού. Επίσης, το απάκι το ψάχναμε με ψαροτούφεκο. Δεν έχω πολύ εμπειρία από Καγιανά αλλά ο πατέρας μου που έτρωγε από μικρός δεν του άρεσε καθόλου. Εγω θα του έβαζα 2, ο πατέρας μου 1 οπότε μ. ο 1.5. (6,5ε)
- 1 πατάτες κυβάτες (3/4): Τηγανιτές πατατούλες, σωστά ψημένες. (3,8ε)
- 1 ταραμοσαλάτα από λευκό ταραμά (1/4): Ήταν πιάτο ημέρας αλλά πολύ κακό. Η υφή της δεν ήταν καθόλου λεία, είχε κάπως "σπασμένη" όψη με κομματάκια. Η γεύση της επίσης χειρότερη και από τις έτοιμες του σούπερ μάρκετ. (6ε)
- 1 Κρητη, Δραμα (2/4): Πρόκειται ουσιαστικά για πλατό αλλαντικών που όμως δεν παρουσιάστηκε έτσι και μείναμε με την εσφαλμένη εντύπωση ότι είχαμε πάρει κυρίως. Είχε τσορίθο ελληνικής παραγωγής, απάκι και κριτσίνια. (6ε)
- 1 Ντολμαδάκια γιαλαντζί (1,5/4): Δεν έφαγα οπότε μεταφέρω τις απόψεις των 2 που δοκίμασαν. 1 και 2 η βαθμολογία οπότε μ. ο. 1,5. (6ε)
- 1 Κριθαρώτο με χοιρινα κεφτεδάκια (2/4): Πρώτοτυπος συνδυασμός καθώς είχε γλυκάνισο ή ουζο. Δεν ήταν η γεύση μου όμως. Επίσης το κριθάρι παραήταν al dente. (8,5ε)
- 1 ταλιατελα με κρεμα και αγγινάρα (3/4): Δεν δοκίμασα αλλά άκουσα καλούτσικες κριτικές. (8,5ε)
- 1 χοιρινό με κεδρόμυλο (3/4): Αρκετά καλό πιάτο. Το χοιρινό μαλακό και εύγευστο, συνοδευόμενο από πουρέ. (9,5ε)
- 1 κοτόπουλο φιλέτο (1/4): Πολύ κακό δυστυχώς. Το χειρότερο φιλέτο που έχω δοκιμάσει. Ήταν καμμένο, ένιωθες την πίκρα από το κάρβουνο! Δεν νοείται να σερβίρεται τέτοιο πιάτο. (8,8ε)
Από τα γλυκά στο κέρασμα το cheesecake πραλίνα ήταν καλούτσικο (3/4), Η κρεμ νορμάλ (2/4), το αλλό με το σιτάρι(?) δεν μου άρεσε αλλά δεν είναι και η γεύση μου.

Ήπιαμε 1 κιλό ημίγλυκο χύμα, καλούτσικο ήταν (8,4ε) και μια μπύρα "Κατσίκα" (5,2ε).
Συνολικά δώσαμε 85,80ε για 6 άτομα (15ευρώ/άτομο), πολύ κακό vfm για την ποιότητα και τη ποσότητα του φαγητού. Τα 15 ευρώ/'άτομο βγήκαν με 4 κυρίως στους 6. Με 6 κυρίως προσθέστε άλλα 18 ευρώ περίπου. Φαγητό θα έβαζα συνολικά 1,5/4 και χωρό/ατμόσφαιρα 1.5. Επειδή λοιπον μισα δεν βάζουμε θα βάλω 1 φαγητό και 2 χώρο.

06 Μαι 2019

nkaran