11 Μαι 2019

Ο κυριότερος λόγος που επισκέφθηκα το Βιετναμέζικο αυτό εστιατόριο-μπαρ ευθύς αμέσως μετά την λειτουργία του είναι το αδιαμφισβήτητο μεράκι του επιχειρηματία - ιδιοκτήτη γύρω από την Ασιατική κουζίνα που διαχρονικά κάθε δραστηριότητα του στον χώρο της εστίασης ( Bar Guru Bar & Buba ) μας έχει ξαφνιάσει ευχάριστα τόσο με την προσεγμένη κουζίνα από Ασιάτες κυρίως Σεφ όσο και με την πλούσια σε φαντασία διακόσμηση των εκάστοτε χώρων!
Επισκέφθηκα το " Madame Fu Man Chu " πριν περίπου ένα μήνα (στις 16.04) και πραγματικά ενθουσιάστηκα τόσο με το γαστρονομικό του ύφος όσο και με τις διάφορες σπεσιαλιτέ που ετοιμάζονται κυρίως μπροστά στον πελάτη, εάν βέβαια σταθεί τυχερός κάποιος και βρει θέση σε κάποια από τα στουλς κοντά στο σημείο προετοιμασίας των φαγητών.... Η μαεστρία του Βιετναμέζου Σεφ αλλά και των βοηθών ξετυλίγεται ευχάριστα μπροστά στον πελάτη. Εκεί κάπου βρίσκεται και η αεικίνητη Μαιτρ της φιλοξενίας που προσπάθησε με χαμόγελο και προθυμία να μας ενημερώσει για τα διάφορα πιάτα, τα οποία παρεμπιπτόντως είναι σχεδόν λιλιπούτεια σαν τον μικρό χώρο.
Μου άρεσε που η κουζίνα δεν επικεντρώνεται στα "ΔΕΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΙΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΕΤΝΑΜΕΖΙΚΗΣ ΚΟΥΖΙΝΑΣ" που γκουγκλάρεις και τα βλέπεις συνέχεια μπροστά σου καθώς ο ένας "αντιγράφει τον άλλο "... αλλά ο Σεφ, δίχως να βαφτίζει τα πιάτα του με αυτές τις γνώριμες ονομασίες, προχωράει το θέμα και δημιουργεί δικά του πιάτα. Ασφαλώς, αυτά τα εδέσματα είναι προεκτάσεις αυτών των "ΔΕΚΑ" πιάτων ή, άλλα, είναι επηρεασμένα από την ευρύτερη ασιατική γαστρονομική παράδοση που όπως και να το κάνουμε αλληλεπιδρά με την βιετναμέζικη. Χαρακτηριστικό ότι στην Madame κυριαρχεί το ρύζι που υπερ-παράγει το Βιετνάμ αλλά κυρίως αναδεικνύεται περίτρανα η street food έκφραση της κουζίνας που υπερισχύει εκείνης της εστιατορικής στο Βιετναμ! Συγκεκριμένα, υπάρχουν πολλά πιάτα με ρύζι όπως τα Summer Rolls, τα Spring Rolls, το πιάτο με τα Rice Noodles κ. ά Ο δε χώρος, εάν δεν ήταν στεγασμένος, σίγουρα θα μπορούσε να μας μεταφέρει νοητά σε κάποια μικρή γωνιά του Ανόι αντί εκείνη της Πραξιτέλους στην μικρή μας Αθήνα...!! Όμως, μην απελπίζεστε διότι ο μεγαλύτερος εξωτερικός χώρος θα διαμορφωθεί έτσι ώστε να χωρέσει περισσότερος κόσμος. Ωστόσο, μελανό σημείο αποτελεί η αρκετά στενή σκάλα που οδηγεί στις δύο ατμοσφαιρικές τουαλέτες στο υπόγειο.
Κατά τα άλλα, διάφορα διακοσμητικά στοιχεία όπως οι μεγάλοι φωσφορούχοι δράκοι, τα "φωτεινά" λουλούδια, η φιγούρα του Χο Τσι Μιν και πάμπολλα άλλα παραδοσιακά μικροαντικείμενα συμπληρώνουν επαρκώς την έθνικ περιρρέουσα ατμόσφαιρα!
Η πολλή καλή μουσική, με αρκετές διασκευές ρετρό τραγουδιών, δένει καταλλήλως με το Ζεν περιβάλλον!!
Το μενού είναι σε πλαστικοποιημένο χαρτί και γραμμένο στα Αγγλικά ενώ οι τίτλοι των πιάτων γράφονται και στα Βιετναμέζικα! Μάλιστα, μας είπαν ότι το μενού θα εμπλουτιστεί με περισσότερα πιάτα. Ακόμα, πολύ σύντομα θα πρόσθεταν μεγαλύτερη ποικιλία από ασιατικές μπύρες.
Παραγγείλαμε τα εξής:
Summer Rolls (7,00) με γαρίδες, χοιρινό, καραμελωμένα κρεμμύδια και ρύζι vermicelli. Πρόκειται για δύο "πιτούλες" πεντανόστιμες που σερβίρονται σε μεγάλο στρογγυλό πιάτο από μπαμπού και πάνω σε πράσινο φύλλο! Μέσα σε ξεχωριστό μπολ βρίσκεται το γάλα καρύδας (?)

Golden Silk Tofu (7,00), δύο πολύ ζεστά, τετράγωνα κομματάκια, παναρισμένου σχεδόν tofu με ένα μπολάκι γλυκόξινης σος. Πολύ νόστιμα!!

Μαριναρισμένες γαρίδες (12,00) με glass νουντλς και λαχανικά, απογειωτική γεύση. Το πιάτο παρουσιάζεται σε φλογερό κόκκινο χρώμα και περιλαμβάνει γύρω στις τέσσερις μέτριες γαρίδες, τα νουντλς, καρότο, λίγο μαϊντανό και καραμελωμένα κρεμμύδια.

Μύδια με βασιλικό, σκόρδο και μαϊντανό (11,00), ελκυστική παρουσίαση και φρέσκια γεύση από οχτώ ολόφρεσκα μύδια. Συνοδεύεται από μπολάκι με ρύζι ατμού.

Μοσχαρίσια σουβλάκια (7,00), δύο υπέροχα μικρά κομμάτια με μικρή γαρνιτούρα λάχανο-καρότο.

Στην αρχή μας πρόσφεραν ποτηράκια με χυμό από lemongrass και τζίντζερ και μπολάκι με κράκερς από ρυζάλευρο.

Ήπιαμε την εκπληκτική Ταϊλανδέζικη ξανθιά μπύρα Chang (5,00)

Όταν ρωτήσαμε για γλυκάκι μας πληροφόρησαν ότι έχουν τα fiancie ( ή κάπως έτσι ) και, ενώ τα παραγγείλαμε κανονικά, μας τα κέρασαν. Δύο μικρά μαλακά μπισκοτάκια με πολύ καλή γεύση....

11 Μαι 2019

PP_TINA