12 Μαι 2019

Το King George είναι ένας πολύ όμορφος χώρος που μετράει λίγους μήνες, στο κέντρο του Πειραιά. Εγώ το ανακάλυψα λίγο πριν τα περασμένα Χριστούγεννα, ίσως εκεί κοντά να είχε πρωτανοίξει.

Το ύφος του είναι all day και all night με εξαιρετική επιτυχία και στα δύο. Ο δε χώρος του είναι πανέμορφος. Με ιδιαίτερο χαρακτήρα και φροντίδα στη λεπτομέρεια, εντυπωσιάζει από την είσοδο. Ένα χαρακτηριστικό μπαρ με μεγάλους καθρέφτες στα δεξιά και παντού βλάστηση, στο βάθος ένα αίθριο και χώρος με σταντς και τραπεζάκια, ενώ και ο υπόγειος χώρος, που υποτίθεται είναι πιο ήσυχος, διαθέτει όμορφο μπαρ και μαρμάρινα τραπέζια για φαγητό. Στους τοίχους διάφορες παραστάσεις και εντυπωσιακοί τετράγωνοι Καθρέφτες. Η μουσική ανεβαίνει όσο περνάει η ώρα.

Άλλοι το παρομοιάζουν με παριζιάνικο cafe της belle epoque, άλλοι με σκηνικό αποικιακού τύπου. Εγώ μπορώ να το συγκρίνω μόνο με μπαρ- εστιατόρια της Αθήνας, που έχουν ιδιαίτερο ύφος, όπως το Juan Rodriguez, το Noel, το Che και το Toni Bonnano. Τα δύο τελευταία, επίσης στον Πειραιά, είναι μια κατηγορία από μόνα τους. Φήμες λένε ότι το King George XIV αποτελεί το τρίτο αδελφάκι τους.

Η τοποθεσία του στην ομώνυμη οδό Βασιλέως Γεωργίου του έχει χαρίσει εξαιρετική δημοφιλία. Και δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι όλη η νεολαία του Πειραιά και οι εργαζόμενοι για το after office drink τους έχουν μετατοπιστεί (προς το παρόν τουλάχιστον) στο μπαρ αυτό.

Εκτός λοιπόν από τα φροντισμένα ποτά και τα ενδιαφέροντα κοκτέιλ, στο King George XIV θα βρείτε κι έναν αρκετά ικανοποιητικό κατάλογο φαγητού, είτε για να συνοδεύσετε το ποτό σας στο μπαρ είτε για ένα πλήρες γεύμα στα τραπέζια του κάτω ορόφου.

Εγώ ως τώρα είχα δοκιμάσει μόνο κάποια απλά πιάτα, όταν είχαμε βρεθεί εκεί για ποτό. Για παράδειγμα μια χορταστική σαλάτα (δεν θυμάμαι καθόλου το όνομα) και μια πίτσα στη μέση. Επειδή όμως τέτοιου τύπου μπαρ all day bar ως τώρα δεν μου έχουν δώσει σημάδια ιδιαίτερης γαστριμαργικής εμπειρίας, απέφευγα να πάω για ολοκληρωμένο γεύμα. Τελικά, την περασμένη Τετάρτη, φίλος που είχε δοκιμάσει την κουζίνα του, μας παρακίνησε να πάμε κι έτσι βρεθήκαμε στα τραπεζάκια του King George 3 άτομα πεινασμένα, μετά την δουλειά.

- Καρπάτσιο μοσχάρι (με δύο τρόπους)
- Mπρουσκέτα με τυρί, αλλαντικό και μια υπέρχοχη μαρμελάδα που έδενε τέλεια με το σύνολο.
- Σαλάτα με κινόα, αβοκάντο, ραπανάκι και κοτόπουλο. Πλούσια, νόστιμη και δροσερή.
- Πίτσα μαργαρίτα. Ωραίο, λεπτό ζυμάρι, ελαφρύ ψήσιμο. Δεν διεκδικεί δάφνες, πάντως αξιοπρεπέστατη.

Το γεύμα μας ήταν σχετικά ελαφρύ. Περιοριστήκαμε σε μερικά πιάτα στη μέση, για να δοκιμάσουμε όλοι και το αποτέλεσμα μας εξέπληξε πολύ θετικά. Το επίπεδο ανώτερο από κάθε προσδοκία, δεν αποκλείεται στο μέλλον να δοκιμάσω και κάποια από τα κυρίως (ζυμαρικά, κρέας και μπέργκερ). Φαίνεται ότι γίνεται ολοκληρωμένη δουλειά στην κουζίνα και δεν λειτουργεί συμπληρωματικά του μπαρ.

Η εξυπηρέτηση από μια νεαρή σερβιτόρα υποδειγματική. Σοβαρή, γνώστης του καταλόγου και όσο της επέτρεπε η κουζίνα, γρήγορη.

Συνοδεύσαμε με ένα μπουκάλι μαλαγουζιά Γερό βασιλείου που άνοιξε υποδείγματα μπροστά μας και τελικά ο λογαριασμός έφτασε λίγο πάνω από τα 90 ευρώ. Κι έτσι μας κέρασαν όχι ένα γλυκό, αλλά μια πιατέλα με μια ποικιλία των γλυκών τους (σουφλέ, lemon pie, brownies κτλ. ).

Οι τιμές είναι τσιμπημένες. Θεωρώ τα 20 ευρώ τιμή εκκίνησης για ένα γεύμα στο King George. Μαζί με κυρίως, ποτά κτλ φτάνεις εύκολα τα 30 ευρώ το άτομο. Το θετικό όμως είναι ότι μπορείς να συνδυάσεις με ποτό και να έχεις μια ολοκληρωμένη έξοδο.

Συνολικά πάντως γι αυτό που είναι και προσφέρει, εμένα με κέρδισε και προτείνεται!

12 Μαι 2019

ram