20 Μαι 2019

Όταν πρόκειται για κάτι καλό πέφτει σύρμα. Κι όταν λέμε σύρμα πλέον εννοούμε, εκ πρώτης… το ποστάρισμα σε fb ή instagram. Είναι δηλαδή αυτό που λέμε ότι χορταίνει πρώτα το μάτι. Μετά ακολουθούν και τα σχόλια με τα αντίστοιχα tips. Καλό; Ακριβό; Αδιάφορο; Άξιζε τα λεφτά του; Όταν δε, γνωρίζεις πάνω κάτω και τις γευστικές προτιμήσεις του ατόμου που ποστάρει και ξέρεις ότι ταιριάζουν με τις δικές σου, μερικές φορές δεν ρωτάς καν. Σπεύδεις απλά να δοκιμάσεις.

Οπότε το Daily Dose, δεν χρειάστηκε να περιμένω την κριτική της φίλης Ucook για να καταλάβω ότι έπρεπε να το επισκεφθώ. Ένα προγενέστερο ποστάρισμά της ήταν αρκετό. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως πάντα συμπίπτουν οι απόψεις. Το (δικό μου) ζητούμενο άλλωστε δεν είναι αυτό. Ούτε είναι το να γράψω για να “ανεβάσω” ή να “κατεβάσω” βαθμολογίες, όπως διάβασα πρόσφατα εδώ μέσα και ομολογώ ότι μου χτύπησε άσχημα. Το ζητούμενο είναι η χαρά της αναζήτησης και της ανακάλυψης ασχέτως -για μένα- με το αν είναι δική μου ή μου την έχουν υποδείξει φίλοι-γνωστοί ή ακόμα και άγνωστοι, και τέλος φυσικά είναι η καταγραφή της εμπειρίας. Εδώ δεν είμαστε ούτε δικαστές, ούτε οι μεγάλοι του γένους γευσιγνώστες.

Έτσι λοιπόν το Daily Dose ήταν θέμα χρόνου να καταλήξει και στα δικά μου… σαγόνια! Άνοιξη γαρ, δύο άτομα πήραμε και την Μόκα παρεούλα και ανηφορίσαμε προς Μελίσσια μεριά για brunch. Ουσιαστικά είναι σε έναν δρόμο πίσω από το μαύρο πρόβατο. Για λοιπές λεπτομέρειες, ανατρέξτε στις οδηγίες της Ucook ή στο gps σας, δεν είναι δύσκολο πάντως να το βρείτε. Διαγώνια και απέναντί του βρίσκεται κι ένας Σκλαβενίτης αν θέλετε κάποιο σημάδι.

Καθημερινή πρωί προς μεσημέρι και συγκεκριμένα μετά τις διακοπές του Πάσχα οπότε πολύς κόσμος δεν είχε προφανώς επιστρέψει από τις εξορμήσεις του κι έτσι ήταν αρκετά χαλαρά με 3-4 ακόμα παρέες. Ρωτήσαμε αν δέχονται 4ποδα στον έξω (κλειστό ακόμα) χώρο, μας απάντησαν θετικά με μεγάλη προθυμία και αμέσως μας έφεραν μπολ με νεράκι.

Ο χώρος είναι πολύ απλός, λιτός και καθαρός. Πρέπει να είναι καινούριος και πρόσφατα φτιαγμένος ή ανακαινισμένος γιατί διαπίστωσα ότι μυρίζει καινουργίλα μέσα. Το βλέμμα μου τράβηξε το μεγάλο ρολόι από μπορντωκόκκινα φλυτζάνια τσαγιού και τα κουταλομαχαιροπίρουνα μέσα σε plexiglass. Οι τουαλέτες ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και είχαν και ειδικούς κάδους για “γυναικεία απορρίμματα” που πρώτη φορά συνάντησα.

H εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, δεν είχαμε το παραμικρό παράπονο στην μεταξύ μας επικοινωνία, πλην ενός φάουλ που διαπιστώσαμε στο τέλος το οποίο καταγράφηκε στ’αρνητικά. Ενώ όπως διαβάσαμε και όπως διαπιστώσαμε στα γύρω τραπέζια υπήρχε με τον λογαριασμό κέρασμα (σουδάκια), σε εμάς δεν έφεραν τίποτα...!

- Σπιράλ τηγανητής πατάτας με καπνιστή πανσέτα χ 5,50€

Επιλέξαμε αυτές με την καπνιστή πανσέτα, ντομάτα καρέ και τσένταρ. Ήταν λεπτοκομμένες σας τσιπς, τραγανές και νόστιμες. Σερβιρίστηκαν σε βαθύ πιάτο, τούρλα ένα βουνό με μπόλικο τσένταρ περιχυμένο από πάνω αλλά νομίζω ότι θα μπορούσε να υπήρχε σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα και η πανσέτα. Κατά τα άλλα είναι μια must επιλογή για τους λάτρεις της πατάτας.

- Ομελέτα με καπνιστό φιλέτο γαλοπούλας και πιπεριές χ 6€

Ήρθε ανάμεσα σε ψωμί σαν αυτό των burger συνοδεία λίγης πράσινης σαλάτας με δροσερό ντρέσινγκ φρούτων. Ήταν μια πάρα πολύ καλή επιλογή και σε ικανοποιητική ποσότητα. Αν είχα μια παρατήρηση θα ήταν μόνο ως προς την περιγραφή του καταλόγου, που ανέφερε τραγανό φρέσκο ψωμάκι. Το ψωμάκι ναι μεν ήταν φρέσκο και αφράτο αλλά τραγανό δεν ήταν σε καμία περίπτωση. Οπότε εγώ περίμενα ότι θα ήταν τύπου φρυγανισμένο ή κάτι τέτοιο όπως για παράδειγμα στα croque madame και θα το προτιμούσα να πω την αλήθεια. Σε κάθε περίπτωση η ομελέτα που ήταν και το βασικό υλικό μας άρεσε πολύ.

- Dutch choco x 7,50€

Πρόκειται για αφράτη ζύμη ψημένη σε μαντέμι κι από πάνω, πραλίνα φουντουκιού, φυστικοβούτυρο, bueno, πραλίνα λευκή, μπισκότο oreo, κόκκινα φρούτα (σε μπολ ξεχωριστά) και άχνη ζάχαρη. Τούμπανο λέμε! Όταν λέμε αφράτη ζύμη μιλάμε για αφρό στην κυριολεξία και αν στο τέλος γίνεται –ευχάριστα- μπουχτιστικό, σε αυτό ευθύνονται όλα τα υλικά από πάνω και όχι στη ζύμη.

Πληρώσαμε 19 ευρώ και φύγαμε χορτάτοι αφού πήραμε τη δόση μας και για πρωινό αλλά και γλυκάκι. Θέλω οπωσδήποτε να δοκιμάσω το skillet cookie που έχω ένα προαίσθημα ότι θα μου αρέσει ακόμα πιο πολύ.

Δεν γνωρίζω καλά την περιοχή των Μελισσίων ώστε να σας πω αν το Daily Dose έχει κάποιον ανάλογο ανταγωνιστή σε αυτή την κατηγορία, παρόλα αυτά η προσπάθεια είναι αρκετά καλή και αξίζει δοκιμής αν είστε κοντά.

20 Μαι 2019

PONTIKI