16 Μαι 2019

Choureal…Μεγάλη ανακάλυψη! Να είναι καλά ο συνάδελφος Νίκος που μου πρότεινε το συγκεκριμένο διαμαντάκι. Λοιπόν σήμερα θα σας συστήσω το Choureal.

Η σπεσιαλιτέ του; Τα choux και τα προφιτερόλ. Λίγα και καλά.

Βρίσκεται σε ένα στενάκι κάθετο στην Ερμού στο ύψος του Ματσούκα, πολύ κοντά στο Σύνταγμα. Απ’ ότι είδα στο site τους έχουν άλλο ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη.

Πρόκειται για έναν πολύ μικρό χώρο, σε γκρι αποχρώσεις με ανοιχτό εργαστήριο και μπροστά βιτρίνα που μοιάζει (δεν ξέρω αν είναι) με μάρμαρο μαύρο με λευκά νερά. Τo σταντ με τις σοκολάτες και τα κουτιά με τη φίρμα του μαγαζιού σε βεραμάν χρώμα καθώς και η οροφή με την πρωτότυπη διακοσμητική κατασκευή ίδιου χρώματος που μοιάζει με αιωρούμενες ασύμμετρες στήλες αποτελούν μια πολύ ωραία αντίθεση.

Δεν θα σταθώ περισσότερο στον χώρο γιατί δεν κάθισα εκεί για γλυκό αλλά πήρα πακέτο, οπότε δεν εστίασα σε λεπτομέρειες καθώς το βλέμμα μου είχε καρφωθεί στην βιτρίνα με τα γλυκά. Το μόνο που θυμάμαι επιπλέον είναι ότι είχε κάποια τραπεζάκια έξω στην πλευρά της εισόδου (5-6 θαρρώ) κι έναν πάγκο με ψηλά σκαμπό στη γωνία που βρίσκεται κατά κάποιο τρόπο σε μια μικρή στοά (αν δεν απατώμαι μέσα δεν υπάρχει χώρος για τραπεζοκαθίσματα).

Η εξυπηρέτηση στην ολιγόλεπτη παρουσία μου εκεί ήταν πάρα πολύ καλή από μια κοπέλα που ήταν πρόθυμη να απαντήσει στις απορίες μου και να εξηγήσει τα πάντα.

Λοιπόν εδώ ξεχάστε τα profiterole με choux γεμισμένα από σαντιγύ, μόδα η οποία στο όνομα του κέρδους τείνει να καταστρέψει το συγκεκριμένο γλυκό και μάλιστα μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι την υιοθετούν πλέον και μεγάλα (κάποτε σοβαρά) ζαχαροπλαστεία με ιστορία χρόνων από πίσω τους.

Τα βλέμματα όμως όπως προανέφερα τραβάει η βιτρίνα με τα εξής (χειροποίητα) γλυκά: Choux, εκλαίρ, Paris-Brest, profiterole. Ανά μια ώρα βγάζουν από το φούρνο φρεσκότατα choux τα οποία γεμίζουν είτε με κρέμα patisserie είτε με παγωτό. Επίσης εκτός της κλασσικής patisserie, υπάρχουν και κρέμες με γεύσεις αναλόγως εποχής πχ φυστίκι, λεμόνι, μόκα κτλ.

Στο Choureal λοιπόν το προφιτερόλ στήνεται επί τόπου. Τα σουδάκια γεμίζονται είτε από την δική τους χειροποίητη κρέμα patisserie με φυσική βανίλια όπως διαπίστωσα ιδίοις όμασι αλλά και…στόμασι, είτε από χειροποίητο (επίσης δικής τους παραγωγής) παγωτό!!! Τα υπόλοιπα εξαρτώνται από τις προτιμήσεις του κάθε πελάτη.

Υπάρχουν γύρω στις 5 με 6 μεγάλες γυάλες με σάλτσες κάθε λογής ώστε να επιλέξετε (bitter σοκολάτα, γάλακτος, gianduja, λευκή, πραλίνα, καραμέλα γλυκόριζα κτλ), ισάριθμες μικρότερες με φρέσκα φρούτα, και τέλος άλλες τόσες και περισσότερες επιλογές σε toppings ώστε να επικαλύψετε το γλυκό σας (μπισκότο βουτύρου δικό τους, καραμελωμένους ξηρούς καρπούς ή αλλιώς κροκάν, φυστίκι Αιγίνης, τριμμένο oreo, καρύδα, σαντιγύ κτλ. )

Το προφιτερόλ, διατίθεται σε τρία μεγέθη, το ατομικό που έχει δύο σουδάκια μέσα και άλλα δύο διαδοχικά μεγαλύτερης χωρητικότητας (δεν συγκράτησα τον αριθμό των choux).

- Προφιτερόλ με λευκή σοκολάτα και καραμέλα χ 3,70€

Οι σάλτες ήταν υπέροχες και οι δύο με έμφαση στην καραμέλα την οποία λατρεύω έτσι κι αλλιώς και παρότι ιδιαίτερες και γλυκές από την φύση τους και οι δύο, δεν με λίγωσαν. Η επικάλυψη που διάλεξα ήταν φυστίκι Αιγίνης στην λευκή και μπισκότο βουτύρου στην καραμέλα. Τα σουδάκια ήταν πάρα πολύ ωραία, η δε κρέμα patisserie με την οποία ήταν γεμισμένα ήταν βελούδινη και γευστική και οι κόκκοι της βανίλιας ήταν εμφανείς μέσα της.

- Προφιτερόλ με bitter σοκολάτα και gianduja x 3,70€

Άλλη μια εξαιρετική επιλογή που απόλαυσα. Επέλεξα να επικαλυφθεί με αμύγδαλο κροκάν ενώ για τα λοιπά στοιχεία ισχύουν τα ως άνω.

Συμπερασματικά θα πω με σιγουριά ότι πρόκειται για ένα από τα ωραιότερα προφιτερόλ που έχω δοκιμάσει, παρά το γεγονός ότι το πήρα πακέτο και μάλιστα δεν το δοκίμασα άμεσα αλλά μετά από αρκετές ώρες τις ίδιας ημέρας και αφού είχε τοποθετηθεί στο ψυγείο. Θα κλείσω όπως ξεκίνησα. Το Choureal κάνει λίγα και τα κάνει πάρα πολύ καλά. Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω, νομίζω μια δοκιμή μπορεί να πείσει τον καθένα και κατά τη γνώμη μου, σίγουρα αξίζει.

16 Μαι 2019

PONTIKI