17 Μαι 2019

Ερχόμενος για brunch στο Χαλάνδρι οι επιλογές είναι πολλές, δημοφιλή ονόματα, λιγότερο γνωστά, κρυμμένα για να τα ψάξεις εσύ, και νέα που εμφανίζονται κάθε τόσο, θα σε μπερδέψουν αρκετά. Στο Ginger ωστόσο μπορείς να κάνεις κι άλλα πράγματα εκτός του brunch, όπως πχ να διαλέξεις ένα ποτήρι κρασί (μέση τιμή 4-5 ευρώ, 6 για τα αφρώδη) ή γιατί όχι και μια φιάλη (16-28 ευρώ) και να κινηθείς στο wine pairing με μπρουσκέτες, tartine σολωμού ή ανάμικτα πλατώ τυριών αλλαντικών (ταβάνι 12 ευρώ). Ή να πιεις ένα κοκτέιλ το βράδυ.

Η δική μας επίσκεψη, που είχε στόχο βέβαια το brunch, έγινε μια Παρασκευή του Απρίλη μεσημεράκι προς απόγευμα και είχε δέλεαρ ένα εξαιρετικό 30% από το αδελφό site (οι εκπτώσεις ισχύουν ακόμη, κυμαίνονται αναλόγως ημέρας και συχνά αλλάζουν. Για όποιον τα τσεκάρει αυτά συχνά, νομίζω αξίζει να το γνωρίσει, γιατί ένα 30% στις ήδη χαμηλές τιμές του, δεν είναι περιφρονητέο. Οι 3σκουφοι χρήστες πιθανόν θα το εκτιμήσουν, οι 4σκουφοι πάλι ας στραφούν σε πιο ψαγμένες γεύσεις για τα εκλεπτυσμένα γούστα τους).

Το Τζιντζεράκι λοιπόν, κρυμμένο κυριολεκτικά, αν και πολύ κεντρικά στην Αγίας Παρασκευής, είναι ένα low ήσυχο μαγαζί, με την συμπαθητική αν και λίγο αφρόντιστη & ελαφρώς σκοτεινή αυλή του & έναν πιο συμπαθή με όμορφα χρώματα και αισθητική εσωτερικό χώρο, κυρίως για χαλάρωση και λιγότερο για διασκέδαση. Αν στο brunch θέλεις να δεις και να σε δουν, δεν στο προτείνω. Αν θέλεις να αράξεις για 2-3 ώρες με ωραία μουσική να απολαύσεις γλυκό ή αλμυρό ή και τα δύο, μαζί με καφέ ή ένα smoothie, τότε είναι μια αξιόλογη πρόταση.

Εμείς βολευτήκαμε στην αυλή (ήδη αναμμένες οι σόμπες μανιτάρια, έκαναν πιο ευχάριστη την παραμονή μας, υπήρχε ακόμη μια ελαφριά ψύχρα), έχουμε να θυμόμαστε τα καλύτερα από την ζεστή - φιλική εξυπηρέτηση των παιδιών που εργάζονται εκεί, κυρίως όμως για το υπερπλήρες brunch που είχαμε, δεν πληρώσαμε τον κούκο αηδόνι.
Δεν θα εξαντληθώ στο να απαριθμήσω τα πιάτα ένα προς ένα για να γεμίσω την κριτική μου με άσκοπη φλυαρία, παρά θα πω την γενική μου άποψη ότι το (υπάρχον online) μενού είναι σχετικά μικρό, γενικώς καλύπτει τα βασικά γούστα ενός μέσου brunchόφιλου, δεν είναι εξεζητημένο, έχει λογικές τιμές (και με την έκπτωση κλέβεις εκκλησία).

Εμείς ξεκινήσαμε με την σαλάτα apple chicken (6,50. Παντού θα αναφέρω τις αρχικές τιμές), που ήταν απλώς συμπαθητική και αξιοπρεπής σε πρασινάδες, φρέσκια λόγω του πράσινου μήλου, προσθήκη που μου αρέσει μέσα σε σαλάτες, και πήρε έναν παραπάνω βαθμό για το άφθονο σε ποσότητα ψητό & ζεστό στήθος κοτόπουλο που είχε, αντί του προβρασμένου παγωμένου από το ψυγείο που τακτικά συναντώ. Εκτιμήθηκε δεόντως και η "τόσο όσο" σως (μέλι μουστάρδα μπαλσάμικο) αντί της τακτικής "βουτάω το σκέτο μπαλσάμικο και πνίγω τα πάντα".

Κατόπιν, το επίσης αξιοπρεπές burrito με το ίδιο μαριναρισμένο ψητό κοτοφιλέτο, λιωμένο έμενταλ, ξινή κρέμα και guacamole, ζουμερό, και με λίγη σαλάτα δίπλα του. Χορταστική επιλογή που ίσως μια πιο ξεροψημένη τορτίγια την ανέβαζε κι άλλο (5,50).
Το ginger croque αποδείχτηκε άψογο γευστικά, αν και μακριά από ένα κλασικό croque που θα περίμενε κανείς. Με ρουστίκ τραγανό προζυμένιο ψωμί & κρέμα τυριού, φιλέτο γαλοπούλας, μανιτάρια μαριναρισμένα, λιωμένο τσένταρ & το κλασικό τηγανιτό αυγό επάνω, ενθουσίασε με τη ζουμερότητά του κι ας έλειπε από τη συνταγή η μπεσαμέλ κι ας ξένιζαν τα μανιτάρια που τελικώς ταίριαξαν. Επίσης και αυτό με τη σαλάτα του (6).

Από την pizza Milano με σάλτσα ντομάτας, mozzarella bufala, πικάντικο σαλάμι Milano & pepperoni περίμενα κάτι καλύτερο. Η ζύμη μου φάνηκε ερασιτεχνική, το μέγεθος δεν ήταν το σωστό, τα υλικά πολύ καλά αλλά ασθενικά τοποθετημένα, και το σύνολο... φτωχικό (8).

Ακολούθησαν οι καφέδες (2 double espresso lungo x 3 ευρώ, cappuccino 3,20) τους οποίους βέβαια ενισχύσαμε με 2 γλυκά πιάτα, εξαιρετικά αμφότερα.
Από τα pancakes επιλέξαμε αυτά με πραλίνα - μπανάνα - μπισκότο - άχνη (τα ζητάω πάντα καλοψημένα). Ήταν υπέροχα και έγινε μάχη! Μεγάλη ποσότητα, όμορφη παρουσίαση, ισορροπία στα υλικά για να μην λιγωθείς και ιδανικά για sharing (6).
To επίσης ιδιαίτερο New York cheesecake (για αυτό και μόνο θα επέστρεφα), απίθανα τυρένιο, φούρνου φυσικά, πάντα τα κυνηγάω αυτά τα τσιζκέικ. Ήταν και τεράστιο κομμάτι, με νόστιμη μπισκοτοβουτυρένια βάση και μαρμελάδα, εικάζω, χειροποίητη (5 ευρώ).

Το σύνολο για όλα ήταν 46 ευρώ και μετά την έκπτωση έπεσε στα 33. Δώσαμε 11 ευρώ ο καθένας, και φύγαμε σχεδόν απόλυτα ευχαριστημένοι μετά από ένα χαλαρωτικό τρίωρο στο Τζιντζεράκι. Επίσης η έκπτωση έγινε χωρίς να χρειαστεί να το υπενθυμίσουμε εμείς & κόπηκε απόδειξη κανονική.

To GINGER μας άρεσε και θα επιδιώξω να ξαναπάμε σύντομα. Το θεωρώ μια αξιολογότατη πρόταση στο Χαλάνδρι για ένα ευχάριστο και οικονομικό διάλειμμα (ακόμη και με τις αρχικές τιμές) και η παρέα συμφώνησε σε αυτό. Αν και οι δικές σας προσδοκίες πατάνε στη γη και αν σας φέρει ο δρόμος, δώστε του μια ευκαιρία.

17 Μαι 2019

Ucook