18 Μαι 2019

Σάββατο μεσημέρι προς απόγευμα μες τον Απρίλιο, μετά από βόλτα στα δισκάδικα του κέντρου, με αφορμή την Record Store Day, αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το Migada. Πρόκειται για έναν νέο χώρο εστίασης που βρισκεται στην οδό Πραξιτέλους και προσφέρει πιάτα από διάφορες κουζίνες του κόσμου (νομίζω μάλιστα ότι υπάρχει καποια σχέση του Migada με το Altamira και το Ethnico).

Ο χώρος απλός, με ωραία διακόσμηση. Δεν προσφέρεται ενδεχομένως για να αράξεις με τις ώρες, αλλά δεν υπάρχει κάτι αρνητικό. Λίγα μικρά τραπεζια μπαίνοντας, στο βάθος συναντάς δύο ακόμη αρκετά μεγαλύτερα και άνετα. Υπάρχει επίσης και ο πάγκος μπροστά από την τζαμαρία του χώρου, όπου επίσης μπορεί να βολευτεί κάποιος. Στα συν και οι πεντακάθαρες τουαλέτες.

Το service παίρνει άριστα. Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν χαμογελαστή, ευγενέστατη και με διάθεση να μας εξηγήσει όλα τα πιάτα. Τα πιάτα έρχονταν με σωστή ροή και όχι όλα μαζί, μια χαρά. Το τεσσάρι το αξίζει χωρίς δεύτερη σκέψη. Στο τέλος κεραστηκαμε και γλυκό.

Ο κατάλογος είναι πολύ ωραία σχεδιασμένος με πολύ όμορφη εμφάνιση, ωστόσο σου δημιουργεί ένα σχετικό μπέρδεμα, καθώς είναι πολυσέλιδος και μεταξύ των πιάτων παρεμβάλλονται διάφορες πληροφορίες. Εμείς ωστόσο προτιμήσαμε ένα ειδικό μενού που προσφερόταν λόγω ηλεκτρονικής κράτησης μέσω e-table στην προνομιακή τιμή των 16,50 ευρώ ανά άτομο, το οποίο περιλάμβανε 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό, ένα κυρίως και ένα ποτό (μπύρα, κρασί ή αναψυκτικό). Επιλέξαμε λοιπόν 2 ατομικά μενού και στο τραπέζι μας ήρθαν τα εξής πιάτα:
- 1 σαλάτα με την ονομασία Naranjas de la Reina που περιείχε λόλα, λάχανο, ρόκα, σέλερι, μαύρες σταφίδες, σουσάμι, λιαστές ντομάτες και dressing από χυμό πορτοκαλιού και 1σαλάτα tabule με μαϊντανό, δυόσμο, ρεβύθια, ντοματίνια, αγγούρι, φρέσκο κρεμμυδάκι & κινόα. Και οι δύο σαλάτες ήταν πολύ νόστιμες και δροσερές, μας ικανοποίησαν.
- στη συνέχεια μοιράστηκαμε 1 σούπα mestizos με γλυκιά κόκκινη κολοκύθα, καρότο, πατάτα, ginger & κρασί sherry. Νόστιμη, ίσως κάπως γλυκιά για τα γούστα μου.
- ως δεύτερο ορεκτικό πήραμε yoonaan pacora, δηλαδή ινδικά Κεφτεδακια λαχανικών με chutney ντομάτας και καραμελωμένο ginger. Επίσης νόστιμα τα κεφτεδακια, τραγανά εξωτερικά. Το chutney ντομάτας δεν προσέφερε κάτι στο πιάτο (σαν απλή κέτσαπ μου φάνηκε).
- από κυρίως επιλέξαμε το Marco Polo bowl με φιλέτο κοτόπουλο, ρύζι, guacamole, φασόλια, σαλάτα και cheddar sauce και το Colombus bowl με ρύζι, κιμά από μοσχάρι και καραμελωμένα λαχανικά, μαζί με guacamole, sourcream, κόκκινα φασόλια και enchilada sauce. Η αλήθεια είναι ότι είχαμε σχεδόν χορτάσει με τα προηγούμενα πιάτα και δεν τα πολυευχαριστηθηκαμε τα κυρίως, δεδομένου μάλιστα ήταν και αυτά αρκετά χορταστικά και πληθωρικά. Σε κάθε περίπτωση, ήταν νόστιμα και καλομαγειρεμένα. Ξεχώρισα ενδεχομένως το πιάτο με το κοτόπουλο που ήταν πιο αρωματικό.
- στο τέλος κεραστηκαμε και ένα νόστιμο κέικ σοκολάτας με παγωτό.

Για όλα τα παραπάνω, μαζί με 2 μπύρες άλφα, ο λογαριασμός ήρθε στα 33 ευρώ, εξαιρετικά δηλαδή. Εξάλλου και οι τιμές του βασικού μενού μου φάνηκαν αρκετά λογικές, οπότε θα βαθμολογήσω και το value for money με άριστα.

Το Migada λοιπόν, παρόλο που δεν ήταν κάτι το ξεχωριστό και ιδιαίτερο από άποψη γεύσεων, πιστεύω αξίζει την επίσκεψή σας, ειδικά εάν βρεθείτε στο κέντρο. Εγώ σκοπεύω παντως να το ξανατιμήσω, για να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πιάτα του.

18 Μαι 2019

ALEX80