24 Μαι 2019

Για το Oroscopo μας είχαν μιλήσει με τα καλύτερα λόγια διάφοροι γνωστοί μας που το είχαν επισκεφθεί στο παρελθόν αρκετές φορές.
Το παρκάρισμα γίνεται στα γύρω στενά με όχι εγγυημένη επιτυχία βέβαια.
Το εστιατόριο είναι μάλλον μικρό για τον κόσμο που συγκεντρώνει, ενώ εντύπωση κάνει η δροσερή και καταπράσινη αυλή του που εφάπτεται του δρόμου.
Εκεί κάτσαμε κι εμείς.
Αμέσως μας έφεραν γυάλινο μπουκάλι με νερό βρύσης και ζυμωτό ψωμί με πάστα ελιάς και πατζαριού.

Ξεκινήσαμε με 2 ορεκτικά.
Το πρώτο ήταν τα μοσχαρίσια κεφτεδάκια με γέμιση μοτσαρέλα σερβιρισμένα με σως βασιλικού, τομάτα και φρυγανισμένου ψωμιού.
Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό και πρωτότυπο, με τους κεφτέδες να θυμίζουν σπιτικούς.
Το επόμενο ορεκτικό ήταν ρολά λαχανικών με γέμιση σολομού, τυριών, με συνοδευτικό σαλάτα μαρούλι-καρότου.
Εδώ η μερίδα ήταν μεγάλη, με τη γεύση του σολομού αρκετά διακριτική.

Ενώ περιμέναμε τα κυρίως μας κέρασαν δύο πιατάκια ζέστης πρασόσουπας που τη βρήκαμε και αυτή πολύ ωραία.
Μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα, κοτόπουλο στο γκρίλ και σως μουστάρδας.
Θύμιζε λίγο Ceasar's στη γεύση και την εκτέλεση, αλλά ήταν γευστική και χορταστική.
Για κυρίως πήραμε το σουβλάκι από μπούτι κοτόπουλο με κους κους και μπαχαρικά της Άπω Ανατολής.
Καλοψημένο μεν, αλλά το βρήκαμε εντελώς ανάλατο, ενώ τα μπαχαρικά δεν διακρίνονταν και τόσο.
Το κους κους ήταν σωστά βρασμένο, αλλά κάποια τεμάχια κολοκυθιου, κουνουπιδιού και μπρόκολου γύρω από το πιάτο, δεν έδεναν καθόλου.
Το χοιρινό σνίτσελ με κρούστα παρμεζάνας, πιλάφι και λαχανικά ήταν καλύτερο, αλλά πάλι ήρθε στεγνό, χωρίς κάποια σως που θα το προτιμούσαμε, ενώ και σε αυτό το πιάτο ήταν διασκορπισμένα τα γνωστά βραστά λαχανικά που υπήρχαν και στο πιάτο με το σουβλάκι κοτόπουλο.
Στο ενδιάμεσο μας κέρασαν δύο μπύρες από αυτές που είχαμε παραγγείλει.
Πληρώσαμε συνολικά 67€ με κερασμενα εξαιρετική πανακότα, προφιτερόλ και γρανίτα λεμονιού.
Το εστιατόριο έχει την καλύτερη εξυπηρέτηση που έχουμε συναντήσει ως τώρα.
Οι τιμές του είναι ελαφρώς τσιμπημένες αλλά όχι τα όρια να θεωρείται ακριβό εστιατόριο.

24 Μαι 2019

lagas