29 Μαι 2019

Παρέα με δυο φίλες πήγαμε την Παρασκευή στο Μαρούσι, στην παλιά Ναξιώτικη ταβέρνα ΜΑΖΩΜΟΣ, με το χρώμα της Απεράθου, του ορεινού παραδοσιακού χωριού του Μανόλη Γλέζου και των φημισμένων εδεσμάτων με τα φρέσκα κρεατικά, τις ναξιώτικες πατάτες, τα τυριά και τις πίτες τους.

Ο Μαζωμός είναι ανοιχτός Παρασκευή και Σ/Κ από το μεσημέρι, ενώ τις καθημερινές, μόνο τα βράδια μετά τις 6 μ. μ.

Ο χώρος είναι λιτός και ζεστός, θυμίζει ταβέρνα παλαιών δεκαετιών, ενώ αργότερα γέμισε με πάνω από 100-120 άτομα. Έχει συνδυασμό ξύλου με πέτρα σε κάποιες γωνιές, δοκάρια οροφής, μπεζ πλάκες δαπέδου, παραθυρόφυλλα στους τοίχους που ανοίγουν με τοπία του όμορφου κυκλαδίτικου νησιού μας, απέναντι δε από το τζάκι, φτιάξανε τον εξώστη της ιδιαίτερης πατρίδας τους, το ναξιώτικο ‘πουντί’!

Παρά την κίνηση, τον συνήθη ‘μαζωμό’, όπως το λέει κι η ονομασία τους, η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε ικανοποιητικούς ρυθμούς, με την ευγένεια και την καλοσύνη, όπως ακριβώς τη συναντάμε και στη Νάξο. Φυσικά κι εμείς χρειαζόμασταν τον χρόνο μας για να εξοικειωθούμε και να χωνέψουμε τις νησιώτικες αυτές λιχουδιές!

Φάγαμε λοιπόν, εκτός απ’ το ψωμάκι που ήρθε στην αρχή: μία ναξιώτικες πατάτες με τυράκι, ένα εκλεκτό σαγανάκι μανουρομυτζήθρα με σουσάμι και μέλι, μια κολοκυθοπαστίτσα με πιπεριά και κρεμμύδι, ενώ για κυρίως πιάτα μοιραστήκαμε επίσης ένα ρόστο χοιρινό κοκκινιστό με ρύζι, καθώς επίσης και την κλασική τους, την κορυφαία κατσικομακαρονάδα, που ήταν αμφότερα χορταστικά και γαστρονομικά πιάτα αξιώσεων, για τα οποία τους αξίζει μπράβο!

Ήπιαμε ένα λίτρο κόκκινο χύμα κρασί ναξιώτικο μπρούσκο, που ήταν ό, τι έπρεπε για τα φαγητά μας.

Μας κέρασαν ωραίους ζεστούς λουκουμάδες με μέλι και σοκολάτα, έτσι για να έχουμε και μια διαφορετική γλυκιά επίγευση στο τέλος.

Πληρώσαμε 43 €, οπότε χωρίς το κρασί ήρθε περίπου στα 12.50 € το κεφάλι, ένα ποσό λογικότατο για όλα τα εδέσματα τα Απεραθιώτικα που δοκιμάσαμε.

Νιώσαμε, για λίγο έστω, τη Ναξιώτικη αύρα που αποπνέει γαστρονομικά το μεγαλύτερο νησί των Κυκλάδων! Όχι μόνο στις λευκές αμμουδερές παραλίες με τα φρέσκα ψάρια και θαλασσινά, αλλά στα ορεινά, με τα μαγειρεμένα αιγοπρόβεια κρέατά τους με το αγνό παρθένο ελαιόλαδο, και τα εκλεκτά τυροκομικά τους!

29 Μαι 2019

Thankful