12 Ιουν 2019

Νέα σχετικά άφιξη στη Ν. Φιλαδέλφεια, το Street wok πήρε τη θέση του Θείου Φάνη με τις τυρόπιτες επάνω στην πλατεία Πατριάρχου και συγκεκριμένα κάτω από τη μπυραρία Εν Αιθρία. Κρατώ μια επιφύλαξη για το εάν πρόκειται για το ίδιο μαγαζί που βρισκόταν δίπλα στα Goody's και απλά μεταφέρθηκε (το οποίο παρεμπιπτόντως ποτέ δεν μου είχε κινήσει την περιέργεια), αλλά δεν το λέω με βεβαιότητα.

Πρωτομαγιά στη Ν. Φιλαδέλφεια με το καθιερωμένο πανηγύρι κατά μήκος όλης της Λεωφόρου Δεκελείας, μόνο ένας τρελός θα είχε την απαίτηση να φάει ή να πιει και να εξυπηρετηθεί χωρίς ταλαιπωρία. Μια street food επιλογή θα ήταν η πιο σοφή επιλογή και αυτό σε πολύ συγκεκριμένες ώρες. Εμείς την ώρα που φτάσαμε ήδη είχε αρχίσει και γινόταν χαμός, όμως οι παραγγελίες ρολάριζαν ικανοποιητικά συγκριτικά με τον φόρτο εργασίας.

Πρώτη φορά επίσκεψη λοιπόν, 2 άτομα 1/5/2019 χωρίς ιδιαίτερες προσδοκίες, πήραμε νουμεράκι, τσεκάραμε ένα στάντ που μόλις είχε αδειάσει και καθίσαμε χωρίς πολλά-πολλά. Ο καθένας μας εδώ καλό είναι να φροντίζει ν' αφήνει καθαρό τον χώρο που χρησιμοποίησε καθώς είναι self service η φάση οπότε μην είμαστε και γουρούνια...!

Παρόλα αυτά, όταν είπαμε στο ταμείο αν υπάρχει κάποιος να καθαρίσει το σταντ, αμέσως ανταποκρίθηκαν, οπότε και από την εξυπηρέτηση δεν υπάρχει παράπονο, δεδομένου ότι όλοι ήταν γρήγοροι και καθαροί στα πόστα τους.

Ο χώρος δεν θεωρώ ότι χρήζει ιδιαίτερης αξιολόγησης, λόγω φιλοσοφίας και μόνο, δεν περιμένεις πολλά κι έτσι είναι και στην πραγματικότητα, αλλά δεδομένων των συνθηκών ήταν οκ.

Η λογική λοιπόν στο Street wok είναι πολύ απλή και συγκεκριμένη. Υπάρχει επιλογή βάσης ανάμεσα σε 3 ειδών νουντλς (τα κλασικά, αυγού ή ρυζιού) με λαχανικά και αυγό, 2 ειδών ρύζι (άσπρο ή ολικής) με λαχανικά και αυγό, ή veggie επιλογή λαχανικών (μπρόκολο, μανιτάρια, πιπεριές, καρότο, λάχανο, φύτρες φασολιού και φρέσκο κρεμμύδι). Κάθε μία από της παραπάνω βάσεις χρεώνεται χ 3,90€.

Αφού επιλέξεις βάση, υπάρχουν επιλογές ανάμεσα σε κοτόπουλο, χοιρινό, μοσχάρι, γαρίδες, μανιτάρια, πιπεριές, ανανάς, καλαμπόκι, κάσιους, φύτρες μπαμπού ή μπρόκολο (επιπλέον χρέωση από 0,60-1,60€ ανάλογα την επιλογή).

Ακολούθως επιλέγεις σάλτσα ανάμεσα σε τεριγιάκι, γλυκιά τσίλι, καντονέζικη, καρύδα κάρυ, σατέι ή καυτερή σετσουάν, που δεν χρεώνονται έξτρα.

Και τέλος επιλέγεις topping (χ 0,20€ έκαστο) ανάμεσα σε: φυστίκι αράπικο, τραγανό κρεμμύδι ή σκόρδο, μαύρο και λευκό σουσάμι ή φρέσκο κόλιανδρο).

Εμείς επιλέξαμε:

- Νούντλς με φρέσκα λαχανικά και αυγό (χ 3,90€), κοτόπουλο (χ 1,20€), μανιτάρια (χ 0,70€) και τραγανό κρεμμύδι (χ 0,20€) και σάλτσα γλυκιά τσίλι. Σύνολο 6€

- Νουντλς αυγού με φρέσκα λαχανικά και αυγό (χ 3,90€), κοτόπουλο, μανιτάρια και μπρόκολο (0,90€) και σάλτσα καντονέζικη. Σύνολο 6,70€

Μαζί με ένα νεράκι συνολικά πληρώσαμε 13,20€.

Όση ώρα περιμέναμε τα νουντλς, ήμουν σίγουρη ότι μετά από κει θα χρειαζόμασταν και κανένα σουβλακάκι από τη Σουβλακούπολη ή τον Δήμο απέναντι… για να χορτάσουμε. Όταν ήρθαν τα χάρτινα κουτάκια στα οποία σερβίρονται τα νουντλς και μάλιστα τιγκαρισμένα, άρχισα ν ‘αλλάζω γνώμη.
Όταν τελείωσα το φαγητό μου κατάλαβα, ότι δεν είχα απλά χορτάσει αλλά ήμουν υπερπλήρης προς το σκασμένη μπορώ να πω!

Τα νουντλς ήταν υπέροχα, γευστικά, σωστά ψημένα και σε πάρα πολύ καλή μερίδα. Τα υλικά όλα ήταν επαρκή και καθόλου τσιγκούνικα και η σάλτσες ήταν πολύ ωραίες αμφότερες (δικής τους παρασκευής όπως λένε). Να σημειώσω εδώ ότι στα σταντ υπάρχουν μπουκάλια με extra σάλτσες για ενίσχυση ή συμπλήρωση της μερίδας.

Συμπερασματικά το Street wok αποτελεί κατά τη γνώμη μου μια αξιοπρεπέστατη ταχυφαγική επιλογή με την φιλοσοφία “λίγα, καλά και γρήγορα”. Νομίζω ότι πρόκειται για μια πολύ καλή και οικονομική -γι' αυτό που προσφέρει- λύση αν κάποιος θέλει κάτι γρήγορο, νόστιμο και στο χέρι που να διαφέρει από τα συνηθισμένα (σάντουιτς, τυρόπιτα, σουβλάκι που υπάρχουν σε πληθώρα στην περιοχή) και ταυτόχρονα να αποτελεί ένα πλήρες γεύμα. Θα ήταν ιδανικό αν υπήρχε και υπηρεσία delivery. Ανυπομονώ να δοκιμάσω κι άλλους συνδυασμούς.

12 Ιουν 2019

PONTIKI