01 Ιουν 2019

Κατάφερα και εγώ επιτέλους να επισκεφθώ το Kozi's. Και η αλήθεια είναι ότι η επίσκεψη αυτή θα είχε πραγματοποιηθεί αρκετό καιρό πριν, εάν υπήρχε η δυνατότητα τηλεφωνικής κράτησης. Καθώς δεν παίρνεις εύκολα την απόφαση να ξεσηκωθείς από το Ν. Κόσμο για τα Μελίσσια, χωρίς να είσαι σίγουρος εάν θα βρεις τραπέζι. Τέλος πάντων ένα βραδάκι καθημερινής, μετά από μια δουλίτσα κοντά, ήταν μια καλή ευκαιρία να επισκεφθούμε το Kozi's.

Ο χώρος απλός, φωτεινός και καθαρός με αρκετά τραπέζια, σχετικά άνετα μεταξύ τους (ιδίως στον εσωτερικό χώρο, καθώς στο μπαλκονάκι του εξωτερικού χώρου μου φάνηκε κάπως πιο στριμωγμενος). Τον προσπερνάς, χωρίς ωστόσο και να σε προβληματίσει.

Το service επίσης μια από τα ίδια. Χωρίς να ενθουσιάζει, αλλά και χωρίς να έχεις κάτι αρνητικό να του προσαψεις. Στα θετικά βέβαια το κέρασμα με 2 σφηνάκια οινόμελο.

Πάμε τώρα στο φαγητό, για το οποίο είχα και τις μεγαλύτερες προσδοκίες. 2 άτομα παράγγειλαμε:
- Σαλάτα Shambalala (12 euro), με κομματακια μοσχαρίσια φιλέτο, ρόκα, μαρούλι, λάχανο, καρότο, παρμεζάνα, ρόδι με sweet chilli sauce. Με λίγα λόγια εξαιρετική. Τρυφερά και καλοψημένα τα φιλετάκια, ενώ η σος στη σωστή ποσότητα έδενε απόλυτα με τα λαχανικά.
- KokoBongo (14.50 ευρω), για μένα, δηλαδη
σουβλα κοτόπουλο μαριναρισμένο με νοτιοαφρικανικα μπαχαρικά, μαζί με πατάτες τηγανητές. Ζουμερό το κοτόπουλο, αλλά ταυτόχρονα και καλόψημένο, μου άφησε άριστες εντυπώσεις. Οι συνοδευτικές πατάτες κομμένες σε ροδέλες εξίσου νόστιμες.
-Porco Porco (13.50 ευρω), για τη συζυγο, δηλαδή ψαρονέφρι στη σχάρα με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά. Και εδώ οι ίδιες άριστες εντυπώσεις. Πολυ μαλακό το κρέας, με πολύ ωραία αρώματα και άψογα ψημένο. Και εδώ οι ίδιες νοστιμότατες πατάτες.
- μισο λίτρο κόκκινο κρασί, στα 4.80 ευρω, απλώς αποδεκτό και σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία.

Για τα παραπάνω, μαζί με 1 λίτρο εμφιαλωμένο νερό (1 ευρω), ο λογαριασμός ήρθε κοντά στα 46 ευρώ. Σίγουρα, οι γεύσεις μας άφησαν απόλυτα ικανοποιημένους, ασφαλώς οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές και χορταστικές, από την άλλη βέβαια το KOZI'S δεν το λες και οικονομικό. Για μένα πάντως αξίζει σε μεγάλο βαθμό τα χρήματά του σε μεγάλο βαθμό, οπότε εάν ο δρόμος μου με ξαναφέρει στα Μελίσσια, θα το ξανατιμησω.

01 Ιουν 2019

ALEX80