01 Ιουν 2019

Προχθές το βράδυ ήμουνα σε ένα φίλο στο Παγκράτι και αποφασίσαμε ψαροφαγία, λίγο πιο πάνω και συγκεκριμένα στη Ζωοδόχο Πηγή του Βύρωνα, στο Ταξίδι Αλαργινό.
Την ιδέα την είχα εγώ, διαβάζοντας την ενδιαφέρουσα κριτική που έγραψε πρόσφατα η χρήστης tzia, με το χιούμορ, τους συνειρμούς και τον φοβερό αυτοσαρκασμό της!
Ακολούθησε η περιγραφική κριτική του piperman για το Καλκάνι, όπου αναφέρει το όνομα Ταξίδι Αλαργινό, σαν το τελευταίο στέκι του Στέλιου -πατέρα του Βασίλη που έχει το Καλκάνι- με τις γνωστές ψαροταβέρνες του στην Καισαριανή, και παλιότερα στη Θεμιστοκλέους, τη Βυτίνα, κ. λπ.

Σκέφθηκα ότι ο άνθρωπος αυτός, με ιστορία 30 χρόνων, το όνομα και την υπόληψή του, θα μας προσφέρει ό, τι πιο εκλεκτό, και έτσι κατάφερα να πείσω τον φίλο μου, που προτιμούσε άλλα στέκια κοντά στο Caravel…

Περάσαμε όμορφα, γνώρισα τον συμπαθή κύριο Στέλιο, ο οποίος το λειτουργεί καθημερινά από το 2016, και μας εντυπωσίασε αυτό το ξεχωριστό καφενείο – μπακαλοταβέρνα, που διαθέτει το χρώμα της ιδιαίτερης πατρίδας του, της Νάξου.
Πρόκειται για ένα νοικοκυρεμένο νησιώτικο καφενείο περασμένων δεκαετιών, με μπακάλικο που το ψυγείο και τα ράφια του είναι γεμάτα ναξιώτικα προϊόντα και όχι μόνο, όπως εκλεκτά τυριά του νησιού, όσπρια, γλυκά κουταλιού του Τολάκη, αλλαντικά Πολίτικα του Παντέρη, κ. α.
Έτσι λοιπόν, μπορείς να φας, να πιεις, αλλά και να διαλέξεις τι θα ψωνίσεις από τα καλούδια του.

Καθίσαμε έξω στα λιγοστά τραπεζάκια της στεγασμένης με τέντα πρόσοψης, με τους ασβεστωμένους κύκλους στο δάπεδο, αφού περιεργαστήκαμε και τον εσωτερικό χώρο με τα λιτά ξύλινα τραπεζοκαθίσματα, τα διακοσμητικά παράθυρα, την κάβα και τα ράφια, παντού τριγύρω, με τα ποτά και λογής-λογής vintage προϊόντα (κονσέρβες Κύκνος, κ. λπ. ), καθώς και τα καρδάκια στους τοίχους με σκίτσα και εικόνες.

Η κοπέλα που βοηθάει τον Στέλιο στο σερβίρισμα ήταν ευφυής, σβέλτη και άψογη στη δουλειά της, ο δε Στέλιος μας παρακάλεσε να προηγείται τηλέφωνο ειδικά αν θέλουμε να φάμε καθημερινές το μεσημέρι, γιατί ενδέχεται να είναι μόνος του στο μαγαζί, ενώ τα βράδια δεν υπάρχει κανένα θέμα, αλλά το τηλεφώνημα απλά αποσκοπεί σε εξασφάλιση τραπεζιού, ειδικά τα Σ/Κ!

Στα του φαγητού τώρα: Αρχικά ήρθανε φέτες φρέσκου, λευκού ψωμιού σε πανεράκι, καθώς και κρύο νερό βρύσης σε κανάτα. Ακολούθησαν:

• Γαριδομακαρονάδα με όστρακα.

Ήταν όλα τα πιάτα εκλεκτά, ενώ το τελευταίο ήταν ένα αριστούργημα που δικαιολογεί την πολύτιμη πείρα του παλαίμαχου Στέλιου!
Ήπιαμε μία μπύρα, καθώς και την εκλεκτή ρακή του μαγαζιού.

Πληρώσαμε 52 € και περάσαμε όμορφα, νιώθοντας μια εμπειρία διαφορετική από τις συνηθισμένες.

Θα το επαναλάβουμε, με στεριανούς μεζέδες την επόμενη φορά, χωρίς να παραλείψουμε τα λαχταριστά σουτζουκάκια του, που τα υμνούσε η παρέα του διπλανού μας τραπεζιού!
Σας το προτείνουμε φυσικά ανεπιφύλαχτα, σαν ένα δείγμα αντιπροσωπευτικό από ό, τι στις μέρες μας τείνει να εκλείψει από την Αθήνα μας!

01 Ιουν 2019

geocartoon