01 Ιουν 2019

Πριν από ένα περίπου χρόνο είχα επισκεφτεί την ΑΓΟΡΑ στους Αμπελόκηπους, μετά από πολλά χρόνια, και έφυγα με πολύ καλές εντυπωσεις, ενώ και νέα επίσκεψή μου μετά από λίγο ήταν και πάλι απολύτως επιτυχημένη. Έτσι όταν έπεσε η πρόταση 2 φίλων να τους συναντήσω στην έτερη ΑΓΟΡΑ, στην περιοχή του Hilton, ήταν μια καλή ευκαιρία να δοκιμάσω την κουζίνα της μετά από αρκετό καιρό.

Η ΑΓΟΡΑ SELECT λοιπόν βρίσκεται κοντά στο Hilton. Σάββατο μεσημέρι, βρήκα εύκολα θέση parking, νομίζω τις καθημερινές ωστόσο τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Ο χώρος μου φάνηκε κάπως διαφοροποιημένος σε σχέση με το παρελθόν. Άνετα τραπέζια, καναπέδες, μεγάλα φωτιστικά, με το ξύλο να κυριαρχεί, μου φάνηκε ωστόσο κάπως ψυχρός και απρόσωπος.

Η εξυπηρέτηση, παρά το πολυάριθμο προσωπικό, είχε αρκετές καθυστερήσεις, ιδίως στο τέλος που ψάχναμε κάποιον για να πληρώσουμε. Δεν πρέπει ωστόσο να παραβλέψω το κέρασμα στο τέλος 2 γλυκών, μιας πορτοκαλοπιτας με παγωτό και ενός προφιτερολ.

Ο κατάλογος αρκετά εκτενής, με πάρα πολλές επιλογές, ενώ υπάρχουν και πολλά πιάτα ημέρας. Εμείς 3 άτομα παράγγειλαμε:
- για αρχή ήρθε ψωμί με ντιπ από ελιά (1.80 ευρώ επί 3) και νερό εμφιαλωμένο (1,50)
- σαλάτα με ανάμεικτα λαχανικά, τηγανητά μοτσαρελάκια, ντοματίνια, χωριάτικο κρουτόν, τραγανό προσούτο Πάρμας και σάλτσα Βαλσάμικου (10,5 ευρώ). Αρκετά νόστιμη, μας ικανοποίησε.
-  Μπιφτέκι μοσχαρίσιο σχάρας, με φρέσκιες τηγανητές πατάτες (12 ευρώ) για εμένα. Νόστιμο σε γενικές γραμμές, αλλά καμία φαντασία και πρωτοτυπία. Ένα ικανοποιητικό μεγέθους μπιφτέκι με λίγες τηγανητές πατάτες και μισό λεμόνι δίπλα. Εμφάνιση που την συναντάς παντού και σίγουρα δεν ήταν αυτή που περίμενες από ένα εστιατόριο σαν το ΑΓΟΡΑ SELECT. Και ειδικά όταν ένα τέτοιο πιάτο σου χρεώνεται 12 ευρώ και η γεύση δεν έχει κάτι το ξεχωριστό, σίγουρα στο τέλος μένεις ανικανοποίητος.
- Ριζότο με άγρια μανιτάρια και κρέμα παρμεζάνας 11μήνης ωρίμανσης (10,5 ευρώ) η επιλογή του ενός της παρέας. Εδώ το βασικό μειονέκτημα του πιάτου ήταν στο ρύζι που ήθελε σίγουρα περισσότερο μαγείρεμα. Όταν αδειασαν το τραπέζι και είδαν το συγκεκριμένο πιάτο μισοφαγωμένο, ρωτηθηκαμε τι δεν πήγε καλά και προσφέρθηκαν να μας φέρουν κάποιο άλλο πιάτο. Εμείς αρνηθήκαμε, αφού δεν είχαμε και πολύ χρόνο στη διάθεσή μας, το πιάτο ωστόσο χρεώθηκε κανονικά.
- Παπαρδέλες με χοιρινή καπνιστή πανσέτα, ψητά ντοματίνια, μοτσαρέλα και φρέσκα μυρωδικά (11,2 ευρώ) για το τρίτο της παρέας, μάλλον το καλύτερο πιάτο από τα κυρίως που παράγγειλαμε. Δοκίμασα και εγώ μια μπουκιά, σίγουρα ήταν νόστιμο το πιάτο, ιδίως λόγω της καπνιστής πανσέτας, από την άλλη βέβαια αντίστοιχης νοστιμιά πιάτα έχεις δοκιμάσει και αλλού.
- ήπιαμε μισό λίτρο λευκό κρασί Μοσχοφίλερο (6 ευρω), απλώς ικανοποιητικό.
- στο τέλος, όπως προανέφερα, μας έφεραν 2 γλυκά (απλώς συμπαθητικά). Αρχικά θεωρησαμε ότι μας τα κέρασαν λόγω της αστοχίας με το ριζότο, ωστόσο είδαμε ότι τα συγκεκριμένα γλυκά πήγαιναν σε όλα τα τραπέζια. Σε κάθε περίπτωση, το κέρασμα για οποιαδήποτε αιτία, είναι κίνηση εκτιμητέα.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε κάτι παραπάνω από 55 ευρώ, η παραγγελία μας ωστόσο ήταν σχετικά μικρή (1 σαλάτα, 3 κυρίως, μισό κιλό χύμα κρασί), οπότε σε συνδυασμό και με το γεγονός ότι δεν ξετρελαθήκαμε και με τις γευσεις, και η αξιολόγησή μου ως προς το value for money θα είναι χαμηλή.

Αυτά λοιπόν για το ΑΓΟΡΑ SELECT, το οποίο δεν με ικανοποίησε, τουλάχιστον στο βαθμό που ανεμένα. Δεν νομίζω λοιπόν να το ξανά τιμήσω, τουλάχιστον σύντομα.

01 Ιουν 2019

ALEX80