01 Ιουν 2019

Ώρα επανατοποθετησης μετά την τελευταία μας επίσκεψη στο oroscopo, τρία άτομα απόγευμα Παρασκευής.

Ο χώρος έχει αλλάξει θεαματικά προς το καλύτερο, πεντακάθαρος, φροντισμένο και τα τραπέζια που φιλοξενούνται στο πάρκο απέναντι όπου και κάτσαμε, σωστές οι αποστάσεις. Θα προτιμούσα πάντως την διατήρηση των υφασματινων τραπεζομαντηλων, έστω σε ανανεωμένα χρώματα. Οι τουαλέτες καθαρές.

Η εξυπηρέτηση όπως πάντα εξαιρετική, όλα κυλάνε ρολόι, στα "απρόοπτα" όμως χάνει πόντους, αναγκάστηκαμε να ζητήσουμε τρεις φορές από τρία διαφορετικά άτομα τασάκι, και θα μου πεις, σιγά, "πεζοδρόμιο" είναι, αλλά γιατί να το βρωμίζουμε αν γίνεται κι αλλιώς?

-Σαλάτα ροδιού, φρέσκια και νόστιμη, η γκοργκοντζολα σχεδόν απούσα.
-Μία πίτσα Grecca, το έχω ξαναπεί, οι πίτσες του oroscopo είναι υποδειγματικες, έστω για τις δικές μου προτιμήσεις στην λεπτή ζύμη και την διακριτη γεύση των υλικών.
-Πιάτο ημέρας αρνάκι ψητό, απλά ευχάριστο.
-Μπιφτέκι στο γκριλ, εξαιρετικό, κοντράρει στα ίσια το μπιφτέκι του "Λυχνιο", στα διπλά χρήματα όμως.
-Ταλιατα στο γκριλ. Έκανα το λάθος να την παραγγείλω medium-well, έγινε αντιληπτό με πιο ελληνικά κριτήρια ψησίματος και ήρθε well, αρκετά ζουμερή αλλά δυστυχώς, ετυμηγορία και των τριών που δοκιμάσαμε, μύριζε. (Το ίδιο μας έχει τύχει σε προηγούμενη επίσκεψη με το συκώτι, επέλεξα τότε όμως να μην γράψω άλλη κριτική).

Τα συνοδευτικά σε όλα τα κυρίως μας άρεσαν πολύ, εμένα ειδικά τα λαχανικα.

Συνοδεψαμε με μια μπύρα και μισό κιλό λευκό κρασί χύμα, επιλέξαμε ανάμεσα σε μαλαγουζια και Μοσχοφίλερο την πρώτη, και μείναμε με τον πονοκέφαλο.
Ο λογαριασμός ανήλθε στα 85 ευρώ.
Συγκριτικά με την προηγούμενη βαθμολογία μου, δικαια στον χώρο και στην εξυπηρέτηση παίρνει άριστα. Στην γεύση οι τρεις ντοματουλες θα παραμείνουν, αλλά στο vfm χάνει μια Θεωρώ πως με τέτοιες τιμές, σε ένα μαγαζί του επιπέδου του oroscopo, αν μη τι άλλο -πέρα από μικρές αστοχίες και τα γούστα του καθενος- δεν θα έπρεπε κανένα πιάτο να προκαλεί δυσαρέσκεια τύπου 'το πιάτο δεν ηταν καλο'.

01 Ιουν 2019

Kostas7