18 Ιουν 2019

CHOUREAL... σουρεαλιστικό προφιτερόλ. Και πώς να μην είναι το άτιμο εκτός & πέραν της τυπικής chouxπραγματικότητας, με τέτοια γεύση και ποιότητα που έχει. Όταν σε έχουν κατακλύσει τα μπαγιάτικα choux, οι σοκολάτες σε σκόνη, οι βόμβες μεγατόνων ζάχαρης και το βαρύ βούτυρο που τα σκεπάζει όλα... αμέσως εντοπίζεις τη διαφορά. Για να μην είμαι άδικη όμως, έχω και κάποια σημεία αναφοράς όπως πχ εκείνο του SOROLOP στα Εξάρχεια που δεν αξιώθηκα να γράψω, του Ανδριά στο Γέρακα (ξενιτεύομαι κάθε φορά για ένα 6άρι κουτί αλλά χαλάλι του) και ένα πολίτικο πριν αρκετά χρόνια, του OSZUT στην Κωνσταντινούπολη. Αυτό εδώ όμως, τους έβαλε κάτω. Όλους.

Μια αναφορά της φίλης underwater που με προέτρεψε να τρέξω, και μία κολασμένη φωτό του αγαπημένου Pontikiou που προηγήθηκε της κριτικής της, ήταν αρκετά και αρκούντως δελεαστικά για μένα ώστε να μην το αναβάλλω ούτε μία μέρα.
Καθώς πλησιάζαμε στον τόπο του εγκλήματος, δεν είναι υπερβολή να πω ότι η μύτη μας "έσπασε" από τη θεική μυρωδιά. Το σημείο ευτυχώς, αν και καρακέντρο, δεν είναι τουριστικό αλλά ήσυχο, σκιερό και ιδανικό για να το απολαύσεις επιτόπου - δεν γίνεται κι αλλιώς όταν γεμίσεις τα choux με το δικό τους χειροποίητο παγωτό και πίστεψέ με αξίζει η πρώτη δοκιμή σου να είναι με παγωτό.

Βολευτήκαμε σε άνετο τραπεζάκι δίπλα στη στοά και εισήλθα στα ενδότερα του παραδείσου. Συνάντησα εξαιρετική και ιδιαίτερα γλυκιά & ευγενική εξυπηρέτηση, με προθυμία να μου εξηγήσουν τα άπαντα κι ας είχα πάει καλά διαβασμένη σε όλα τα sos.

Tί είναι λοιπόν αυτό που ξεχωρίζει το CHOUREAL;
Τα ολόφρεσκα τραγανά σουδάκια που δεν προλαβαίνουν να μπαγιατέψουν γιατί ψήνονται κάθε 1 ώρα φρέσκα. Οι εκλεκτές σοκολάτες τους, χωρίς σκόνες και προσμείξεις. Αυθεντικές σοκολάτες μαζί και με γεύσεις εποχιακές. Το γεγονός ότι η σαντιγύ - επιτέλους - δεν ανήκει στα βασικά υλικά. Βεβαίως και μπορείς να βάλεις. Αλλά να μην βάλεις. Το αυθεντικό δεν θέλει σαντιγύ. Τα υπόλοιπα toppings, ξηροί καρποί & φρέσκα φρούτα το συμπληρώνουν αρμονικά.
Με λίγα λόγια, ένα tailor made προφιτερόλ.

Κάποιοι τρελοί λένε ότι 3,60- 3,70 ευρώ για το ατομικό κυπελλάκι είναι πολλά χρήματα. Εγώ λέω να πάνε μέχρι τη γωνία να δουν αν έρχομαι, γιατί μάλλον δεν έχουν φάει κακό προφιτερόλ των 6 ευρώ. Βρήκα τη μερίδα άκρως χορταστική, ούτε λειψή ούτε και μπουχτιστική. Είναι θέμα ισορροπίας. Να ικανοποιηθείς και να λαχταρήσεις κι άλλο.
Θεωρώ επίσης αξιέπαινο ότι για Σαλωνικιώτικο μαγαζί που κατέβηκε στην Αθήνα το να κρατάει ακριβώς την ίδια ποιότητα είναι εγγύηση επιτυχίας.

Αρχίζω λοιπόν να μαζεύω την κριτική που πάλι απλώθηκε και θέλω να είναι σύντομη.
Συνδυάστε 2 σοκολάτες και 2 toppings για να γευτείτε μια ευρεία γκάμα γευστικών συγκινήσεων. Γεμίστε τα choux με παγωτό. Οι δικές μου προτάσεις (αυτά δηλαδή που δοκιμάσαμε):
- με παγωτό, λευκή & bitter σοκολάτα, κροκάν & μπισκότο oreo (το δικό μου).
Κόστος 3,60 για το κάθε ένα. Αξία ανεκτίμητη. Aιθέριο, ελαφρύ, παραδεισένιο. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα αγοράς συσκευασίας και για το σπίτι για απόλαυση που διαρκεί, καθώς το τελικό προιόν ζυγίζεται.

Όπως και το Pontiki, πραγματικά δεν έχω να πω πολλά. Η εμπειρία ήταν εξαιρετική, το γλυκό ήταν απίθανο, θα ξαναπάω πολύ σύντομα. Η ποιότητα και η πρώτη ύλη που χρησιμοποιούν εγγυώνται ότι δύσκολα κάποιος θα μπορούσε να γκρινιάξει για το CHOUREAL.

18 Ιουν 2019

Ucook