14 Ιουν 2019

Μια σύντομη κριτική από εμένα για την ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ, στο ίδιο πνεύμα με τους υπόλοιπους χρήστες του site. Εξάλλου, εάν δεν είχα διαβάσει τις κριτικές τους, δεν νομίζω να με έφερνε ο δρόμος στην Άνω Ν. Σμύρνη. Απογευματάκι καθημερινής, λοιπόν, μετά τη δουλειά, με διάθεση για κεμπάπ σε κοντινή απόσταση. Αρχική σκέψη ο Αρίστος στο Π. Φάληρο, θέλοντας ωστόσο να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό είπαμε να κατευθυνθούμε προς την ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ.
Παρκάραμε με χαρακτηριστική ευκολία και τακτοποιηθήκαμε σε ένα άνετο τραπέζι του ημιυπαίθριου χώρου. Λόγω ώρας και ημέρας, υπήρχαν μόλις 2-3 παρέες, όσο περνούσε η ώρα ωστόσο η προσέλευση αυξανόταν (για το λόγο αυτό τις ώρες αιχμής ίσως η κράτηση να είναι και απαραίτητη). Η ατμόσφαιρα και το περιβάλλον σίγουρα δεν σε κερδίζουν με την πρωτοτυπία τους. Ένας μικρός σχετικά εσωτερικός χώρος, στον οποίο βρίσκεται και η κουζίνα, και ένας στεγασμένος εξωτερικός χώρος, σαφώς πιο μεγάλος, που προφυλάσσεται από νάιλον και τζαμαρίες. Κλασική διακόσμηση ελληνικής ταβέρνας με το άσπρο χρώμα να κυριαρχεί. Στα συν η καθαριότητα όλων των χώρων, στα αρνητικά το επιτρεπόμενο κάπνισμα στον εξωτερικό – αλλά στεγασμένο – χώρο που αναγκαστικά επιβαρύνει την ατμόσφαιρα.

Το service γρήγορο και ευγενικό, χωρίς παράπονα. Κεραστήκαμε μάλιστα στο τέλος και ένα πληθωρικό και νόστιμο γλυκό με κέικ, 3 μπάλες παγωτό και τριμμένο μπισκότο. Μείον 1 ντοματούλα, λόγω της προφορικής «ανακοίνωσης» του τελικού λογαριασμού και της μη έκδοσης απόφασης.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:
- Παστουρμαδοπιτάκια πολίτικα με τυρί και ντομάτα (5.50 €). Νόστιμο πιάτο, με καλής ποιότητας υλικά, ήθελε σίγουρα λίγη περισσότερη γέμιση, για να μην υπερισχύει το φύλλο.
- Πατάτες τηγανητές (2.80 €), πλούσια μερίδα, μας ικανοποίησαν.
- Μερίδα κεμπάπ, με πίτα, ντομάτα, πιπεριά και κρεμμύδι (8.20 €). Νόστιμο επίσης το κεμπάπ, με αφράτο κρέας και καθόλου βαριά γεύση για το στομάχι. Δεν ξέρω εάν είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει, σίγουρα ωστόσο παίρνει υψηλή βαθμολογία.
- Μερίδα σις μοσχάρι (10.50 €), το καλύτερο σίγουρα πιάτο από όσα δοκιμάσαμε. Μαλακό και ζουμερό αλλά και καλοψημένο το μοσχάρι, μας ικανοποίησε απόλυτα. Προτιμήστε το χωρίς δεύτερη σκέψη.
- από ποτά πήραμε 500 ml κόκκινο χύμα κρασί (4.50 €), μια χαρά
Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε στα 35 €, τιμή που τη βρίσκω πολύ καλή, δεδομένων και των ποσοτήτων των πιάτων, ιδίως των κυρίως.

Τίποτα παραπάνω λοιπόν από εμένα για την ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ. Νόστιμες γεύσεις, μεγάλες μερίδες και λογικότατες τιμές από ένα συνοικιακό κεμπατζίδικο, το οποίο, εάν σας φέρει ο δρόμος, μπορείτε άφοβα να επισκεφθείτε.

14 Ιουν 2019

ALEX80