08 Ιούλ 2019

Σαββατόβραδο, ημέρα εξόδου. Ψάχνοντας τις προηγούμενες ημέρες το πού θα πάμε, κατέληξα το απόγευμα του Σαββάτου στη "Σούζυ", καθώς βόλευε τους περισσότερους της παρέας, καθότι είναι Πειραιώτες. Ευθύς πήρα τηλέφωνο να κλείσω τραπέζι για 6 άτομα, αν και εν τέλει προστέθηκε άλλος ένας (7 στο σύνολο). Στο τηλέφωνο μίλησα με ένα ευγενικό παλικάρι και του ζήτησα να κάτσουμε έξω. Δυστυχώς δεν είχε, αλλά με διαβεβαίωσε ότι αν καθόμασταν έξω, θα θέλαμε από μόνοι μας να μπούμε μέσα λόγω του air condition. Και ήρθε η ώρα να σχολιάσω το χώρο.

-Χώρος
Το μαγαζί, όπως έχει ήδη αναφερθεί, στεγάζεται σε μία μονοκατοικία. Ο χώρος μέσα είναι πολύ ωραία διακοσμημένος και ζεστός. Το τραπέζι μας μάς περίμενε σε μία γωνία που αποτελούταν από έναν καναπέ και καρέκλες. Τα χρώματα του μαγαζιού ήταν ζωηρά και τη διακόσμηση θα τη χαρακτήριζα ρετρό (χωρίς να είμαι ειδικός). Όλα καλά ως εδώ. Μέσα Ιουνίου όμως και ενώ εφησυχάστηκα προηγουμένως ότι η θερμοκρασία εντός του μαγαζιού θα είναι ιδανική, κάθε άλλο. Το πόσο ζεσταινόμασταν όλοι, δεν περιγράφεται. Οι άντρες της παρέας, πού τους έχανες, πού τους έβρισκες, ήταν στην τουαλέτα και δροσίζονταν. Δύο ή τρεις φορές ζητήσαμε αν γίνεται να κατεβάσουν τη θερμοκρασία του κλιματισμού αλλά δεν παρατηρήσαμε καμία διαφορά, χωρίς να εννοώ ότι δεν εισακουστήκαμε. Τέλος, ενώ είχα διαβάσει ότι ο εξαερισμός είναι εξαιρετικός, πάλι εδώ ενίσταμαι. Καπνίζαμε τα 5 άτομα από τα 7 της παρέας και οι άλλοι δύο έλεγαν συνεχώς για την τσιγαρίλα και ότι δεν υπάρχει καθόλου εξαερισμός, και κατά την ταπεινή μου γνώμη, όχι, δεν υπήρχε.

-Γεύση
Μόλις φτάσαμε έφεραν μικρές ελιές σε ένα πολύ πολύ μικρό πιατάκι, έφεραν ψωμί μέσα σε μία χάρτινη σακούλα και μία κανάτα με νερό (στα συν). Για το 1€ που δίνει το άτομο για το κουβέρ, δεν είναι καλό το VFM, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι το ψωμί που μας έφεραν ήταν "μπαγιάτικο"-ας μου επιτραπεί ο όρος. Δεν το περιμέναμε και δυσαρέστησε όλη την παρέα.

Δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:
-Σαλάτα "Σούζυ": Δροσερή με ψητό μανούρι και σαλάμι Μιλάνο. Τη διαφορά έκαναν τα καραμελωμένα φυστίκια. 8,5€
-Πράσινη σαλάτα με κοτόπουλο ταντούρι, ραπανάκια, παρμεζάνα και τραγανές τορτίγιες, οι οποίες ήταν σχεδόν ανύπαρκτες. 8,5€
-Sticks πικάντικης γραβιέρας, με νιφάδες καλαμποκιού και σάλτσα βατόμουρο. Ωραίο πιάτο. 7,5€
-Ένα ορεκτικό μελιτζάνας, που έμοιαζε με παπουτσάκι και αποτελούταν από δύο μελιτζάνες γεμιστές. Μέτριο πιάτο. Γύρω στα 8€
-Πατάτες country. Τις έχουμε φάει πολλές φορές. 3,5€
-Αρνίσιο κότσι. Η αλήθεια είναι ότι έχω συνηθίσει όταν τρώω κότσι να είναι πολύ μεγάλη η μερίδα. Εδώ κοστίζει 13,5€ και το VFM είναι πολύ χαμηλό, όχι μόνο επειδή περίμενα μεγαλύτερη ποσότητα αλλά περίμενα και καλύτερη ποιότητα γεύσης. Μπαίνει στη λίστα do not.
-Χοιρινά φιλετάκια που συνοδεύονταν από πουρέ φακής. Ωραία τα χοιρινά φιλετάκια, χωρίς λίπος, αλλά ο πουρές ήταν εντελώς ανάλατος. Γύρω στα 8€.
-Μοσχαρίσια μάγουλα. Εμένα μου άρεσαν. Ήταν λίγο ανάλατα, αλλά μάλλον θα τα ξαναέπαιρνα, σε αντίθεση με την υπόλοιπη παρέα που δε συμμεριζόταν ιδιαίτερα την άποψή μου. 12,5€
-Ριζότο μανιταριών με cranberries και λάδι τρούφας. Το πιάτο αυτό έκλεψε την παράσταση και γι' αυτό το άφησα τελευταίο. Δεν έχω ξαναφάει ωραιότερο και ήταν το πιάτο που μου έμεινε, όπως και στους υπόλοιπους. 9,5€
Τέλος, δοκιμάσαμε και τα τέσσερα γλυκά, όπου το καθένα κόστιζε περίπου γύρω στα 6€. Δοκιμάσαμε εκμέκ, μιλφέιγ, τσιζκέικ και τάρτα σοκολάτας. Το μόνο που φαγώθηκε ήταν το τελευταίο, χωρίς όμως κι αυτό να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Από τα υπόλοιπα, όλοι δοκιμάσαμε μία κουταλιά και τέλος. Δυστυχώς, τα γλυκά ήταν επιεικώς απαράδεκτα.

-Εξυπηρέτηση
Όλα τα παιδιά ήταν πολύ ευγενικά και εξυπηρετικά. Τα τασάκια ανανεώνονταν όπως και η κανάτα με το νερό σε πολύ τακτά χρονικά διαστήματα.

-VFM
2/4. Χαμηλό. Για όλα τα παραπάνω, 1,5 λίτρο κρασί και μία λεμονίτα πληρώσαμε 130€, χωρίς να έχουμε σκάσει και χωρίς να έχουμε ευχαριστηθεί. Ξέρω, πρέπει να δίνουμε δεύτερες ευκαρίες, αλλά αν με ρωτάτε, δε θα το ξαναπροτιμούσα.

08 Ιούλ 2019

Toniaa