19 Ιουν 2019

Είναι μέσημερι καθημερινης και δύο άτομα κινούμαστε στην ευρύτερη περιοχή, αφού έχουμε τσιμπήσει σε γνωστό πολιτικό εστιατόριο ψάχνουμε καποιο μαγαζί για γλυκό.

Η κριτική της Νέμο υπήρχε κάπου πίσω στο μυαλό μου, οπότε με μια μικρή αναζήτηση το ανέσυρα.
Φτάσαμε και παρκάραμε πολύ εύκολα, καθώς βρίσκεται σε κεντρικό σημείο.

Η νεαρή σερβιτόρα ήρθε άμεσα με δύο ποτήρια παγωμένο νερό (το οποίο ανανεώθηκε όταν χρειάστηκε)και το χαμόγελο της.

Ο χώρος είναι μεγάλος αρκετά φωτεινός με πολλα και μεγάλα τραπέζια. Ο καιρός που άλλαξε ραγδαία (με καταρρακτώδη βροχή και αστραπές) δεν μας άφησε να τον παρατηρήσουμε ιδιαίτερα. Πάντως εάν είστε οπτικοί τύποι μπείτε μέσα και επιλέξτε γλυκά από τη βιτρίνα τους και όχι απλα από τον κατάλογο.

Κοιτώντας τα διπλανά τραπέζια είδα ότι οι περισσότεροι συνοδευαν τον καφέ τους με ένα γλυκό ανα 2-3 ατομα.

-κιουνεφε (όπου το βρω το παραγγέλνω)
Σωστή η ισορροπία γλυκού Αλμυρού (από το τυρί) φρεσκοψημενο, κρατσανιστο πραγματικά το ευχαριστηθηκα. ( Την επόμενη μέρα πήγα την παρέα μου να το δοκιμάσουν)5.50€
- ένα γλυκό του οποίου το όνομα δε θυμάμαι αλλά θύμιζε τον κορμο(μωσαϊκό) στη γεύση, εκεί η περιγραφή του καταλόγου θα έπρεπε να αλλάξει καθώς έκανε λόγο για στρώσεις από παντεσπάνι και σοκολάτα μαυρη και αλλιώς το είχαμε φανταστεί (χωρίς να γνωρίζουμε την πολιτικη ονομασία).4€
Στην επόμενη επίσκεψη δοκιμασα Μπούρμα καταιφι(2€) ένα πολύ ιδιαίτερο γλυκό που μου άρεσε αρκετά με καραμελωμενο φυστίκι Αιγίνης, όμως θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάω και να μην παραγγείλω το κιουνεφε.
Από την παρέα δοκίμασα το ρυζόγαλο φούρνου, που χανόταν γευστικά σε σχέση με τα υπόλοιπα (σιροπιαστα) γλυκά.

Εν ολίγοις σας προτείνω να το επισκεφτείτε θα φάτε ποιοτικά και νόστιμα γλυκά σε καλές τιμές, πρόφανως θα υπάρχουν και σε άλλες γειτονιές αντίστοιχα μαγαζιά αλλά στο π. φαληρο χτυπά η καρδιά των Κωνσταντινουπολιτών.

Κάνοντας μια σύγκριση με αντίστοιχο μαγαζί με γλυκά στο κέντρο της Αθήνας, που επισκέφθηκα λίγες μέρες μετά, που προσφέρει τεράστια ποσότητα μεν αλλά αμφιβολη ποιότητα και κακή γεύση θα πάω τρέχοντας στο σαραγλι. (ο νοων νοειτο)

19 Ιουν 2019

TOMIE