03 Ιούλ 2019

Αν η Σούζυ ήταν η αφεντιά μου… σίγουρα η ατάκα θα έλεγε…. Σούζυ τρως ασύστολα και μάλιστα χωρίς να ψεύδεσαι!!!

Λοιπόν οι προηγηθείσες φίλες-φίλοι με τις κριτικές τους έχουν δώσει γραμμή για το συγκεκριμένο εστιατόριο. Έτσι κι εμείς παρέα 2 ατόμων πήγαμε Σάββατο 18/5/2019 με μεγάλες προσδοκίες οι οποίες εκπληρώθηκαν στο ακέραιο. Οπότε ο λόγος για τον οποίο γράφω κι εγώ είναι για να επαυξήσω στο ότι πρόκειται για έναν must προορισμό που δύσκολα θα απογοητεύσει κάποιον πιστεύω.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και φροντισμένος μέσα-έξω και μάλιστα εύκολα γίνεται αντιληπτό από τον δρόμο κι όλας πριν ακόμα περάσεις το κατώφλι του ότι το έχουν επιμεληθεί άνθρωποι με αγάπη, διάθεση και γούστο. Ακόμα και οι -διαφόρων παλ χρωμάτων- πλάκες πεζοδρομίου μπροστά από την ωραία φωτισμένη είσοδο με τα όμορφα κρεμαστά φανάρια και τις γλάστρες, σε προδιαθέτει για το τι θα ακολουθήσει.

Εσωτερικά, χωρίζεται σε 2 σάλες ουσιαστικά, μια μεγάλη (για τους καπνίζοντες) σε ραφ αποχρώσεις σε συνδυασμό με άλλες χρωματικές αντιθέσεις που θεωρώ ότι είναι και πιο γουστόζικη με ιπτάμενα διακοσμητικά πουλιά και άλλα αντικείμενα και μια μικρότερη σε λαδοπράσινες αποχρώσεις, με ταπετσαρία στον έναν τοίχο τροπικού ύφους με ελέφαντες και καμήλες, χωρητικότητας 10-15 ατόμων περίπου πιο “ήσυχη” διακοσμητικά.

Η αυλή που ήταν κατάμεστη από κόσμο είναι υπέροχη, κατάφυτη με ωραίο φωτισμό, ρομαντική και χαλαρωτική. Πλακάκια δαπέδου σε διάφορους vintage σχεδιασμούς, μεγάλα καλάθια έχουν μετατραπεί σε φωτιστικά και φυσικά, δεν λείπουν και αντικείμενα καθώς και φωτογραφίες που παραπέμπουν στην ατακαδόρισσα μοδίστρα της περιβόητης ευτραφούς κυρίας…Σούζυς από την Ελληνική ταινία. Η μουσική instrumental με ήχους σαξόφωνου και πιάνου καθιστά την ατμόσφαιρα πολύ χαλαρή.

Η εξυπηρέτηση σε πολύ καλό και επαγγελματικό επίπεδο από όλα ανεξαιρέτως τα άτομα που μας περιποιήθηκαν. Αυτό που όμως θα ήθελα είναι πιο συχνή την παρουσία τους στον μέσα χώρο, καθώς είχε πολύ κόσμο και στη μέσα σάλα μη καπνιστών που καθίσαμε εμείς την πρώτη φορά και κάποια άλλα άτομα, δεν υπήρχε οπτικό πεδίο με τον υπόλοιπο χώρο και κάποιες φορές χρειάστηκε να περιμένουμε αρκετά μέχρι να φανεί κάποιος. Από την δεύτερη επίσκεψή μας στην αυλή δεν υπήρχε κανένα θέμα.

Ξεκινήσαμε με ψωμί μαύρο ζυμωτό με προζύμι που μου άρεσε πάρα πολύ.

- Κανελόνια μελιτζάνας με καπνιστό χοιρινό, λαχανικά, αλμυρή κρέμα μπουγάτσας & pesto ρόκας χ 8€

Ήρθαν δύο μεγάλα τεμάχια μελιτζάνας (ο τρόπος με τον οποίο στήθηκαν για να γεμιστούν με τα παραπάνω υλικά είναι αυτός που ουσιαστικά τα χαρακτηρίζει μεταφορικά ως κανελόνια). Έμοιαζαν όντως με τα γνωστά παπουτσάκια, αρκετά πιο εξελιγμένα και με κόκκους ροζ πιπεριού στην κορυφή. Ένα καλό ορεκτικό με αρώματα δυόσμου αν και θα το έβαζα λίγο στην άκρη σε σχέση με τα άλλα που ακολούθησαν. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι έβγαλαν στο πιάτο ζουμιά από τη στιγμή που έφτασαν στο τραπέζι μας μέχρι να φαγωθούν και το κυριότερο ότι ήταν ανάλατο σε συνδυασμό με το καπνιστό χοιρινό που δεν είχε την ένταση που περίμενα.

- Σκυριανό τυροπιτάρι χ 7,50€

Ένα υπέροχο ορεκτικό, ουσιαστικά μια ζυμαρένια πίτα τηγανισμένη αν δεν κάνω λάθος που πάνω της είχαν ξαπλώσει μανιτάρια σωτέ, απάκι, πικάντικη στούπα (είδος τυριού) κι ένα τηγανιτό αυτό μάτι από πάνω. Σερβιρισμένο σε ένα πανέμορφο τετράγωνο vintage πιάτο ήταν ό, τι έπρεπε για το ξεκίνημα.

- Τραχανότο με χωριάτικο λουκάνικο, πράσα, σταφίδες & κρέμα αβοκάντο χ 8€

Ένα εξαιρετικό ορεκτικό που θα μπορούσε να βρίσκεται και στην κατηγορία των κυρίως τόσο για την ποσότητά του όσο και για την πλούσια γεύση του. Ήρθε σε ένα μπολ με το λουκάνικο σε μεγάλες λωρίδες κομμένο κι από πάνω κρέμα τυριού που ανακατεύτηκε με το πεντανόστιμο, καυτό τραχανότο, έλιωσε και απογειώθηκε. Ένα αρκετά ρουστίκ πιάτο, χορταστικότατο, γευστικότατο, ιδανικό για χειμώνα ως επί τω πλείστων, αλλά για μένα δεν υπάρχουν τέτοιες κατηγορίες πιάτων…τρώω και σούπα με 40 βαθμούς δεν τίθεται θέμα. Οπότε είναι ένα από τα πιάτα για τα οποία θα επιστρέψω στην Σούζυ πολύ σύντομα.

- Ριζότο μανιταριών με cranberriesς & λάδι τρούφας χ 9,50€

Απλά τέλειο. Ήρθε άψογα χυλωμένο, με το υπέροχο άρωμα της τρούφας, μεγάλες φλοίδες γραβιέρας από πάνω και κόκκους ροζ πιπεριού.

- Ψαρονέφρι γεμιστό με τυρί Μετσόβου, ξινόμηλο, πετιμέζι με σφένδαμο και πουρέ χ 11,50€

Ακόμα ένα πεντανόστιμο πιάτο, σε πολύ καλή μερίδα, με σωστό ψήσιμο στο ψαρονέφρι που παρέμεινε ζουμερό και ταίριαξε απόλυτα με το πετιμέζι σφένδαμου. Ο πουρές πατάτας επίσης πολύ καλός με μόνη αστοχία ότι ζητήσαμε να αντικατασταθεί με πουρέ σελινόριζας, αλλά δυστυχώς ξεχάστηκε και θεωρώ ότι θα του ταίριαζε ακόμα περισσότερο.
Ήπιαμε (για να χωνέψουμε φυσικά) μια γκαζόζα χ 2€ μιας και κόκα κόλα δεν υπήρχε και μια σόδα χ 2€ κι επειδή ήταν αδύνατον να φύγουμε χωρίς γλυκό, δοκιμάσαμε ένα

- Μιλφέιγ χ 6€

Ήρθε μέσα σε ένα μεγάλο βάζο σε στρώσεις κρέμας φύλλου εναλλάξ και πάνω-πάνω είχε σπασμένα φύλλα πασπαλισμένα με άχνη ζάχαρη. Η κρέμα ήταν ωραία παρότι δεν ήταν patisserie, μου φάνηκε πολύ αέρινη κι ελαφρυά, μάλλον ήταν legere δηλαδή ανακατεμένη με σαντιγύ και τα φύλλα ήταν τραγανά όπως πρέπει. Δεν έμεινε ψίχουλο φυσικά.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 56,50€ δηλαδή 28,25€/άτομο αλλά νομίζω ότι από την παραγγελία εύκολα γίνεται αντιληπτό ότι το σύνολο των πιάτων που πήραμε άνετα τάιζε και τρίτο άτομο.

- Σαλάτα Σούζυ χ 8,50€

Ρόκα, βαλεριάνα, iceberg, σαλάμι Μιλάνο, ψητό μανούρι, καραμελωμένα φυστίκια σάλτσα σαγκουίνι. Φρεσκότατη και σε γενναιόδωρες ποσότητες όλα τα υλικά, άκουγες και το αλλαντικό και το μανούρι και όλα.

- Spring rolls με παστουρμά και ανθότυρο χ 8€

Τρία spring rolls ουσιαστικά κομμένα όμορφα λοξά στη μέση πάνω σε φάβα αρωματισμένη με μανταρίνι και φυστίκι Αιγίνης. Τα πιτάκια ήταν ωραία αλλά δεν μου άρεσε ο συνδυασμός της φάβας με το μανταρίνι.

- Σκιουφιχτά με απάκι, λαχανικά, ξινομυζήθρα & cokies ελιάς χ 9,50€

Νόστιμο πιάτο, το μόνο που θα ήθελα είναι λίγο λιγότερο ψημένα τα ζυμαρικά και θεωρώ ότι το (ένα) μπισκότο ελιάς (βασικά σαν mini ελιόψωμο είναι) δεν δίνει κάτι ιδιαίτερο μέσα σε αυτό το πιάτο και επιπλέον δεν είναι εύκολο να μοιραστεί.

- Χοιρινή πανσέτα με κρούστα μπαχαρικών χ 9,50€

Ένα πολύ δυνατό πιάτο κατά τη γνώμη μου, μου άρεσε πάρα πολύ. Η πανσέτα ήταν άριστα ψημένη, είχε τόσο λίπος όσο και ψαχνό και ήταν λουκούμι. Είχε επιπλέον πολύ ωραία σπιτική barbeque sause, σουσάμι, καπνιστή μελιτσανοσαλάτα (που δεν αντιλήφθηκα για να είμαι ειλικρινής αλλά μάλλον επειδή είχα σκάσει δεν έδωσα σημασία στα συνοδευτικά) και πατάτες.

- Μενταγιόν κοτόπουλου με μασκαρπόνε και πουρέ γλυκοπατάτας χ 10€

Πολύ γευστικό και αυτό το πιάτο αν και λίγο παραψημένο το φιλέτο κοτόπουλου με αποτέλεσμα να είναι λίγο σκληρό. Η σάλτσα του που ήταν αρωματισμένη με espresso και είχε πούδρα προσούτο μου άρεσε πάρα πολύ, όπως επίσης και ο πουρές.

- Μάγουλα μοσχαρίσια με κριθαρότο, κολοκύθι και ψητά αμύγδαλα χ 12,50€

Το μοσχάρι μαγειρεμένο σε μαυροδάφνη και αρμπαρόριζα, έλιωνε στην κυριολεξία στο στόμα. Το κριθαρότο που είχε μέσα και τριμμένο κολοκύθι ήταν λίγο “κάτω” στο αλάτι για να χρησιμοποιήσω masterchefικό όρο όπως και τα περισσότερα πιάτα στη Σούζυ (αυτή τη φιλοσοφία την υιοθετούν τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερο οι μάγειρες) αλλά με την ανάλογη προσθήκη φρεσκοτριμμένου πιπεριού και λίγο αλατάκι έξτρα, προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ. Τα μάγουλα είναι ένα κομμάτι μοσχαρίσιου κρέατος που με έχει κάνει να αγαπήσω το μοσχάρι στην κοκκινιστή του μορφή.

- Τάρτα σοκολάτας χ 6,50€

Δεν ήταν τάρτα σε καμία των περιπτώσεων. Ήταν μια ωραία μους σοκολάτας σερβιρισμένη σε ποτήρι κοκτέιλ, με τριμμένο χειροποίητο μπισκότο αναμεμειγμένο με ξηρούς καρπούς κάτω-κάτω. Συμπαθητικό αλλά ατυχής η περιγραφή καθώς δεν θα την χαρακτήριζα καν υποδομημένη τάρτα, γιατί δεν ήταν.

- Cheesecake με μπαβαρουάζ από φρούτα του δάσους x 5,50€

Στην παρέα άρεσε πολύ, εγώ προτιμώ πιο τυρένιο το cheesecake γενικά γι’ αυτό και σπάνια το επιλέγω έξω εκτός και αν είναι σοκολατένιο.

Τα παραπάνω μαζί ένα τυροπιτάρι και τραχανότο που δεν θα παρέλειπα ποτέ συν 5 μπύρες fisher βαρέλι χ 3,50€, 1 Μάμος χ 5€, 1 γκαζόζα και μια σόδα χ 2€ πληρώσαμε 123€ περίπου 31€ έκαστος αλλά η παραγγελία ήταν εξωφρενικά υπερβολική. Μουγκρίζαμε ωσάν τα βόδια το βράδυ μέχρι να χωνέψουμε.

Μας κέρασαν ένα μπουκάλι αφρώδη οίνο Μoscato Bianco που άνοιξαν μπροστά μας (πληροφοριακά στον κατάλογο τιμάται στα 17€) και τους ευχαριστούμε πολύ.

Όταν η γεύση έρχεται σε τέτοια αρμονία και σύμπνοια με τις υπόλοιπες κατηγορίες (χώρος, εξυπηρέτηση) τότε το vfm δεν χάνει ποτέ πόντους έστω κι αν οι τιμές είναι ελαφρώς τσιμπημένες. Γιατί ναι, με ορεκτικά και σαλάτες να κυμαίνονται κατά μέσο όρο ανάμεσα σε 7,50 -8,50€ και κυρίως πιάτα ανάμεσα σε 9,50€-13,00€ σίγουρα δεν τις λες φθηνές. Όμως αν σκεφτείτε ότι οι μερίδες των πιάτων -συμπεριλαμβανομένων και των ορεκτικών- είναι πραγματικά εκτός από γευστικές και πολύ χορταστικές, συνυπολογίζοντας ταυτόχρονα και τους υπόλοιπους παράγοντες που προανέφερα, σίγουρα αξίζει τον κόπο.

Συμπερασματικά, η Σούζυ (και) για μένα αποτέλεσε μια πολύ όμορφη εμπειρία πρωτίστως γευστικά αλλά και συνολικά θα έλεγα με σιγουριά. Οι πρώτες ύλες είναι άριστης ποιότητας και οι συνταγές γευστικές και καλοεκτελεσμένες με σεβασμό σε προϊόντα εντοπιότητας. Όταν σκέφτομαι ότι θέλω να πάω κάπου που να είναι πολύ όμορφα και παράλληλα να φάω πολύ καλά, πλέον, στο μυαλό μου έρχεται και η Σούζυ.

03 Ιούλ 2019

PONTIKI