22 Ιουν 2019

Το νεοσύστατο " Mπαρμπουνάκι " στην οδό Μητροπόλεως, σε απόσταση αναπνοής από τη Μητρόπολη, με προβλημάτισε αρκετά στην κριτική μου αυτή, γιατί σε αρκετά σημεία διέψευσε την άριστη εικόνα που είχα αποκομίσει από το αντίστοιχο της Νέας Ερυθραίας (στα υπόλοιπα δεν έχω αξιωθεί να πάω). Καταρχάς, δεν υπήρχαν τα "φαβορί " θαλασσινά του καταλόγου καταμεσής της τουριστικής περιόδου, γεγονός που με έκανε να αναρωτηθώ εάν τελικά το εστιατόριο έχει μεταλλαχθεί σε ένα εντελώς τουριστικό μαγαζί!
Κατά δεύτερον, το σέρβις ήταν αργό και ελλιπές. Μας σέρβιραν στην αρχή τέσσερις φέτες μαύρο ψωμί μέσα σε πανέρι (1,80) και αφού ζητήσαμε λίγο ακόμα μας το χρέωσαν επίσης. Την ίδια στιγμή σε παρακείμενο τραπέζι, με δύο άτομα επίσης, έφεραν τη διπλάσια ποσότητα ψωμιού απευθείας. Το θέμα μας φυσικά δεν ήταν η χρέωση τόσο, όσο η κίνηση... Από την άλλη πλευρά, ενώ εμείς δεχθήκαμε τρικούβερτο κέρασμα, οι διπλανοί μας έφυγαν ακέραστοι, κοινώς........!!!!
Ένα ακόμα μελανό σημείο είναι ότι οι τουαλέτες είναι στα Τάρταρα, για να τις προσεγγίσεις κατεβαίνεις ένα σωρό σκαλιά και περί ΑΜΕΑ βέβαια ουδείς λόγος, πράγμα απαράδεκτο για τη σύγχρονη εποχή και για ένα μαγαζί που οι υπεύθυνοι έχουν γράψει ιστορία στον χώρο της ψαροφαγίας.
Παράλληλα, το POS, στην καρδιά της Αθήνας, δεν λειτουργούσε και, ενώ περιμέναμε σχεδόν μισή ώρα, αναγκαστήκαμε και πληρώσαμε μετρητά. Το ίδιο περιστατικό μού έτυχε και σε γνωστό σε όλους μας έθνικ μαγαζί στο Μαρούσι, με επιδεικτικό τρόπο μάλιστα, και για να μην σας στενοχωρήσω φίλοι μου, δεν έγραψα καμία κριτική!!

Για τον χώρο δεν έχουμε να πούμε και πολλά πράγματα.
Ο εξωτερικός χώρος είναι το φόρτε του εστιατορίου, καθώς είναι απόλυτα ανοιχτός και ξεφεύγει από άλλους παρόμοιους γειτονικούς τουριστικούς χώρους με φοβερό συνωστισμό. Τα ξύλινα τραπέζια είναι άψογα στρωμένα με λευκή λαδόκολλα με ψαράκια και φυσικά το λογότυπο "Μπαρμπουνάκι, Δια Χειρός Παπαϊωάννου αλλά και η διαφήμιση γνωστού Ούζου. Παρέχονται και βοηθητικά τραπεζάκια για τα επιπλέον πιάτα ή τα προσωπικά σας είδη. Ο εσωτερικός, στενόμακρος χώρος, είναι απλός, με μερικά στρογγυλά μαρμάρινα τραπέζια και λίγα ξύλινα. Ξεχωρίζουν τα καδράκια στους τοίχους από την ναυτική παράδοση του λιμανιού και η μεγάλη γωνιά στο βάθος που ενδείκνυται για μεγάλες παρέες... Πιο μέσα, βρίσκεται η ημιανοιχτή κουζίνα με τους μαυροφορεμένους μάγειρες.

Η επίσκεψη μας, έγινε στις 07.06, απογευματάκι.
Ο κατάλογος έχει το σωστό μέγεθος χωρίς να είναι φλύαρος. Ωστόσο, ενώ γράφονταν, δεν υπήρχαν βασικά ψάρια όπως ο σολομός και ο τόνος που θα τα προτιμούσαμε. Μάλιστα, αφού καταλήξαμε στα μπαρμπούνια (μερίδα), μας απέτρεψαν πληροφορώντας μας ότι αυτή την περίοδο τα συγκεκριμένα ψάρια ζυγίζουν πάνω από 300 γρ το καθένα.... Πού άραγε ?
Στο Μπαρμπουνάκι...! Και καλά όλα αυτά, γιατί δεν μας ενημέρωσαν ευθύς εξαρχής ??
Καταλήξαμε λοιπόν στα εξής:

Ψαρόσουπα βελουτέ (τη μικρή) από φιλέτο πεσκανδρίτσας, πατάτα, καρότο, μαραθόρυζα και μυρωδικά. Κιτρινωπή σούπα που, αν και αρκετά πικάντικη, περιείχε αρκετό ψάρι και η γεύση της ήταν εκπληκτική! Στοίχισε ΕΥΡΩ 5,40 ενώ η μεγάλη χρεώνεται 9,50.

Σαλάτα Τοματίνια με ξινομυζήθρα (8,00), νοστιμότατα τοματίνια (κομμένα στη μέση) ανακατεμένα με το τυρί. Ειλικρινά τέτοια αρωματική ντομάτα (όπως εκείνες των παιδικών μας χρόνων ) είχα να γευτώ από πέρυσι το καλοκαίρι στη " Μαραθιά " της Τήνου..!!

Σαρδέλα φιλέτο κοκκινιστή (300 γρ. ) στα 8,50, με σάλτσα ντομάτας, φρέσκια ρίγανη, πουρέ καυτερής πιπεριάς και ελαιόλαδο. Πολύ νόστιμο πιάτο με αρκετά φιλετάκια ψαριού. Σερβίρεται χωρίς γαρνιτούρα.

Γαριδάκι Συμιακό (160 γρ. ) στα 14,00. Ούτε στην εκπληκτική Σύμη τόσο τέλεια γεύση. Μπόλικη ποσότητα που εξαφανίστηκε σε χρόνο ντε τε!

Στην αρχή έρχεται, χωρίς ερώτηση, το εμφιαλωμένο νερό, ψωμί (1,80 ) και λεμόνι. Φυσικά, μετά το φαγητό, δεν παρέλειψαν να μας δώσουν τα γνωστά υγρομάντηλα.
Στο τέλος, μας κέρασαν από δύο κομματάκια συμπαθητικών γλυκών (χαλβά, καρυδόπιτα και μωσαϊκό).

Αν και το εστιατόριο δεν έχει βρει ακόμα τους ρυθμούς του, με αρκετή προσπάθεια και καλή θέληση μπορεί και να τα καταφέρει...

22 Ιουν 2019

PP_TINA