29 Ιουν 2019

Μετά από προτροπή του φίλου George G, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Αθήρι, για το οποίο είχαμε ούτως ή άλλως ακούσει μόνο καλά λόγια. Και η αλήθεια είναι ότι μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή …
Παρασκευή βράδυ, το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος, φτάσαμε στο Αθήρι. Είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση και είναι γεγονός ότι περίμενα να συναντήσω περισσότερο κόσμο. Αντιθέτως, το Αθήρι ήταν σχεδόν άδειο (εμείς και άλλες 2-3 παρέες). Ελπίζω να έτυχε, γιατί είναι κρίμα ένα εστιατόριο με τόσο νόστιμες γεύσεις να μην τραβάει κόσμο. Εμάς παρόλα αυτά δεν μας ενόχλησε το γεγονός και απολαύσαμε ένα πολύ όμορφο δείπνο.

Για τον εσωτερικό χώρο δεν μπορώ να σας διαφωτίσω, καθώς καθίσαμε στην πολύ όμορφη αυλή (η οποία, όπως έχω αντιληφθεί και από τις υπόλοιπες κριτικές, αποτελεί ένα από το ατού του εστιατορίου). Καταπράσινη, λοιπόν, περιποιημένη, με άνετα τραπέζια και σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, ωραία μουσική υπόκρουση, όλα τα παραπάνω στοιχεία σου δημιουργούσαν μια χαλαρή διάθεση. Στην ίδια κατεύθυνση και το προσωπικό, βοηθούσε στο να νιώσεις άνετα. Ευγενικοί, με διάθεση να σου εξηγήσουν τα πιάτα, άμεσα διαθέσιμοι όποτε χρειάστηκαν, αλλά και διακριτικοί συγχρόνως. Η μία ντοματούλα χάνεται στην αξιολόγηση, γιατί με ψιλοενόχλησε που στο τέλος της βραδιάς, ακούγονταν έντονες φωνές από την κουζίνα μεταξύ τους. Λεπτομέρεια σίγουρα, όσο να ναι ωστόσο σου χαλούσαν κάπως τη διάθεσή σου στο τέλος.

Ας πάμε τώρα στο θέμα φαγητού. Ο κατάλογος με λίγες επιλογές ανανεώνεται σχεδόν κάθε μήνα και είναι διαθέσιμος και ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του εστιατορίου (μαζί με τιμές αλλά και τη λίστα των ποτών επίσης με τιμές). 2 άτομα παραγγείλαμε:
- Στην αρχή ερωτηθήκαμε εάν προτιμάμε εμφιαλωμένο νερό ή κανάτα, στη συνέχεια μας έφεραν διάφορα νόστιμα είδη ψωμιού (2 € ανά άτομο), ενώ μας πρόσφεραν ως καλωσόρισμα 2 μικρές βελουτέ σούπες με πορτοκάλι και πιπερόριζα. Πολύ καλό ξεκίνημα.
- Για πρώτο ορεκτικό πήραμε µαριναρισµένο λαβράκι σε ζωµό εσπεριδοειδών, πουρέ µαραθόριζας και σαλάτα µε σταµναγκάθι και ραπανάκι (12 €). Εξαιρετικό πιάτο, ειδικά εάν δοκίμαζες όλα τα συστατικά μαζί, δοκίμαζες μια ιδιαίτερη γεύση. Το ζουμάκι που έμεινε στο τέλος, φαγώθηκε με τη βοήθεια του ψωμιού, όπως εύστοχα μας συμβούλεψε ο σερβιτόρος. Να αναφέρω απλώς ότι ήταν το μοναδικό πιάτο σε μικρή ποσότητα, μας αποζημίωσε ωστόσο η μοναδική του γεύση.
- Για δεύτερο ορεκτικό παραγγείλαμε λουκουµά µπακαλιάρου µε πατζάρι, κρύα σάλτσα ψαριού και κάπαρη (10€ ). Εδώ τα πράγματα ήταν πιο απλά, καθώς συναντούσες ένα πιο συνηθισμένο πιάτο, άψογα όμως εκτελεσμένο. Τρία λοιπόν μεγάλα κομμάτια μπακαλιάρου, τρυφερού εσωτερικά, ενώ και το πανάρισμα ήταν εξαιρετικό. Η συνοδευτική σαλάτα παντζαριού επίσης πολύ νόστιμη.
- Από κυρίως εγώ επέλεξα µυλοκόπι ψητό µε σαλάτα µαυροµάτικα, κρέµα ταραµά, κρεµµύδι ξερό και φρέσκο και λάδι άνιθου (18€) και η γυναίκα μου κριθαρότο µε ψητές γαρίδες και σάλτσα τοµάτας, αρωµατισµένο µε αστεροειδή γλυκάνισο και βασιλικό (18€). Και τα 2 πιάτα τα βρήκαμε εξαιρετικά. Το δικό μου μυλοκόπι ήταν πολύ ωραία ψημένο και η συνοδευτική σαλάτα με τα μαυρομάτικα φασόλια απρόσμενα ταιριαστή. Οι ίδιες παρατηρήσεις και για το κριθαρότο που είχε μια πολύ αρωματική, ελαφριά αλλά συγχρόνως και πλούσια σε γεύση σάλτσα. Τις γαρίδες πιθανότατα να τις προτιμούσα με λίγο εντονότερη γεύση, σε κάθε περίπτωση και αυτό το πιάτο ήταν εξαιρετικό.
- Για γλυκό πήραμε creme brulee τρεις γεύσεις (πορτοκάλι-κάρδαµο, ελληνικός καφές, καραµέλα) στα 7€. Πολύ καλό κλείσιμο επίσης, μου άρεσε περισσότερο αυτή με το πορτοκάλι-κάρδαμο και στη συνέχεια η κρέμα με την καραμέλα. Η επιλογή του ελληνικού καφέ είχε μια ιδαίτερη γεύση, σίγουρα ήταν κάτι διαφορετικό.
- Από ποτά πήραμε ένα μπουκάλι λευκό κρασί Κυδωνίτσα Τσιµπίδη (22€), το οποίο μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Ο λογαριασμό για τα παραπάνω ήρθε στα 93 €. Το Αθήρι ασφαλώς και δεν προσφέρεται για συχνές εξόδους, καθώς χωρίς τα ποτά το κόστος κυμαίνεται κοντά στα 30 με 35 € ανά άτομα, ανάλογα με τις επιλογές της παραγγελίας. Σε κάθε περίπτωση βέβαια, το value for money βρίσκεται σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο, λαμβανομένων υπόψη όλων των παραμέτρων της γεύσης, της ποιότητας των υλικών, του περιβάλλοντος, της ατμόσφαιρας και του service (έστω με την άτυχη στιγμή που προανέφερα). Η καθιέρωση ενός ειδικού μενού γευσιγνωσίας (τουλάχιστον κάποιες ημέρες της εβδομάδας), όπως εύστοχα έχουν αναφέρει και άλλοι χρήστες, σίγουρα θα επέτρεπε πιο συχνές επισκέψεις.

Το Αθήρι λοιπόν δικαίωσε τη φήμη και τα πολύ καλά σχόλια που είχαμε ακούσει και διαβάσει. Ελπίζω η εικόνα του σχεδόν άδειου εστιατορίου να ήταν συμπτωματική, καθώς θα ήθελα να το επισκεφθώ ξανά κάποια στιγμή, κυρίως για να δοκιμάσω και κάποια επιλογή σε κρέας.

29 Ιουν 2019

ALEX80