30 Ιουν 2019

Το φλερτ μου με την χασαποταβέρνα αυτή στην περιοχή της Μαγούλας, λίγο πριν την Μάνδρα Αττικής, έχει αρχίσει εδώ και 1,5 χρόνο και αν δεν είχε καταχωρηθεί με τόοοοοοσο μεγάλη καθυστέρηση στο a4f, σε σημείο που εντελέως τυχαία το είδα μετά από καιρό, θα είχα γράψει νωρίτερα τις διθυραμβικές μου κριτικές και μάλιστα σε περίοδο πιό κατάλληλη θερμοκρασιακά για κραιπάλες του τύπου προβατίνες, παιδάκια, αρνιά κλπ.
Η επαφή μου με την περιοχή ξεκίνησε λόγω κάποιων επαγγελματικών ραντεβού που είχαν κλειστεί Σάββατα προς την περιοχή έξω από την Μάνδρα, οπότε περνώντας από την ταβέρνα μέσημέρι, στο γυρισμό από τη δουλειά που έιχα, την πρώτη φορά ανίδεη, πήγα να λιποθυμίσω από την εξαίσια τσίκνα που αναδυόταν στην περιοχή. Τράβηξα χειρόφρενο λίγο παρακάτω (ευτυχώς η περιοχή δεν είναι πολυσύχναστη) και σαν υπνωτισμένη μπήκα μέσα τρεκλίζοντας να δω τι παίζει. Να μην τα πολυλογώ και για να μην γίνω ρεζίλι ρώτησα αν μπορώ να πάρω κάτι για το σπίτι, πήρα μία κοκορέτσι, έκοψα κίνηση, είδα κατάλογο κλπ και έκτοτε την έχω επισκεφτεί πάνω από 5 φορές για φαγητό εκτός του ότι όποτε πηγαίνω προς Μάνδρα για δουλειά δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρω για το σπίτι ή να μην κάτσω να τσιμπήσω έστω και μόνη μου κάτιτις.
Το μαγαζί είναι μία γωνιακή, καλοβαλμένη χασαποταβέρνα με ωραία και μεγάλη αυλή για το καλοκαίρι και ένα κεντρικό κυκλικό τζάκι στη μέση της αίθουσας για το χειμώνα (ναι ναι ακούγεται τρομακτικό να γράφω για τζάκια με 40 βαθμούς, αλλά ας όψεται η καθυστερημένη καταχώρηση). Εχει αρκετό χώρο για παρκάρισμα μιας και οι δρόμοι στην περιοχή είναι φαρδείς και επίσης δεν είναι πιάτσα η περιοχή (κοντά στην έξοδο της Αττικής Οδού Μαγούλα και σχεδόν απέναντι από ένα super market Γαλαξία) οπότε το μόνο αρνητικό είναι η σχετικά μεγάλη διαδρομή για όσους δεν κατοικούν στις γύρω περιοχές.
Ομως πιστέψτε με αξίζει τον κόπο και το λέω εγώ που για να πάω για φαγητό στη Γλυφάδα πρέπει να κερνάνε, να πληρώνουν την βενζίνη και να μου δώσουν και μετρητά.
Στον Θανάση στη Μαγούλα θα πάει κανείς για να φάει το πιό τίμιο και vfm φαγητό καλσσικής χασαποταβέρνας στην καρδιά της αρβανιτιάς (γιατί εκεί ξέρουν απ' αυτά). Για μένα το hit του μαγαζιού είναι το αρνίσιο παιδάκι γάλακτος για την παρέα μου ήταν η προβατίνα αλλά γενικά τα πάντα είναι πολύ καλά. Επίσης σοβαρή υποψηφιότητα έχει και το αρνί σούβλας αν και αρκετά χιλιόμετρα πιό πάνω στην Κάζα βρίσκεται ο βασιλιάς του αρνιού σούβλας στην ομώνυμη χασαποταβέρνα.
Εχουμε και λέμε λοιπόν, ο Θανάσης έχει απίθανη ψησταριά και ψήνει πολύ καλό κοκορέτσι, κοντοσούβλι, αρνί σούβλας, θεϊκό παϊδάκι αρνίσιο και προβατίνας, μπούτι προβατίνας, μπιφτέκια, χοιρινές, απίθανο αρνάκι στη γάστρα με πατάτες πάνω στα κάρβουνα της ψησταριάς, φτιάχει τηγανόψωμο, τα τζόλια γνωστή αρβανίτικη σπεσιαλιτέ χειροποίητων ζυμαρικών με καμμένο βούτυρο και τυρί, που τα παίρνει κανείς μόνο άμα εφημερεύει το Θριάσιο εκεί κοντά, και επίσης έχει όλα τα κλασσικά: τζατζίκια, σαλάτες, πατάτες, χόρτα και απίθανο ψωμί ψημένο στα κάρβουνα με λάδι που το χρεώνει αναλόγως βέβαια αλλά έρχεται σε μεγάλες ποσότητες.
Την τελευταία φορά πριν 20 ημέρες περίπου ένα Σάββατο βράδυ,4 άτομα, ξεκινίσαμε με τα κλασσικά:
2 cocacola x 1,6 ευρώ
Γιοα όλα αυτά πληρώσαμε μαζί με τα ψωμιά κάπου 80 ευρώ αν θυμάμαι καλά και ήρθαν κέρασμα 2 πιατελάρες λαχταριστοί λουκουμάδες με μέλι που πραγματικά μας αποτελείωσαν.
Οτι και να πω για την ψησταριά του Θανάση είναι λίγο, ειδικά αν ληφθούν υπόψιν οι πολύ καλές τιμές και οι μεγάλες μερίδες.
Αρχίζω από το κοκορέτσι το οποίο δεν είναι το καλύτερο της Ελλάδας βέβαια, αλλά έχω άπειρα χρόνια έτσι κι αλλιώς να φάω το τέλειο κατ' εμέ κοκορέτσι, οπότε αυτό το κατατάσσω στα πολύ αξιοπρεπή με πλούσιο εντεράκι καλά ψημένο, ζουμερό και μερίδα που χορταίνει 2 άτομα σαν κυρίως.
Τα παιδάκια απλώς τέλεια, όπως πάντα πολύ καλά κομμένα και όχι ανακατεμένα με κομμάτια από μπούτι ή άλλα μέρη, μοσχοβολιστά και με όσο λίπος χρειάζονται, ούτε σχέτα κόκκαλα με κρέας, ούτε τίποτα γαιδουροπαϊδάκια.
Πατάτες, τζατζίκια, σαλάτες ωραιότατα και φρεσκότατα, κοντοσούβλι που λιώνει στο στόμα, μπιφτέκι καλό (εντάξει σαν του Μιχάλη στο Χαλάνδρι δεν υπάρχει βέβαια).
Σε ότι αφορά τα τζόλια δεν τρελλαίνομαι προσωπικά και σίγουρα μπροστά στα ψητά δεν χαλαλίζω πολλές πηρουνιές, αλλά από ότι είπαν και οι άλλοι, ήταν αρκετά καλά αν και πολύ λιγωτικά ένεκα το καμμένο βούτυρο. Τό ίδιο και το τηγανόψωμο λίγο παραπάνω λαδωμένο.
Από άλλες επισκέψεις μου στο Θανάση να προσθέσω ότι έχει θεικό αρνάκι γάστρας και πάρα πάρα πολύ καλό αρνί σούβλας που παραγγέλνεις ακριβώς το κομμάτι που θέλεις και έρχεται όπως το θέλεις με πέτσες, χωρίς κλπ. Τέλος για την προβατίνα τι να πω αν και η τσίκνα της ήταν αυτή που με εισήγαγε σε αυτόν τον ναό πρώτη φορά, εγώ μία φορά την έχω δοκιμάσει (παϊδάκια)ι και η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι τόσο φαν, αλλά πραγματικά αυτή είναι η σταρ του μαγαζιού χωρίς αμφιβολία, και οι μυημένοι τη βρίσκουν ασυναγώνιστη.
Γενικά ο Θανάσης και οι γιοί του (μάλλον) ξέρουν καλά τη δουλειά, γι αυτό και έχουν πολύ πελατεία και ακόμη και μεσημέρι καθημερινής να περάσεις θα βρεις παρέες να τρώνε. Τα δε Σαββατόβραδα και Κυριακές γίνεται πραγματικά χαμός αλλά έχουν πρόγραμμα και η κατάσταση δεν ξεφεύγει. Σε συνδυασμό με την άνετη σάλα και αυλή, τις πολύ καλές τιμές, τις πλούσιες μερίδες, την κορυφαία ποιότητα και την γλυκιά επίθεση με λουκουμάδες για το τέλος, ο Θανάσης είναι μία πολύ καλή επιλογή κρεατοφαγίας εκτός φυσικά του μοσχαριού.
Αλλωστε δεν πάει κανείς για μοσχάρι στα παλαιά χωριά των αρβανιτών κτηνοτρόφων, ούτε για μεταξωτές κορδέλλες!!

30 Ιουν 2019

Lucca