04 Ιούλ 2019

Αφού το site έδειξε κάποια σημάδια ζωης το τελευταίο διήμερο, ας συνεχίσω και εγώ με τις κριτικές μου.

Πρόσφατα λοιπόν επισκεφθήκαμε 2 φορές το BEAUTY KILLED THE BEAST στην περιοχή του Κεραμεικού για κυριακάτικο brunch, οπότε μια σχετικά ασφαλή εικόνα έχουμε ήδη σχηματίσει.
Το BEAUTY KILLED THE BEAST βρίσκεται σε έναν πεζόδρομο της οδού Παραμυθιάς απέναντι από το Funky Gourmet. Στεγάζεται σε ένα πολύ όμορφο νεοκλασικό κτίριο, χωρισμένο σε διάφορες αίθουσες (για περισσότερες λεπτομέρειες δεν έχετε παρά να ανατρέξετε στην πάντα κατατοπιστική κριτική της PP_TINA). Την πρώτη φορά, μιας και ο καιρός ήταν αρκετά δροσερός, προτιμήσαμε βέβαια να καθίσουμε στα εξωτερικά τραπεζάκια, τα οποία αποτελούν μια χαρά επιλογή σε έναν ήσυχο πεζόδρομο. Τη δεύτερη φορά, λόγω ήλιου και υψηλότερων θερμοκρασιών, προτιμήσαμε τον κλιματιζόμενο εσωτερικό χώρο. Το τραπέζι μας βρισκόταν σε μια γωνία, όπου υπήρχε μια μεγάλη ζωγραφιά με το όνομα του bar, στο κέντρο βρισκόταν ένας μεγάλος πάγκος, ενώ προς το βάθος υπήρχε ένας τεράστιος, περισσότερο πριβέ, καναπές. Το σίγουρο είναι ότι όλος ο χώρος έχει διαμορφωθεί με μεράκι, γούστο και σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Κάποια στιγμή θα ήθελα να τον επισκεφθώ και βράδυ, που πιστεύω ότι θα αναδεικνυόταν περισσότερο.

Το service κινείται σε απόλυτα επαγγελματικά πλαίσια και δεν πρόκειται να σε αφήσει παραπονεμένο. Όλο το προσωπικό ευγενικό, χαμογελαστό και φιλικό. Άριστα λοιπόν και εδώ.

Το BEAUTY KILLED THE BEAST, περά από ποτά, κοκτέιλ, καφέδες κλπ., σερβίρει και κάποιες επιλογές για φαγητό (tacos, bao buns, pizza, burgers, σαλάτες, ζυμαρικά, κυρίως πιάτα με κρέας, γλυκά), οι οποίες φαίνονται αρκετά ελκυστικές. Για περισσότερες πληροφορίες μάλιστα μπορείτε να επισκεφθείτε την ενημερωμένη σελίδα του bar στο facebook με τον πλήρη κατάλογο ποτού και φαγητού. Εμείς και τις 2 φορές προτιμήσαμε πιάτα από το brunch μενού, τα οποία μας φάνηκαν εξίσου ενδιαφέροντα και πρωτότυπα. Αναλυτικότερα:
- νιόκι με σπανάκι, πράσο και φέτα, συνοδευόμενα από λουκάνικο πράσου και λαδοτύρι Μυτιλήνης (7,5 €). Πολύ νόστιμο πιάτο και σωστά εκτελεσμένο, χορταστικότατη μερίδα αποτελεί επιλογή που θα μπορούσε κανείς να κάνει ως κυρίως πιάτο σε μεσημεριανή ή βραδινή έξοδο. Για μένα το highlight όσων δοικιμάσαμε.
- αλμυρά pancakes (τρία στον αριθμό) από σπανάκι, γλυκοπατάτα και παντζάρι έκαστο. Η συνοδεία σαγανάκι μαστέλο και απάκι (7,5 €). Πολύ ενδιαφέρουσα σκέψη, με ατέλειες ωστόσο. Καταρχάς, νόστιμα και καλοτηγανισμένα τα pancakes με διακριτές γεύσεις το καθένα, σταθερές αξίες το απάκι και το μαστέλο, το πιάτο ωστόσο ήταν αρκετά στεγνό, καθώς νομίζω του έλειπε μια σάλτσα ή κάποια σως που θα το ολοκλήρωνε. Στη δεύτερη μάλιστα επίσκεψή μας, ο σερβιτόρος μας είπε ότι το συγκεκριμένο πιάτο δεν προσφέρεται πλέον, παρόλο που αναγραφόταν στον κατάλογο. Λανθασμένα θεωρώ, καθώς με 1-2 βελτιώσεις προσωπικά μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.
- βάφλες από πατάτα και τυρί με sauce hollandaise, συνοδεία από σαγανάκι ταλαγάνι, ψιλοκομμένο σύγκλινο και τηγανητό αυγό (7,5 €). Πιάτο, αντίστοιχης φιλοσοφίας με το προηγούμενο. Εδώ βέβαια υπήρχε η σως (αν και σε αρκετά μικρή ποσότητα), ενώ και η βάφλα ήταν νόστιμη και σου άφηνε τη γεύση της πατάτας και του τυριού. Και εδώ ωστόσο υπήρχε ένα θέμα ισορροπιών, καθώς τα υπόλοιπα υλικά, αν και νόστιμα, χάνονταν κάπως πάνω στην αρκετά μεγάλη βάφλα και το αποτέλεσμα στο τέλος γινόταν κάπως μπουχτιστικό.
- bagel με φιλετάκια κοτόπουλο παναρισμένα με corn flakes, κρέμα αβοκάντο και μελίχλωρο Λήμνου (7 €). Νόστιμα τα φιλετάκια με πολύ ωραίο πανάρισμα, ωραίο και μαλακό το ψωμάκι, και εδώ ωστόσο θα θέλαμε λίγη περισσότερη από την νοστιμότατη κρέμα αβοκάντο.

Συμπερασματικά, παρά τις αστοχίες, το BEAUTY KILLED THE BEAST και νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου να τελειοποιήσει τα πιάτα του. Καλές ιδέες υπάρχουν, τα υλικά είναι προσεγμένα και ποιοτικά, οπότε νομίζω μπορείτε να το προτιμήσετε για μια χαλαρή έξοδο, σε συνδυασμό με το ιδιαίτερο περιβάλλον, το φιλικό service και τις λογικές τιμές.

04 Ιούλ 2019

ALEX80