08 Ιούλ 2019

Παραμονή εκλογών, Σάββατο βράδυ και ώρα 22.30, αποφασίζουμε να βρούμε φίλο που τους τελευταίους μήνες κατοικεί στο Ίλιον και να καθίσουμε χαλαρά σε ένα ταβερνάκι. Πιο πολύ για να πιούμε και να πούμε τα νέα μας παρά για να σκάσουμε στο φαγητό.

Μετά από αρκετό καιρό αρχίζω να ψάχνω στο ΑSK για το που θα καταλήξουμε μιας και η περιοχή είναι αχαρτογράφητη. Το ραντεβού θα ήταν στον κυκλικό κόμβο, στα Mc Donald's και εκεί θα γινόταν η τελική επιλογή. Από εκεί, βρεθήκαμε σε 2 λεπτά στο Και Μετά.

Πανεύκολο παρκάρισμα σχεδόν απ'έξω και υποδοχή στην πόρτα από τους σερβιτόρους. Μας τοποθέτησαν με συνοπτικές διαδικασίες σε ένα άνετο τραπέζι στην αυλή, χωρίς να προβληματιστούμε ούτε από την υψηλή θερμοκρασία της εποχής. Κάποια στιγμή φύσηξε και αεράκι.

Το μαγαζί ήταν ότι ζητούσαμε. Κλασικό ταβερνομεζεδοπωλείο χωρίς πολλές εκπλήξεις. Σαλάτες, τυριά, μεζέδες, κρεατικά στα κάρβουνα και κάποια θαλασσινά (συν μακαρονάδες). Οι τιμές σε φυσιολογικά επίπεδα, πχ τα περισσότερα κρεατικά στα 7.8-9 ευρώ, κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ κλπ.

Εμείς επιλέξαμε:

-Ψωμί στα 2.7 ευρώ που έρχεται μετά την παραγγελία. Δεν δοκίμασα αλλά μου φάνηκε πολύ προκάτ.

- Πατάτες τηγανιτές στα 2.5 ευρώ. Καυτές, με ελαφρώς βαρύ λάδι αλλά χωρίς τελικά να προβληματίσουν. Ίσα ίσα που ήταν αρκετά ψωμωμένες και φαγώθηκαν ευχάριστα όταν κρύωναν.

- Ντάκος στα 4 ευρώ. Όχι ο καλύτερος που έχω φάει αλλά όχι και ο χειρότερος. Το παξιμάδι ελαφρώς σκληρό, η τομάτα όχι και η πιο ζουμερή (ψιλοκομμένη). Το τυρί εύγευστο και η κάπαρη έδενε. Η ποσότητα ΟΚ για να δοκιμάσουν 3 άτομα.

- Μπουρεκάκια με ζαμπόν και τυρί. Απλά ΟΚ, τρώγονται ζεστά γιατί αν παγώσει το τυρί …

- Τυροκροκέτες στα 4 ευρώ. Αρκετά τυρένιες και ζουμερές, άξιζαν τα λεφτά τους ενώ και η ποσότητα ήταν αρκετά καλή.5 μεγάλα τεμάχια.

-Τυροκαυτερή που δεν ήρθε ποτέ και τελικά αφαιρέθηκε από τον λογαριασμό.

- Ποικιλία κρεατικών στα 28 ευρώ. Τους ζητήσαμε κάποιο πιάτο με κρεατικά, περισσότερο ως μεζέ και λιγότερο για να χορτάσουμε. Ομολογώ πως δεν παρατήρησα την τιμή. Ζητήσαμε πχ κεφτεδάκια και φτάσαμε να τρώμε μια μεγάλη πιατέλα. Νόστιμα κρεατικά με κοτόπουλο, μπιφτέκι (αρκετά καλό), πανσέτες και μπριζόλες. Δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα. Ικανοποιητική.

Το σέρβις ευγενικό και τυπικό χωρίς πολλά πολλά. Αδιάφορο με λίγα λόγια.

Από κει κει πέρα, είχαμε μια καλή βραδιά με αρκετή συζήτηση, σε ένα καλό περιβάλλον και με αρκετό κόσμο για την εποχή. Θα ξαναέκανα επίσκεψη αν βρισκόμουν στην περιοχή, χωρίς όμως να περιμένω ευφάνταστες συνταγές. Για τα κλασικά πιάτα είναι μια χαρά συνοδεία ποτού. Ως εκεί...

08 Ιούλ 2019

VAGELIS