10 Ιούλ 2019

Ένα σχετικά δροσερό απογευματάκι καθημερινής του Ιουνίου επισκεφθήκαμε με τη γυναίκα μου τη ΓΡΑΠΑ στην πλατεία Κύπρου στην Καλλιθέα. Οι παλαιότερες αρκετά θετικές κριτικές φίλων του site αλλά και μια διόλου ευκαταφρόνητη έκπτωση 30% λόγω ηλεκτρονικής κράτησης έπαιξαν σίγουρα το ρόλο τους για την επιλογή μας.
Το παρκάρισμα στην περιοχή έχει τα θεματάκια του, εμείς ωστόσο σταθήκαμε τυχεροί. Το μαγαζί αρχικά δεν είχε κόσμο (εμάς και άλλη μία παρέα), όσο περνούσε η ώρα ωστόσο αρκετές παρέες έκαναν την εμφάνισή τους. Θετικό σημάδι και αυτό.

Εμείς καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο που βρίσκεται επί της πλατείας Κύπρου. Όπως έχει αναφερθεί, είναι οριοθετημένος με αποτέλεσμα να νιώθεις κάπως απομονωμένος από τις φωνές και τη φασαρία της πλατείας. Ο εσωτερικός χώρος, πιο μικρός, φάνηκε να έχει το δικό του χαρακτήρα, αρκετά φωτεινός και προσεγμένος, θα τον τιμήσω σίγουρα σε μελλοντική επίσκεψη. Στα συν που πρέπει να μνημονευτούν τα ιδιαίτερα σερβίτσια, πιάτα, κανάτες κλπ. και η γενικότερη καθαριότητα του χώρου.

Το service ήταν πραγματικά άψογο. Ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατος, χαμογελαστός, φιλικός και ομιλητικός όσο ακριβώς έπρεπε. Σε μια διπλανή παρέα, που δεν μπορούσε με τίποτα να αποφασίσει τι θα έπαιρναν για φαγητό και άλλαζαν συνέχεια γνώμη, ο νεαρός δεν έδειξε στιγμή να δυσανασχετεί, αντιθέτως πάντα χαμογελαστός προσπαθούσε να τους βοηθήσει. Κατά τα λοιπά, όλα κύλησαν καλά, απόδειξη κανονικά κομμένη με περασμένη την έκπτωση του e-table, κεραστήκαμε και το γλυκάκι μας στο τέλος.

Πάμε στα του φαγητού. Δύο άτομα παραγγείλαμε:
- Στην αρχή ήρθε μαύρο ψωμάκι (δεν δοκιμάσαμε) και λίγες μικρές νόστιμες πιτούλες (αν δεν κάνω λάθος με χρέωση 1 € ανά άτομο).
- χωριάτικη σαλάτα (6,20 €), νόστιμη ντομάτα, με μπόλικη κάππαρη και ένα μαλακό τυρί που επίσης μας άρεσε πολύ. Πολύ καλό ξεκίνημα.
- πατάτες με αυγά και σουτζούκι (5,80 €). Σουτζούκι δεν υπήρχε διαθέσιμο και μας προτάθηκε μπέικον για αντικατάστασή του. Τεράστια μερίδα με μπόλικες πατάτες, 2 αυγά και μερικές λωρίδες καλής ποιότητας μπέικον. Ίσως τα αβγά να είχαν ψηθεί λίγο περισσότερο από όσο έπρεπε, σε κάθε περίπτωση το πιάτο μας ικανοποίησε.
- πιπεριές γεμιστές με τυρί (4,80 €), απρόσμενα νόστιμο πιάτο, με πολύ ωραία γέμιση, καθώς πέρα από τυράκι, περιείχε και λίγο δυόσμο αλλά και κάποιο αλλαντικό σε διακριτική ποσότητα.
- καβουρμά (7,50 €). Ένα ικανοποιητικού μεγέθους κομμάτι καβουρμά με ένα αυγό από πάνω. Νόστιμο πιάτο επίσης, καλής ποιότητας αναμφίβολα και ο καβουρμάς (όχι ιδιαίτερα πικάντικος), αλλά κάπως στεγνός, καθώς και εδώ το αυγό ήταν περισσότερο ψημένο. Οι λάτρεις του συγκεκριμένου μεζέ (όπως είμαι εγώ), σίγουρα δεν θα απογοητευτούν.
- στο τέλος, αφού είχαμε ήδη χορτάσει ήρθαν και μια μερίδα χοιρινά μπριζολάκια (7,80 €) με μπόλικες τηγανητές πατάτες. Χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις και εδώ, καλοψημένα τα μπριζολάκια, ζουμερά, μας ικανοποίησαν.
- ήπιαμε ένα λίτρο χύμα λευκό κρασί (7 €) που μας άρεσε πολύ, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και δύο μικρά κομμάτια γαλακτομπούρεκο.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω πιάτα ήταν 42 € περίπου, ωστόσο εκμεταλλευόμενοι μία προσφορά έκπτωσης 30% από το e-table, πληρώσαμε μόλις 29 €. Ακόμη και χωρίς την έκπτωση, βρίσκω τις τιμές απολύτως φυσιολογικές. Δεδομένου επιπλέον ότι η συγκεκριμένη προσφορά τρέχει από Κυριακή απόγευμα έως Πέμπτη βράδυ (με έκπτωση 20% ή 30%), θα αξιολογήσω τη σχέση ποιότητας τιμής με άριστα.

Κλείνοντας, να αναφέρω ότι εάν δεν είχαν προηγηθεί οι κριτικές των φίλων του site, δεν πιστεύω να δοκίμαζα ποτέ να πάω στην ΓΡΑΠΑ, που βρίσκεται σε μια πλατεία που ποτέ δεν υπήρχε κάποιο μέρος για φαγητό άξιο αναφοράς. Να πάτε λοιπόν και εσείς στη ΓΡΑΠΑ, θα δοκιμάσετε νόστιμα μεζεδάκια (έστω και αν τα έχετε ξαναδοκιμάσει και αλλού), σε ένα προσεγμένο περιβάλλον, με άψογη εξυπηρέτηση και λογικές τιμές.

10 Ιούλ 2019

ALEX80