15 Ιούλ 2019

Δύο επισκέψεις στην Πόλη που συνδυάστηκαν με δύο επισκέψεις στο Tarte Tatin. Στο Τatin θα μας ξαναδούν και θα τους ξαναδούμε, στην Πόλη ας μας βάλουν απουσία, παρόλο που το φαγητό γενικώς δεν μας δυσαρέστησε.
Έχω γενικώς θέμα με τις κακές συμπεριφορές. Δεν μου αρέσει να έρχομαι σε σένα να περάσω καλά και να βλέπω τα μούτρα σου. Να σου προσφέρω το χαμόγελό μου (αντί να μου το προσφέρεις εσύ, ή μάλλον ΚΑΙ ΕΣΥ) και να εισπράττω ειρωνικά βλέμματα και μια απροσδιόριστη ξινίλα. Γιατί τόση δυσκολία να είσαι λίιιγο ευχάριστος όταν εξυπηρετείς ανθρώπους; πώς γίνεται όλοι εκεί μέσα να είναι τόσο μελαγχολικοί; τί τους έχετε κάνει;

Για αυτό το λόγο μετέθεσα την κριτική μου ώστε να έχω και μια δεύτερη άποψη - επίσκεψη, για να μην φανώ ότι είμαι κακιά (που είμαι τελικά).
Ο χώρος μου άρεσε επιφανειακά. Μεγάλος, άνετος, με σαφή διαχωρισμό καπνισμένου & άκαπνου, σωστές τραπεζοαποστάσεις, φολκλόρ ανατολίτικο ντεκόρ τόσο όσο, privacy, αν και λίγο παραπάνω volume στη μουσική... (Μ. Πέμπτη και Μαζωνάκης τέρμα, χμμ... και είμαι και φαν του Γιώργου... ). Όμως τον χώρο τον κάνουν και οι άνθρωποι. Σας έχει τύχει να χαρακτηρίσετε έναν χώρο ως "μαγκωμένο και ξινό"; Αυτό αισθάνθηκα(με) και τις 2 φορές.

Για όσους δεν δίνουν σημασία σε τέτοια feelings, η Πόλη έχει ένα πραγματικά αξιοζήλευτο σε ποικιλία & γεύσεις κατάλογο (διαθέσιμο online), με ικανοποιητικές προτάσεις ακόμη και σε περιόδους νηστείας (φάγαμε ένα απίθανο τυλιχτό σουβλάκι με χταπόδι) και με προσφάτως ανατιμημένα κάποια πιάτα του, ευτυχώς όχι όλα παραμάζωμα όπως έγινε αλλού με αφορμή την αύξηση στο χοιρινό κρέας.

Το κεμπάπ του είναι όντως άριστο, σε κάθε του εκδοχή. Δοκιμάσαμε το απλό, το γιαουρτλού, το κεμπάπ κοτόπουλο, όλα ήταν άψογα. Καλαμάκια, εδώ, αντιπροτείνονται λόγω μεγέθους, εντελώς λιλιπούτεια λες και κάπως έφαγε το μισό στη διαδρομή (όμοια εμπειρία και στη Λαδόκολλα προσφάτως στο Κολωνάκι).
Πολύ καλό λαχματζούν (δύο χορταστικά τεμάχια στην μερίδα) και πατάτες σαγανάκι με αυγά μάτια.
Επίσης ωραία και η κυπριακή πίτα με κρέας επιλογής σας, διπλάσια σε μέγεθος από την κλασική, αν και απογοητεύτηκα, γιατί στην Κύπρο κάτι άλλο εννοούν ως κυπριακή πίτα, που το περίμενα να έρθει και δεν ήταν αυτό.

Κάτι που είναι εξαιρετικό στην Πόλη είναι το κιουνεφέ τους με παγωτό. Γι' αυτό ναι, λυπάμαι που δεν θα ξαναπάω να το ξαναπαραγγείλω και όντως θα μου λείψει. Το φτιάχνουν άψογα, το συνοδεύουν με μια τεράστια μπάλα παγωτό και το έχουν επίσης σε πολύ καλή τιμή (6 ευρώ). Και να πω επίσης ότι στην πρώτη επίσκεψη κέρασαν και χαλβά, αν και τους είπαμε να μην μας το φέρουν, μιας και υπήρχε ήδη το κιουνεφέ στο τραπέζι (και είχαν προηγηθεί και τα γλυκά στο Tatin. Ναι, μια ζωή ανάποδα, πρώτα τα γλυκά μετά τα αλμυρά). Εν τούτοις το έφεραν και μπράβο τους γι'αυτό.

Ξινίλας επίλογος. Όσο εσύ επιμένεις να μου προσγειώνεις το εμφιαλωμένο νερό στο τραπέζι μου με δήθεν πονηρές τακτικές, τόσο εγώ θα στο επιστρέφω πίσω. Είσαι σουβλατζίδικο. Είμαι από την Κρήτη. Δεν γίνεται να τα βάλεις μαζί μου, παρά μόνο αν εγώ σε αφήσω.
Αν εσύ δεν μπορείς να συμβιβαστείς με το γεγονός ότι πολλοί πελάτες δεν επιθυμούν αυτή την αντιπαθητική τακτική και ξινίζεις τα μούτρα σου σε εμένα (και σε όσους άλλους) και μου δείχνεις τόσο εμφανώς την ξινίλα σου, τότε άντε γειά σου.

15 Ιούλ 2019

Ucook