15 Ιούλ 2019

Είναι λίγες οι φορές που είμαι τόσο απόλυτη με κάποια μαγαζιά, αν βαριεστε να διαβάσετε την υπόλοιπη κριτική απλά κρατήστε: "μην πάτε", αν πάλι είστε χαλαροί σε κάποια παραλία και έχετε χρόνο ή αν οι ώρες στο γραφείο δεν περνάνε με τίποτα συνεχίστε....

Το Μικρολίμανο, όπως ίσως θα ξέρετε οι περισσότεροι έχει ζήσει στιγμές δόξας κατά το παρελθόν, κάποιες κακές συνήθειες (& συμπεριφορές) αλλά και κάποια ατυχεστατα περιστατικά σε συνδιασμό με την άνοδο άλλων περιοχών, πιο κεντρικών για τον Πειραιά το είχαν υποβαθμίσει τα τελευταία χρόνια, αισίως βλέπω μια ανάκαμψη τον τελευταίο καιρό!

Το γνήσιον δεν είναι καινούργιο μαγαζί, το είχα επισκεφτεί και στο παρελθόν δεν είχα αρνητική γνώμη ούτε και θετική όμως... είχε μπει στα αδιάφορα της λίστας.
Μέχρι τη στιγμή που συγγενικό πρόσωπο που εκτιμώ δεόντως μου πρότεινε κέρασμα στο συγκεκριμένο μαγαζί, η "επανάσταση" του αδερφού μου που δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να έρθει με έκανε ιδιαίτερα καχύποπτη.
Στην επίσκεψη εκείνη 15 άτομα σε μια συγκινητική βραδιά φάγαμε μερικά μέτρια πιάτα και μερικά πολύ κακα.
Δεν έδωσα όμως συνέχεια και όταν τα ίδια άτομα μια εβδομάδα μετά μου πρότειναν να ξαναπάμε, είπα ναι.
Θα πω ένα και μόνο θετικό, έχει ωραία θέα στη θάλασσα στα περισσότερα τραπέζια που είναι στη βεράντα.

Κυριακή των δημοτικών εκλογών λοιπόν και 5 άτομα φτάνουμε γύρω στις 5, αναγνωρίζω το ελαφρυντικό ότι είχαν περάσει ένα δύσκολο μέσημερι. Η εξυπηρέτηση όμως ήταν προσωπικα ότι χειροτερο έχω συναντήσει τα τελευταία χρόνια, καμία διάθεση όχι να μας εξυπηρετήσει αλλά ούτε να διεκπεραιώσει τη δουλειά της. Ατυχη αστεία, και ομολογουμένως είμαι αρκετά δεκτικη, ας αντιληφθούν όμως μερικοί σερβιτόροι ότι δεν είμαστε φίλοι μαζί τους και πιθανότατα να μην έχουμε διάθεση και να γίνουμε.
Δε θα επεκταθω σε λεπτομέρειες (όχι επειδή υπάρχει η πιθανότητα να κοπεί η κριτική μου) αλλά πραγματικά ξεπέρασα τα όρια μου και νευριαζω απίστευτα όταν το θυμάμαι.
Σημειώνω δε ότι χαρτοπετσέτες, έκανα το γύρο του μαγαζιού για να βρω από αλλα τραπέζια, νερό ήπιαμε από ένα ποτήρι ο καθένας, γέμισμα της κανάτας λυπάμαι αλλά δεν.... Δε συζητω για Κέρασμα που είδα σε άλλα τραπεζια και δεν το ήθελα κιόλας.
Αλλά φταίω γιατί ξαναπήγα και υπέστην αντίστοιχη συμπεριφορά, αυτή τη φορά όμως ήμουν προετοιμασμένη και κατι ξέρω και εγώ από αποκρούσεις....

Στα του φαγητού έχει συμπαθητικές μερίδες αποφύγετε το σις χοιρινό, έχει πολύ καλό λουκάνικο κεφτέ στα ορεκτικά, πολύ δυνατό τζατζίκι, φρεσκοκομμένες και νόστιμες πατάτες τηγανιτές, λίγο βαρύ το κεμπάπ του, πιο νόστιμο το κασερλι...

Οι τιμές κυμαίνονται σαν το μέσο όρο: τυλιχτα ~2.60€, μερίδες ~8€.

Αν μείνετε αποκλειστικά στο φαγητό και στο χώρο οκ δεν είναι άσχημα, αλλά για μένα είναι πολύ σημαντικός ο ανθρώπινος παράγοντας.
Τέλος να σημειώσω ότι δουλεύω με εξυπηρέτηση πελατών και ξέρω ότι υπάρχουν κακές και καλές μέρες για όλους μας, αλλά υπάρχουν όρια...

15 Ιούλ 2019

TOMIE