19 Ιούλ 2019

Μετά από καιρό κατάφερα να ξεκλέψω λίγο χρόνο για να γράψω αν και πάντα παρακολουθώ όλες τις κριτικές.
Δευτέρα βραδάκι και λόγω γεννεθλίων, είπαμε να πάμε κάπου κοντά στην περιοχή μας για τον εορτασμό. Το συγκεκριμένο εστιατόριο, λόγω της Λιβανέζικης κουζίνας που λατρεύω, πάντα ήταν στη λίστα προς δοκιμή. Είδα ότι μπορούσε να γίνει και κράτηση με έκπτωση, οπότε και χρησιμοποιήθηκε.
Αν και πάνω στη Λεωφ. Κηφησίας, αν και καλοκαίρι και οι τζαμαρίες ανοιχτές, αν και καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο, ούτε οχλαγωγία υπήρχε και ούτε και φασαρία από τα αυτοκίνητα. Η διακόσμηση μοντέρνα με μεγάλα ξύλινα τραπέζια και μπάρες με μεταλλικές καρέκλες ή ξύλινες καθώς και ξύλινα σκαμπό. Ανατολίτικα χρώματα, γήινα και πινελιές πράσινου και κίτρινου, με ανοιχτή στο εσωτερικό χώρο την κουζίνα, και με λιτή, πλην Ανατολίτικη διακόσμηση.
Η εξυπηρέτηση άψογη, ευγενικοί όλοι, με διακριτική παρουσία δίπλα μας. Η μουσική στην ένταση που έπρεπε ώστε και να ακούς τον διπλανό σου και να απολαμβάνεις το φαγητό σου με ωραία ηχητική υπόκρουση.

Δυο ενήλικες και δύο μικρά παιδιά επιλέξαμε:

1) Κίμπε, που είναι μοσχαρίσιος κιμάς μαγειρεμένος με κρεμμύδι, μπαχαρικά τυλιγμένος σε τραγανή κρούστα από πλιγούρι και κιμά από αρνί. Νόστιμο, χωρίς να αφήνει εντονη γεύση τηγανιτού, ωστόσο η κρούστα ναι μεν τραγανή όσο έπρεπε, μεγαλύτερου πάχους ωστόσο σε σχέση με τη γέμιση. Ήρθαν σε μικρό μέγεθος τηγανιού, 5 τμχ, με μία φέτα λεμόνι.
2) Ρακατάτ, που είναι τα γνωστά τους μπουρέκια με τυρί, συνοδείας πικάντικης μαρμελάδας σύκου (5 τμχ εξίσου). Τόσο νόστιμα, με τραγανό φύλλο, στεγνά από λάδι, με το μείγμα τυριών να λιώνει και η μαρμελάδα σύκου να ισορροπεί απόλυτα τις γεύσεις. Τόσο νόστιμο που πήραμε και 2η μερίδα, καθότι μικροί και μεγάλοι το επιζητούσαμε.
3) Λάμπνε, που είναι γιαούρτι με μυρωδικά, ελαιόλαδο, σκόρδο και ξύσμα λεμονιού, με την παραλλαγή ότι ήρθε σε ψητό κολοκύθι με συνοδεία chatney τομάτας και κάπαρης. Απίθανη γεύση και απόλυτα τέλειος συνδυασμός με το ψητό κολοκύθι.
4) Ταμπουλέ σαλάτα, η γνωστή μαϊντανόσαλάτα με δυόσμο, τομάτα, κρεμμύδι, πλιγούρι, αγγούρι και λεμόνι. Το πλιγούρι ωστόσο ή το κρεμμύδι πρέπει να ήταν καπνιστό καθότι υπήρχε η επίγευση του καπνιστού. Νόστιμη σαλάτα που ωστόσο θα ήθελα πιο πολύ λάδι να υπήρχε.
5) Και την κλασσική πίτα-ψωμί τους, που εφόσον ψήνεται στον αέρα, ήρθε σε μεγάλο πιάτο πίτσας και με τον αέρα εσωτερικά για να σπάσει από τα μικρά παιδιά μας στη συνέχεια. Λεπτή σαν πίτσα, εύγεστη με το κλασσικό σουσάμι στο πάνω μέρος.
Για κυρίως, τα μικρά της οικογένειας καθώς και ο σύζυγός μου, επέλεξαν κοτόπουλο σις ταούκ. Ήρθαν δύο σουβλάκια στήθος κοτόπουλου μαριναρισμένου με τα δικά τους μυρωδικά, μαλακό, αφράτο, με το ζωμό να κρατά όσο πρέπει την ελαστικότητά του, πάνω σε Αραβική πίτα και συνοδείας τηγανιτών πατατών και φρεσκοτριμμένης ντομάτας. Νόστιμο και καθόλου στεγνό πιάτο.
6) Προσωπικά, αν και καλοκαίρι και αρχικά δίστασα, προτίμησα να πάρω tajine αρνιού, με λαχανικά, ρεβύθια και κουςκους. Είναι ένα πιάτο που λατρεύω και η συγκεκριμένη μου επιλογή και εστιατόριο δεν με διέψευσαν καθόλου. Αντίθετα ήταν ένα από τα πιο νόστιμα tajine, που έχω φάει εντός και εκτός Ελλάδας. Το αρνάκι σιγομαγειρεμένο, τόσο μαλακό, με τους ζωμούς του να το έχουν μελώσει και τόσο νόστιμος ο συνδυασμός με τα λαχανικά και ρεβύθια που ήταν μια πανδαισία γεύσεων και αρωμάτων.
Στο τέλος μας πρόσφεραν κρύο τσάι με ρόδι και λεμόνι και κρύο τσάι με βύσσινο και ροδόνερο. Πολύ δροσιστικά και ότι έπρεπε για να κλείσει γλυκά και δροσερά η βραδιά μας. Για όλα αυτά, μαζί με 2 μπουκάλια νερό (που μας ρώτησαν αρχικά εάν θέλουμε) και ένα μπουκάλι λευκό κρασί, ο λογαριασμός ανήλθε στα 79.00 Ευρώ, με 20% έκπτωση να συμπεριλαμβάνεται.

19 Ιούλ 2019

Jeanne