20 Ιούλ 2019

Κυριακή μεσημέρι και 2 οικογένειες, με 4 ενήλικες και 3 μικρά παιδιά, μετά από περιπλάνηση στο Γκάζι και αναζήτησης ελεύθερου χώρου για φαγητό, πέσαμε στη συγκεκριμένη παμπ που ο ένας της παρέας πάντα ήθελε όμως ποτέ δεν είχε καταφέρει να επισκεφτεί. Γωνιακή μπαρ, καθαρού Αγγλικού στυλ, με ξύλινα μπαράκια και τραπέζια σε μαύρο χρώμα, με δερμάτινους καναπέδες και μαύρη διακόσμηση, με μία τεράστια οθόνη για την προβολή αγώνων και ένα μεγάλο μπαρ με μεγάλη ποικιλία μπυρών.
Self service μπύρες, χρήσιμο το ότι σου δίνει την ευκαιρία να δοκιμάσεις κάποια μπύρα πριν την αγοράσεις. Αρκετά μεγάλη ποικιλία σε μπύρες, με νορμάλ τιμές στα 5-7€ το pint.
Λόγω ημέρας, Μάιο μήνα, και μιας παιδικής εκδήλωσης, η συγκεκριμένη παμπ, πέρα από 2-3 θαμώνες όπως φαίνονταν, είχε κατακλυστεί από οικογένειες με καροτσάκια. Πιστεύω ότι πρώτη φορά η παμπ θα είδε να μετατρέπεται σε παιδότοπο. Ωστόσο στα πολύ θετικά ήταν ότι και παιδικά καθισματάκια είχαν και μολύβια που έφεραν για τα μικρά ώστε να ζωγραφίσουν πάνω στα σουπλά. Ωραία λεπτομέρεια ήταν τα σουπλά, με ένα bulldog που σου εξηγούσε την ανατομία του σώματός του. Ροκ μουσική κυρίως, σε χαμηλή ένταση ωστόσο.
Παραγγελίες γίνονται στο μπαρ, ωστόσο το ένα παιδί ήρθε για παραγγελία να μας πάρει, όπως και σε όλες τις οικογένειες, λόγω της ιδιαιτερότητας της ημέρας.
Για τα μικρά της παρέας, και εμένα προσωπικά παραγγείλαμε fish & chips. Ήρθαν και οι 3 μερίδες σε ξύλο κοπής. Μεγάλη μερίδα, με 2 κομμάτια μπακαλιάρου, με πολύ εύγευστο κουρκούτι, καθόλου λιπαρό και πατάτες συνοδείας κέτσαπ και σως με πίκλες, ταρτάρ, απίστευτη και πουρέ αρακά, λιωμένος με το πιρούνι όπως φαινόταν. Τα μικρά πέρα από τις σάλτσες, δεν άφησαν ούτε ένα ψιχουλάκι. Ζήτησα και ξύδι για το ψάρι για εμένα, που το έφεραν και αμέσως έγινε η διαφορά.
Για τη μέση πήραμε δύο μερίδες λουκουμάδες με τυρί, που ήταν και με τριμμένο τυρί επάνω. Πάρα πολύ νόστιμοι, μάχη μεταξύ παιδιών και μεγάλων για το ποιος θα φάει τους πιο πολλούς. Ήρθαν σε πανεράκι, πολλά τεμάχια και έτσι όλοι μείναμε ικανοποιημένοι.
Επίσης, πήραμε κλαμπ σάντουιτς, εξίσου μεγάλη μερίδα, με τα κλασσικά υλικά, με νόστιμο μπέικον, που όμως δεν ήταν κάτι το διαφορετικό ή το πολύ νόστιμο από τα ήδη κλασσικά κλαμπ σάντουιτς που γνωρίζουμε.
Ο σύζυγος κατευθύνθηκε στο Lazy bulldog burger. Μεγάλο ψωμάκι, μεγάλο μπιφτέκι ακριβώς στο ψήσιμο που είχε ζητηθεί, μέτριο προς ωμό. Οι πατάτες ίδιες με τα υπόλοιπα πιάτα, στο αρνητικό το ότι το ψωμάκι δεν ήταν φρέσκο.
Με την παραγγελία μας έφεραν ένα καλαθάκι με αλάτι, πιπέρι, ketchup, μουστάρδα, mayo & jack daniel sauce. Το τυρί λιωμένο όσο έπρεπε και το μπέικον σε μεγάλη ποσότητα, που ικανοποίησε ιδιαίτερα τον ουρανίσκο του συζύγου μου.
Και το τελευταίο πιάτο, παναρισμένο κοτόπουλο με πουρέ πατάτας και σαλάτα κόσλοου. Τόσο νόστιμη η σαλάτα που παραγγείλαμε και 2η μερίδα. Το πανάρισμα με πιπέρι και πάπρικα στο κουρκούτι, με λεπτή κρούστα, πολύ νόστιμο και τραγανό και εσωτερικά το κοτόπουλο πολύ ζουμερό και αφράτο. Νόστιμο πιάτο, κλασσική εκδοχή παναρισμένου πιάτου, που μαζί με το Fish 'n' Chip, είναι λόγος για να επισκεφθείτε τη συγκεκριμένη παμπ.

20 Ιούλ 2019

Jeanne