23 Ιούλ 2019

Γελαστό κρεμμύδι - δακρυσμένος κρεμμυδοτεμαχιστής? Ή μήπως όχι?

Αν έγραφα κριτική μετά από την 1η μου επίσκεψη μάλλον τα 4άρια θα ήταν περισσότερα.

Τι άλλαξε στη δεύτερη επίσκεψη?

Ο χώρος έμεινε ίδιος, εκνευριστικά απλός και ουδέτερος, τουλάχιστον καθαρός και σχετικά άνετος.

Η εξυπηρέτηση ήταν εντάξει και στις 2 περιπτώσεις όμως όχι κάτι που θα το θυμάμαι για καιρό. Ειδικά η απροσεξία του να ακούγονται φωνές από την κουζίνα ενώ υπάρχει ένα τραπέζι με οικογένεια που γευματίζει είναι αυτή που θα στερήσει ξεκάθαρους πόντους από το τελικό σκορ. Χρόνοι σερβιρίσματος και ρυθμοί πιάτων κανονικοί.

Στις γεύσεις θα έπαιρναν 3,5 μετά την 1η επίσκεψη, όμως μετά και τη 2η, πέσαμε στο 3.

Το μενού του κρεμμυδιού θυμίζει μεζεδοπωλείο στα ορεκτικά και ταβέρνα στα κυρίως.

Το γεύμα αρχίζει με πίτες ή πιτάκια με πάπρικα. Νόστιμα και περιποιημένα. Επίσης, κανατόνερο.

Στον κατάλογο υπάρχουν πολλές σαλάτες με ντάκο. Καλά κάνουν και τις έχουν γιατί είναι αρκετά νόστιμες, διαφορετικές και επαρκέστατες σε ποσότητα. Ίσως αποτελούν το MUST have του καταλόγου. Πριν τις δοκιμάσεις όλες, μην πάρεις από τις άλλες. Trust me. Αν σου αρέσουν οι γλυκιές γεύσεις δώσε προτεραιότητα στον Ντάκο με το μήλο.

Τα μανιτάρια ήταν δίκοπο μαχαίρι. Ψητά με βαλσάμικο και πασπαλισμένα με μυρωδικά, την πρώτη φορά ήταν εξαίσια, τη δεύτερη, σε ένα τραπέζι βάφτισης, κάποια άτομα τα.. έφτυσαν. Γιατί τέτοια απόκλιση? Ήταν αισθητά πιο μέτρια.

Το σουφλέ μελιτζάνας στο πήλινο είναι ένας ενδιαφέρων μεζές. Μελιτζάνα, τριμμένη φέτα, κάτι ξέμπαρκες και ανούσιες γκουμούτσες κοτόπουλου και λιωμένο τυράκι από πάνω. Αν βγάλουμε το κοτόπουλο, μιλάμε για ένα νόστιμο πιάτο.

Το κοτόπουλο Γελαστό Κρεμμύδι με σάλτσα μανιταριών και πατάτες ήταν το πιάτο που στέρησε το 4άρι από την πρώτη επίσκεψη. Πραγματικά κακό πιάτο. Ένα φιλέτο κοτόπουλο μέτριας ποιότητας, με πολλή, άνοστη σάλτσα. Stay away.

Η ποικιλία κρεατικών είναι συμπαθητική. Έχει νόστιμα σουβλάκια κοτόπουλο, συμπαθητικά μπιφτέκια και παλέψιμα μπριζολάκια. Και αρκετές ριγανάτες πατάτες.

Αυτό είναι και το πλεονέκτημα του Κρεμμυδιού. Τα πιάτα έρχονται θελκτικά στο μάτι και συνήθως είναι πασπαλισμένα με κάτι yummy. Πάπρικα, ρίγανη, μυρωδικά. Οι λάτρεις των εντάσεων θα επωφεληθούν της αφιλοκερδούς χρήσης τους.

Για το τέλος, στο τραπέζι βάφτισης, μας έφεραν παγωτό με φλούδες μήλου. Αν ήταν κέρασμα, ήταν μια ωραία και διαφορετική πρόταση.

Από αλκοολούχα, τα τυπικά. Όχι κάτι εκθαμβρωτικό.

Συμπερασμετικά το Κρομμύδι είναι ένα συμπαθητικό μεζεδοπωλείο, με καλές και κακές μέρες, που βάζει μεράκι στις γεύσεις, αλλά θέλει και τη δουλίτσα του. Αξίζει μιας δοκιμής. Αξίζει και οδήγηση κάποιων χιλιομέτρων. Όχι υπερβολές.

2019-08-07 03:04:21

Σας ευχαριστούμε πολυ που κάνατε την βάπτιση σας στο κατάστημα μας. Να χαίρεστε το κοριτσάκι σας. Παρόλο που εχω αρκετες ενστάσεις πανω στην κριτική σας νιωθω οτι εχετε "ακουμπησει" σε αλλη κριτικη δεν θα απαντήσω κάτι νομίζω πως δεν υπάρχει και λογος σεβόμενος την αποψή σας. Σας ευχαριστούμε που και μετά απο αυτήν την κριτική, μας επισκεφθήκατε για 3τη φορα και εύχομαι ολόψυχα το καλύτερο για εσάς και την οικογένειά σας.

2019-08-07 11:33:20

Μάλλον κάπου μπερδευτήκατε διότι δεν ανέφερα κάπου ότι είμαι αυτός που έκανε τη βάπτιση. Καλεσμένος ήμουν. Και δεν ήρθα στο μαγαζί σας μετά τη βάπτιση ξανά. Όσον αφορά στο σενάριο να έχω ακουμπήσει σε άλλη κριτική, μπορείτε να διαβάσετε και να συγκρίνετε τις 150 προηγούμενες κριτικές μου για άλλα εστιατόρια, προκειμένου να συγκρίνετε και να αποφασίσετε αν είμαι από αυτούς που "ακουμπάνε" ή από αυτούς που μεταφέρουν αυτούσια την εμπειρία τους.
Θεωρώ ότι απλώς μπερδευτήκατε με κάποιο άλλο άτομο και γιαυτό εκφράσατε αυτές τις απόψεις, καθώς δεν υπάρχει τίποτα που να ανέφερα στην κριτική μου το οποίο να μην το βίωσα-συνέβη στις δύο επισκέψεις μου.
Με δεδομένο ότι η κριτική μπορεί να είναι ωφέλιμη για κάποιον (αν την δει έτσι) ελπίζω σε επόμενη επίσκεψή μου να είναι όλα καλύτερα, γιατί σε γενικές γραμμές η εμπειρία στο εστιατόριο σας ήταν καλή, όπως αποτυπώνεται και από τις βαθμολογίες και τη συμπερασματική παράγραφό της κριτικής.

2019-08-08 01:49:57

Όλες οι κριτικές είναι ωφέλιμες δεδομένου οτι είναι η έκφραση μιας άποψης. Τωρα το ποιος ειστε δεν εχει καμμια σημασια ουτε και χρειαζεται καποιου ειδους επεκταση. Σημασία εχει η κριτικη σας, σας ευχαριστουμε γι αυτην ακομη και αν ηταν αρνητικη θα ηταν εξισου σεβαστη και με την θετικη. Εμεις τωρα πανω στην κριτικη σας παρολο οπως προανεφερα εχω καποιες ενστασεις δεν θα ηθελα να τις σχολιασω απο θεμα σεβασμου στην γνωμη σας. Γιατι αυτη ειναι η γνωμη σας και παρολο που μπορω να σας δικαιολογηθω οχι ως νοημα της δικαιολογιας αλλα με επιχειρηματα ειδικα για τα μανιταρια που τεινει η φραση τα εφτυσαν να ειναι προσβλητικη κατ εμε αλλα δεν θα το κανω. δεν υπαρχει λογος γιατι αυτο νιωθετε αυτο λετε. θα προτιμουσα να βαζατε 2, ενα παρα την λεξη τα εφτυσαν διοτι περα οτι προσβάλλεται εμενα το κανετε και στους συνδαιτημόνες σας διοτι αποκλειεται την στιγμη που εσεις τρωγατε να μετραγατε τις φτυσιες των μανιταριων των αλλων. Σας παρακαλω θερμα με το καλο να ερθετε παλι να συστηθουμε και να σας εξηγησω το αν σε περιπτωση με βαση τα λεγομενα σας καποιοι τα εφτυσαν το καποιοι σημαινει οτι καποιοι αλλοι τα εφαγαν αρα ειναι εξισου υποκειμενικο και οχι αντικειμενικο το συμβαν. το θεμα ειναι οτι αν καποιοι οπως λετε τα εφτυσαν σημαινει οτι χτυπαγε ο κλιματισμος πανω στο τραπεζι τους καθως επισης με τις τεραστιες μεριδες καποιοι μεναν πισω στο να προλαβαινουν να γευματισουν στα επομενα με αποτελεσμα να κρυωσουν. Και οταν τα μανοταρια κρυωσουν οντως ειναι για φτυσιμο απλα δεν βαζεις 3 βαζεις 1 με επιεικεια. Αυτο το ειχα τονισει οταν εγινε η επιλογη για το μενου. Θα χαρω πολυ να τα πουμε οταν ερθετε απο κοντα και ειδικα τωρα που σας δικαιολογηθηκα ή σας εξηγησα περι τινος προκειτε. Ειναι στην δικαιοδοσια σας να το εκλαβετε ως δικαιολογια ή ως εξηγηση. Καλη συνεχεια με υγεία και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού

2019-08-08 08:17:17

Ο καλός βαθμός μου αφορά στην αναγνώριση ότι το πραγμα πιθανότατα ξέφυγε λόγω του ότι επρεπε ταυτοχρονα να εξυπηρετησετε τοσο κοσμο. Σχετικά με τα μανιτάρια τα έφτυσαν μπροστά μου και το περίεργο ήταν ότι στο ίδιο πιάτο υπήρχαν νόστιμα μανιτάρια, αλλά και πολύ πικρά και άνοστα μανιτάρια. Δεν ήταν ιδιαιτέρως κρύα πάντως.. Όταν με βγάλει ο δρόμος μου θα ξαναπεράσω, γιατί έρχομαι από σχετικά μακριά.

23 Ιούλ 2019

Vaggg