02 Σεπ 2019

Δυστυχώς με λύπη παρατηρώ οτι δεν έχει γράψει κανένας ακόμα κριτική για αυτό το μέρος. Κακώς. Νομίζω αξίζει να το επισκεφθείτε και να γράψετε για αυτό για να το μάθουν και οι υπόλοιποι. Και θα παραθέσω παρακάτω τους λόγους.

Πανέμορφο, συγκαταλέγεται στα ελάχιστα μαγαζιά που προσωπικά μου έχουν τραβήξει την προσοχή στην εν λόγω περιοχή. Αν περάσετε απο εκεί κοντά αποκλείεται να μην το προσέξετε, είναι ένα μεγάλο μπλέ κτήριο, μην βιαστείτε να πείτε ''θεέ μου τι κιτς'', είναι όμορφο. Ειδικά όταν μπείτε μέσα, πιστεύω οτι θα σας εντυπωσιάσει το ντεκόρ το οποίο έχει, απ'οτι έμαθα, αναφορές στο πραγματικό σπίτι της Φρίντα Κάλο.

Είναι πολύχρωμο, είναι χαρούμενο, είναι πολύ ενδιαφέρον, με τις μικρές λεπτομέρειες εδώ και εκεί να κερδίζουν την παράσταση. Τα μωσαικά και τα patern στους τοίχους είναι απίστευτα, τα τραπεζάκια, οι καρέκλες και το concept της λατιν κουλτούρας μαζί με έναν αέρα πιο ευρωπαικό, δένουν υπέροχα στο εσωτερικό. Η αυλή, που ακομα και αν δεν κάτσετε εκεί, οφείλετε να την δείτε, είναι υπέροχη, με όμορφα φυτά και μια τεράστια πολύχρωμη τοιχογραφία (mural) με τον χάρτη της Λατινικής Αμερικής.

Τέλος με τον χώρο, πάμε στο κυρίως θέμα:

Brunch. Μια λέξη που σχετικά πρόσφατα μπήκε στη ζωή μας και οφείλω να πω πως ως καλοφαγάς δεν το είδα ποτέ με πολύ καλό μάτι. Όπου έχω πάει για brunch, κυρίως λόγω πιέσεων της παρέας, πάντοτε το θεώρησα υπερεκτιμημένο και κοινώς ''σιγά τα αυγά'' (και μεταφορικά και κυριολεκτικά). Το να πληρώσω περί τα 10 Ευρώ για να φάω αυγά με μπέικον σε ότι styling και αν μου σερβιριζόταν, το θεωρούσα την υπέρτατη μόδα για την μόδα.

Τέλος πάντων, προσφάτως (την προηγούμενη εβδομάδα) επισκέφθηκα το εν λόγω μαγαζί, το οποίο είχα επισκεφθεί παλαιότερα για ποτό, για brunch! Και παρ'όλο που ήμουν αρκετά προκατειλημμένη, έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη εώς και έκπληκτη. Γιατί;

Λοιπόν, πήγαμε μεγάλη παρέα πράγμα το οποίο σημαίνει οτι δοκίμασα όλα τα πιάτα και αυτό μου έδωσε μια πιο σφαιρική εικόνα για τις γέυσεις. Πήραμε:

Revueltos con Migas (Μαλακά scrambled eggs, ψημένο ψωμί μαύρο, guacamole, θρυμματισμένα κρουτόν, σαλάτα): Ωραιότατο και ελαφρύ. Τα αυγά ήταν αφράτα και νόστιμα, το ψωμί τραγανό και το γουακαμόλε του ονείρου. Η ένστασή μου έγκειται στην τεράστια ποσότητα σαλάτας (πόσο να βοσκήσω πια;) και στην ελάχιστη ποσότητα γουακαμόλε. Γενικά μια καλύτερη ισορροπία θα ήταν ευπρόσδεκτη. Τα κρουτόν να πώ την αλήθεια μου δεν τα κατάλαβα, ήταν τόσο μεγάλο το πιάτο που καπου χάθηκα (δηλαδή εγώ για να αφήσω φαγητό σημαίνει οτι Όντως ήταν πολύ μεγάλη η μερίδα, έως και άσκοπα μεγάλη θα προσέθετα).
Τιμή: 5,50 (υπερ-τίμια τιμή, ελάτε πείτε την αλήθεια, σε οποιοδήποτε ''γνωστό brunchάδικο'' ένα 9άρι ευρώ θα το πληρώνατε σίγουρα)

El Altar BLT (αφράτο brioche, guacamole, ντοματίνι, pecorino flakes, καπνιστό μπέικον, μελάτα αυγά): Τίμιο και αυτό. Ωραίες γεύσεις, απλές χωρίς πολλά πολλά. Σωστά τα αυγά, ενδιαφέρον το καπνιστό μπέικον και το μπριός αφράτο. Ίσως λίγο παραπάνω guacamole όπως και στο δικό μου πιάτο θα ήταν καλοδεχούμενο (μην το τσιγκουνεύεστε παιδιά! )
Τιμή: 7,00 (εξίσου τίμιο)

Guapa Señora Croque (λατινοαμερικάνικη εκδοχή του Croque Madame): Εντάξει κάθε brunchάδικο που σέβεται τον εαυτό του έχει στο κατάλογο ένα Croque Madame ή ένα Croque monsieur (να τα λέμε και αυτά). Αυτό ήταν ιδιαίτερο όντως. Ήταν πολύ ωραία σερβιρισμένο, σαν πυργάκι, και ήταν πράγματι μια λατινοαμερικάνικη εκδοχή καθώς είχε κάτι το πικάντικο. Η μπεσαμέλ να σημειωθεί, ήταν σαν κρούστα, απόλυτα τραγανή και γευστική.
Τιμή: 6,50

Fritata nuestra (Tortilla αυγού, sticks πατάτας, τσορίθο, μανιτάρια, τυρί): Αυτό το πιάτο δεν με ενθουσίασε. Η γεύση ήταν κλασική ομελέτας με πατάτες/αλαντικά/μανιτάρια/τυρί, δυστυχώς δεν ξεχώριζε το τσορίθο που αδημονούσα να φάω και τα sticks πατάτας ενώ θα τα ήθελα ενσωματωμένα, ήταν κατά κύριο λόγο στην επιφάνεια. Μέτριο πιάτο, κατά την ταπεινή μου άποψη.
Τιμή: 6,00

Quinoa Mixta Brasileña (τρίχρωμη κινόα, κόκκινο λάχανο, φρέσκο μάνγκο, ανανάς, ντοματίνια κονφί, σπιρουλίνα, dressing ταμάρινδου - αυτό το τελευταίο δεν έχω την παραμικρή ιδεά τι είναι): Κάθε παρέα πλέον πιστεύω έχει και έναν vegetarian ή vegan βρε αδερφέ, ε και εμείς έχουμε μία (ναι και όμως την κάνουμε και εμείς οι καλοφαγάδες παρέα) η οποία επέλεξε το συγκεκριμένο outsider πιάτο (εννοώντας ότι δεν ήταν στον κατάλογο του brunch αλλά στον κατάλογο με το κυρίως μενού). Αν και είμαι λάτρης της κινόα (είδατε η πολύ παρέα με vegetarian! ) αυτό το πιάτο μου άφησε μια παραπάνω γλύκα απο ότι θα ήθελα. Ήθελε σίγουρα και ένα τσακ ακόμα αλάτι. Κοινώς, τρίτη μπουκιά δεν έφαγα.
Τιμή: 8,50 (αυτό το θεωρώ αρκετά τσιμπημένο για σαλάτα, και ας είναι κινόα, ειδικά σε σύγκριση με τις τιμές των προαναφερθέντων πιάτων).

Και αφού έχουμε φάει όλοι τα καλούδια μας, πετάει κάποιος την ιδέα να δοκιμάσουμε και τα Churros (παραδοσιακά ισπανικά/λατινοαμερικάνικα τηγανητά ζαχαρωμένα ψωμάκια που θυμίζουν μακρόστενους λουκουμάδες - περιγραφή Στέλιου Παρλιάρου για το συγκεκριμένο γλυκό) τα οποία συνοδεύονταν απο ρευστή σοκολάτα και καραμέλα dulce de leche.
Εγώ να την πώ την αμαρτία μου, και στην Ισπανία που δοκίμαζα αυτό το γλυκό πάντα μου άφηνε μια μικρή απογοήτευση, θές επειδή νόμιζα οτι θα ήταν σαν τους αγαπημένους μου λουκουμάδες και τελικα δεν ήταν; θες επειδή ήταν εν τέλει λιγότερο γλυκό απο όσο φαινόταν (ξεγελά η ζάχαρη γύρω γύρω αλλά η ζύμη δεν πρέπει να έχει μέσα); Δεν ξέρω. Ίσως να μην είμαι φαν του συγκεκριμένου τελικά οπότε δεν μπορώ να κρίνω και πολύ αντικειμενικά. Ε δεν τρελάθηκα. Αυτό. Οι άλλοι έμειναν πολύ ευχαριστημένοι όμως.
Τιμή: 6,00 (μια χαρά τιμή, και η ποσότητα σκεφτείτε έφτασε για να δοκιμάσουμε και οι 7!! )

Επίσης, οι καφέδες εξαιρετικοί. Και πολύ δύσκολα θα το παραδεχτώ αυτό.

Σέρβις, γρήγορο, ευγενικοί σερβιτόροι και χαμογελαστοί. Το μόνο μείον: όταν είπαμε να πληρώσουμε ξεχωριστά απογοητεύτηκαν και είπαν οτι δεν θα έχουν ρέστα για όλους. Αυτό προσωπικά το θεωρώ επαγγελματικό φάουλ.

Για να συνοψίσω, έμεινα πολύ ευχαριστημένη έως και ενθουσιασμένη. Ωραίες γεύσεις, απόλυτο value for money και μια χαρούμενη ατμόσφαιρα. Τι άλλο θέλει κανείς;

Ναι θα το ξανα επισκεφτώ και σας συστείνω να το δοκιμάσετε, δεν θα σας απογοητεύσει, ¡seguro!

02 Σεπ 2019

AlkLyd