01 Σεπ 2019

Είμαι και εγώ από εκείνους που εδώ και καιρό ήθελα να δοκιμάσω την δοκιμασμένη υγιεινή κουζίνα του " Healthy bites " στην οδό Πανεπιστημίου, στο κέντρο της πόλης. Τελικά τα κατάφερα την πρώτη μέρα λειτουργίας τους μετά τις διακοπές για τον λόγο αυτό θα είμαι και πιο ελαστική στην κριτική μου. Το μέρος αυτό σε κερδίζει εκ πρώτης όψεως τόσο με την όλο νόημα πολύχρωμη πινακίδα του όπου αναφέρεται ότι πρόκειται για " organic + vegan bistrot " όσο και με τα επιβλητικά ξύλινα τραπέζια με τα μαντεμένια καθίσματα στον εξωτερικό χώρο!

Ο εσωτερικός χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο αλλά σε κερδίζει το γεγονός ότι και την εξωτερική πινακίδα να μην διαβάσεις καταλαβαίνεις ότι έχεις εισέλθει σε κάποιο σημαντικό vegan μέρος με τροφή 95% βιολογικής προέλευσης όπως γράφει και ο κατάλογος. Πρώτα απ' όλα, μια μεγάλες βιτρίνες, αριστερά της εισόδου, είναι γεμάτες με ένα σωρό εδέσματα έχοντας ανάμεσά τους μια μεγάλη φωτογραφία ενός body fuel, μάλλον bio γάλα με φρούτα του δάσους. Πίσω από τις συγκεκριμένες βιτρίνες φαίνεται μέρος της κουζίνας με το προσωπικό με τα σκουφάκια του επί το έργον. Εκεί βρίσκονται κρεμασμένοι και οι κατάλογοι - τιμοκατάλογοι. Τα τραπεζάκια είναι σχετικά λίγα και διακοσμημένα με κασπώ πράσινων φυτών καθώς και με διαφημιστικά καρτελάκια. Κατά τα άλλα, υπάρχει και κάποιος πάγκος με χάζι στην Πανεπιστημίου και στην παρακείμενη στοά.
Στον περιβάλλοντα ισόγειο χώρο συναντάμε και ένα ψυγείο με bio παγωτά καθώς και μικρό σταντ με vegan τσιπς γνωστής στον χώρο εταιρείας.
Στον επάνω όροφο βρίσκονται οι τουαλέτες καθώς και μερικά λευκά μαρμάρινα τραπέζια. Το τμήμα αυτό έχει " πράσινη" διακόσμηση που θυμίζει ολίγον παιδικό σταθμό.

Δευτέρα 19.08, παραγγείλαμε τα εξής:

Μουσακά vegan με κιμά σόγιας, μπεσαμέλ με γάλα καρύδας, πατάτα, μελιτζάνα και κολοκύθι στα ΕΥΡΩ 8,00. Θα μπορούσε να είναι ένα εξαιρετικό πιάτο αλλά δυστυχώς ήρθε χλιαρό προς κρύο!!

Nuggets κοτόπουλου (5 τεμ. ) στα 6,00. Μας το συνόδευσαν (χωρίς να μας ρωτήσουν όπως τελικά είδα ότι αναφέρει ο κατάλογος ) με κίτρινο ρύζι και κόκκινες πιπεριές. Πιάτο αξιώσεων που ωστόσο ήρθε και αυτό σχετικά ζεστό ενώ τα νάγκετς τα βρήκα αρκετά τυποποιημένα....

Σαλάτα με κινόα, τοματίνια και φρέσκο κρεμμύδι, χωρίς γλουτένη στα 4,00 ( η μεγάλη 6,00). Περίφημη σαλάτα που μας ενθουσίασε από την πρώτη μπουκιά!!!

Τάρτα σοκολάτας (4,00), στρογγυλό κομμάτι με "δύσκολη" υφή που κοβόταν και τρωγόταν άβολα....

Ήπιαμε ενεργειακό χυμό με πορτοκάλι, γκρέηπφρουτ, ρόδι, σταφύλι και μέλι (5,00). Σερβίρεται στο διαδεδομένο πλέον ποτήρι που μοιάζει βαζάκι μαρμελάδας.... Αρκετά νόστιμος χυμός!

Σε γενικές γραμμές το μενού είναι μεγάλο και ενδιαφέρον και περιλαμβάνει από bio καφέ μέχρι vegan Ηot Dog!! Περιττό να πω για τους άπειρους χυμούς και τις πολλές πίτες (σπανάκι με πλιγούρι, μανιταρόπιτα ντίνκελ, τσουκνιδόπιτα κ. ά, στα 3,00-4,00 το τεμ. )

Αν Σεφ είναι ακόμα ο κύριος Γαϊτάνος, ή όποιος άλλος, θα πρέπει να παρέχει σταθερή γαστρονομική ποιότητα όπως τουλάχιστον είχαμε διαβάσει στις πρώτες κριτικές!

Σε γενικές γραμμές, για τα φτωχά ακόμα δεδομένα της χώρας μας γύρω από την υγιεινή διατροφή, το "Healthy Bites" αποτελεί μια σχετικά αξιοπρεπή πρόταση!

01 Σεπ 2019

PP_TINA