02 Σεπ 2019

Ο ζόρικος μήνας Ιούλιος.

Τα καλοκαίρια έχω τα μαλλιά μου σηκωμένα. Όχι μόνο γιατί έχω κάψει θερμοστάτη, που λένε οι φίλοι μου, με αποτέλεσμα να ζεσταίνομαι φρικτά αλλά και γιατί η συγκεκριμένη τακτική αποτρέπει το τράβηγμά τους σε στιγμές κρίσης.

Τα καλοκαίρια καθυστερώ, όσο μπορώ, να μπω στα mails μου. Δε θέλω να δω τι υπερεπείγον έχει προκύψει το οποίο πρέπει να διεκπεραιωθεί εντός της ημέρας ή, και, της νύχτας. Έχω ζήσει πολλές, μαγευτικές, ανατολές στο γραφείο.

Τα καλοκαίρια όμως κρύβουν, πάντα, εκπλήξεις κι ανατροπές. Σε ένα, απρόθυμο, τσεκάρισμα της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας με περίμενε μία εξ αυτών προερχόμενη από ένα κορίτσι, που άρχισα να γνωρίζω, καλύτερα, τον τελευταίο καιρό, με πρόσκληση για έξοδο μετά φαγητού.

Είτε είναι καλοκαίρι, φθινόπωρο, χειμώνας, άνοιξη είμαι υπέρμαχος των γρήγορων αποφάσεων και κανονισμάτων. Πείτε μου μέρος, ώρα και εγώ θα φροντίσω να είμαι εκεί. Όπερ και εγένετο.

Στη Γράπα λοιπόν είχα πάει και πέρσι τέτοια εποχή ακριβώς. Λόγω καυτού μεσημεροαπογεύματος είχαμε κάτσει στον εσωτερικό χώρο ο ποίος είναι πολύ χαριτωμένος σε μπεζ, λευκά, καφέ χρώματα. Με χάλασε η πέργκολα με τα ψεύτικα φυτά, μου άρεσαν τα vintage, λουλουδάτα πιάτα, οι σκαλιστές καράφες και τα ποτήρια.

Τα καλοκαιρινά βράδια όμως το παιχνίδι μεταφέρεται κατά κύριο λόγο στην απέναντι πλατεία. Σαφώς χάνει σε στυλ και άποψη αλλά κερδίζει σε χαλαρότητα κι ανεμελιά. Βοηθά κι η οριοθέτηση του μαγαζιού με φυτά γύρω γύρω άσχετα αν εγώ πέρασα κανένα τρίλεπτο στο διπλανό ψητοπωλείο προσπαθώντας να βρω άκρη.

Στην τελευταία επίσκεψη στη Γράπα μου άρεσαν και με χάλασαν τα ίδια, ακριβώς, πράγματα.

Μου αρέσουν τα πιάτα τους. Μου αρέσει η παραδοσιακή ματιά, τα υλικά κι ο τρόπος εκτέλεσης. Μου αρέσουν τα καθαρά ποτά τους. Μου αρέσει το μέγεθος των μερίδων όσο και η, απόλυτα, λογική τιμολόγησή τους.
Μου αρέσει η εξυπηρέτησή τους. Φιλική, χαλαρή, επεξηγηματική.
Δε μου αρέσει η ασυνέπεια και τα επαναλαμβανόμενα λάθη (κι αυτό δεν περιορίζεται στα μενού των εστιατορίων στα οποία τρώω).

• Ωραίος, δροσερός, φρέσκος ο ντάκος με νόστιμη ντομάτα και τυράκι. 5.30e.
• Αλάδωτες, ελαφροτηγανισμένες οι καραμέλες φέτας με μέλι όμως, υπερβολικά, αλμυρές. Θα χρειαζόταν διπλάσια, τουλάχιστον, ποσότητα μελιού για να ισορροπήσουν. 5.80e.
• Μια χαρά και η ποικιλία αλοιφών από τις οποίες ξεχώρισα τη μελιτζανοσαλάτα για το ωραίο άρωμα καπνού. 6.20e. Μη σας φαίνεται ακριβή. Η ποσότητα είναι μεγάααλη.
• Πατάτες διπλομαγειρεμένες. Όχι άσχημες αλλά με περισσότερο λάδι για τα δικά μου γούστα. 4.00e.
• Τραγανά και γλυκά τα sticks κολοκυθιού. Θα ήθελα κάτι πιο ευφάνταστο ως συνοδεία αυτών. 5.50e.
• Yummy κριθαρότο με μανιτάρια. Ζυμαρικό κρουστό και μελωμένο. Γήινο. Δε θυμάμαι και δε μπορώ να βρω την τιμή. Συγχωρέστε με.
• Κεφτεδάκια πολίτικα με σάλτσα και γιαούρτι. Νόστιμα αλλά θα ήθελα κάτι παραπάνω σε αρώματα. 7.00e. Θα σας αποκαλύψω ένα μυστικό. Η μαμά μου έκανε τα τέλεια κεφτεδάκια γεγονός που μπορούν να βεβαιώσουν κάποιοι παλιοί φίλοι από εδώ μέσα. Πάντα έκανε πολλά. Ε λοιπόν όσα περίσσευαν τα μαγείρευα άλλη στιγμή με σάλτσα και τους έβαζα γιαούρτι. Κάντε το κι εσείς αν έχετε ακόμα την τύχη να σας τα ετοιμάζει κάποιος.
• Κοτόπουλο μπούτι σχάρας. Η αλήθεια είναι ότι παραγγείλαμε το μπούτι που είναι γεμιστό αλλά έγινε λάθος. Πάντως ήταν ζουμερό και ανέλπιστα νόστιμο. 7.20e.
• Μπεκρή μεζέ. Η αλήθεια είναι ότι δεν εγείρει καμία ανάμνηση στη γευστική μνήμη της βραδιάς. 8.00e.

Κάποια επιθυμητά πιάτα δεν υπήρχαν ούτε πέρσι ούτε φέτος. Ο καβουρμάς δε μπορεί να αντικασταθεί με bacon όσο καλή διάθεση κι αν έχουμε. Κι εκεί έγκειται η ασυνέπεια στην οποία αναφέρθηκα παραπάνω. Θα πρέπει να διορθωθεί γιατί είναι κρίμα.

Εν κατακλείδι θα έλεγα ότι η Γράπα είναι ο ορισμός του τίμιου μεζεδοπωλείου. Χωρίς γευστικές εξάρσεις αλλά και χωρίς απογοητεύσεις. Ότι χρειάζεται για μια καλοκαιρινή, απλή και ήρεμη βραδιά. Η απλότητα είναι υποεκτιμημένη. Όλοι τη χρειαζόμαστε one way or another.

Ναι! Η κριτική είναι ετεροχρονισμένη. Το ξέρω. Κάποια πράγματα έχουν αλλάξει. Δεν είναι πλέον Ιούλιος. Οι σύντομες διακοπές έχουν, ήδη, τελειώσει. Δεν έχω πια μακρύ μαλλί. Μάλλον δεν είμαι πια η ίδια. It’s the end of an era ή όπως έχουν πει οι REM χρόνια πριν... Its the end of the world as we (or used to) know it!

02 Σεπ 2019

tzia