Είναι χαρά και ικανοποίηση να λαμβάνεις πρόσκληση από φίλο που θέλει να σβήσει τα 54 κεράκια γενεθλίων του στο φιλόξενο σπίτι της ΣΟΥΖΥ.
Χαρά γιατί φτάνουμε πια στο κατώφλι των …. ήντα ΑΛΩΒΗΤΟΙ και αυτό είναι μεγάλη τύχη!
Ικανοποίηση γιατί ανοίγω τα μάτια στα στραβάδια τους φίλους μου (χαχα! ) και οι –περισσότεροι εξ αυτών- σε δεύτερο χρόνο κυκλοφορούν σε αυτά τα στέκια με άλλους φίλους, οι οποίοι επίσης τα συστήνουν σε άλλους, κλπ. και κάπως έτσι καταλήγω για ακόμη μία φορά στην υπέροχη αυλή της Σ.

Και ενώ η πρώτη μου κριτική για τη Σ αναρτήθηκε τον περσυνό Ιούλιο, δεν μπορώ παρά να επαναλάβω τον εαυτό μου, γιατί της αξίζει!
Και γιατί όπως λένε στο χωριό μου «Word to mouth advertising» -ή κοινώς «από στόμα σε στόμα διαφήμιση»- είναι η καλύτερη διαφήμιση και σκέφτομαι σοβαρά να επιστρέψω σε αυτή την παλιά-σταθερής ΑΞΙΑΣ μέθοδο……. εγκαταλείποντας τα δίκτυα και διαδίκτυα…..

+ Η ηρεμία του χώρου συντελεί στην καλή διάθεση
+ Από τις χύτρες, μαρμίτες και λοιπά σκεύη της κουζίνας βγαίνουν εξαιρετικές γεύσεις
+ Στο κελάρι (λέμε τώρα) διατηρούνται βιολογικά κρασιά και λοιπά οινοπνεύματα
+ Στα κομψά δωμάτια και στον εξωτερικό χώρο σερβίρονται σε σωστούς χρόνους και με σωστή ροή τα καλούδια του καταλόγου τους
+ Οι τιμές για αυτά που προσφέρει είναι σε σωστά επίπεδα (vfm)

Νομίζω ότι πλέον που έχω γευτεί όλα τα πιάτα της ξανά και ξανά, μπορώ να κάνω δύο παρατηρήσεις στη γλυκιά και αγαπημένη Σούζυ:
· Έχει έρθει το πλήρωμα του χρόνου να εξελίξει το menu - να εμπλουτίσει/παραλλάξει τις
γεύσεις
· Να τοποθετήσει άμεσα μαξιλάρες στους πάγκους της αυλής για να μην υποφέρουν τα
οπίσθιά μας (για την πλάτη έχουν ήδη προβλεφθεί, πως και ξεχάσατε τους πισινούς?)

Η βραδιά γενεθλίων στη Σ εξελίχθηκε ως αναμενόταν. Όσοι τη γνωρίζουμε από παλιά, την απολαύσαμε. Όσοι την πρωτογνώρισαν την ερωτεύτηκαν σφόδρα.

Ο εορτάζων, μου ανέθεσε την επιλογή των πιάτων (με περνάει για γκουρού και τον αφήνω στην πλάνη του.... )
Εγώ με τη σειρά μου –στραβούλιακας που δεν κουβαλάω το γυαλί μαζί μου, παρά μόνο όταν είναι απαραίτητο-το ανέθεσα στον καλό μου (που τον έχω κάνει σαν τα μούτρα μου πια και γνωρίζει τι θα παραγγείλουμε-που).

Τα περισσότερα πιάτα παραγγέλθηκαν Χ2 γιατί τα αγόρια της παρέας ήταν πεινασμένα……
Από το τραπέζι μας παρέλασαν τα 2/3 του καταλόγου και λευκό βιολογικό κρασί Λήμνου.
Όλα εξαιρετικά.

Αυτή τη φορά δεν τιμήσαμε τα γλυκά της Σ, αρκεστήκαμε στην τούρτα με τον αριθμό 5?

Στο τέλος η Σούζυ κερνάει δροσερό λικέρ μαστίχα, ότι πρέπει για να φύγεις από το σπίτι της με μια γλυκιά γεύση στο στόμα!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου