05 Σεπ 2019

Πρώτη επίσκεψη Σάββατο βράδυ μια παρέα περίπου 10 ατόμων κάνουμε μια βόλτα στα Πετράλωνα πεινασμένοι αρκετά και με πρόθεση να κάτσουμε στο πρώτο μαγαζί που θα βρουμε(τελευταίο σκ του Ιουλίου, οι επιλογές ήταν μετρημένες).
Στα πολλά μαγαζιά της πλατείας, είτε δε βρήκαμε τραπεζι, είτε μας έδιωξαν (όχι και τόσο ευγενικά, όχι με προφανή λόγο).

Και τότε βλεπουμε την όμορφη αυλή της καρδερίνας, (καθόμαστε χωρίς σκέψη)χαλίκι κάτω, όμορφος φωτισμός, ωραία τραπέζια για μεγάλες παρέες(ροτόντες), μεγάλοι ανεμιστήρες που δροσίζουν το χώρο, για καλοκαίρι όλα ιδανικά.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε άψογη, όσο και αν ταλαιπωρησαμε τους χαμογελαστούς και πρόθυμους σερβιτόρους, ζητώντας επιπλέον ποτά, φαγητά κλπ δε διέκρινα κανένα ψεγάδι. Νερό σε κανάτα, οι τουαλέτες πεντακάθαρες.
Στο τέλος εξαιρετικο κερασματακι με παγωτό καϊμάκι και μπισκότο γεμιστό με σοκολάτα.

Δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα από τον κατάλογο τους(οποίος είναι πλήρης με αρκετά ορεκτικά, τίμιες και νόστιμες σαλάτες, κρεατικα και λίγα ζυμαρικά)

-πατατες τηγανιτές(αλαδωτες και χοντροκομμένες λιώνουν κυριολεκτικά στο στόμα)
-κολοκυθοκεφτεδες (ενα πιάτο που δεν μου άρεσε, αν και αγαπημένο μου, έλειπε η ένταση στη γεύση)
-γαριδακι τηγανητό, συνόδευεται με μια κοκτέιλ σως, τρώγεται σαν τσιπς.
-καλαμαρι(ή θράψαλο) σχάρας, το δεύτερο πιάτο που δεν ταίριαξε στις γεύσεις μου.
-πεννες με τυρί κρέμα και κοτόπουλο εξαιρετικο, κρεμώδες την επόμενη φορά ίσως το πάρω σαν κυρίως.
-αδανα κεμπάπ σκεφτείτε το σαν γιαουρτλου, με νόστιμη κοκκινη σαλτσουλα.
-σαλατα με βραστά λαχανικά, ήταν ωραίος ο συνδυασμός με την σως που τα συνοδεύε.
-ψητα μανιτάρια πλευρωτους, καλοψημενα.
-ποικιλια κρεατικών, ήταν μικρή για την τιμή της. δεν την προτείνω σε σχέση με άλλα πιάτα.
-χορτα εποχής σωστά βρασμένα.
Πιθανόν να πήραμε και άλλα πιάτα που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Σίγουρα δύο σαλάτες με πρασινάδες που μου διαφεύγουν τα υπόλοιπα συστατικά.

(Οι επισκέψεις μας ήταν δύο, η δευτερη 2-3 μέρες πριν τον 15αυγουστο και αφού είχαμε αποτύχει να βρούμε ανοιχτά τουλάχιστον 20 αλλα μαγαζια, τότε θυμήθηκα την καρδερίνα που μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, αλλά λόγω κούρασης την πρώτη φορά δεν είχε εντυπωθει στο μυαλό μου)

Τιμές δυστυχώς δε θυμάμαι ακριβώς και δε φρόντισα για αποδεικτικά στοιχεια, θα σας πω όμως ότι είναι πολύ λογικά τα πλαίσια που κινούνται.
Την πρώτη φορά είχαμε δώσει κάτω από 15€ το άτομο τρώγοντας αρκετά και πίνοντας λίγο.
Τη δεύτερη το τραπέζι ήταν κερασμενο οπότε δε γνωρίζω το ακριβές ποσό αλλά υπολογίζω περίπου στο ίδιο επίπεδο.
Σίγουρα η περιοχή έχει αρκετές επιλογές αλλά θα πρότεινα ευχάριστα την καρδερίνα, ιδιαίτερα όσο ο καιρός είναι ακόμη καλός.

05 Σεπ 2019

TOMIE