05 Σεπ 2019

Με αρκετή καθυστέρηση η κριτική για το FEEDEL ASADOR του συμπαθούς τηλεοπτικού σεφ Λεωνίδα Κουτσόπουλου, λόγω καλοκαιρινών διακοπών αλλά και του γενικότερου κλίματος που επικρατεί στο a4f. Κάπου ωστόσο την πέτυχα γραμμένη την κριτική στον υπολογιστή μου, οπότε ας καταθέσω ετεροχρονισμένα και τη δική μου εμπειρία.

Αν και βράδυ καθημερινής, η κράτηση ήταν απολύτως απαραίτητη, καθώς το εστιατόριο ήταν γεμάτο. Δεν βρίσκεται ωστόσο στο πιο κεντρικό σημείο της Γλυφάδας, οπότε το παρκάρισμα δεν μας δυσκόλεψε καθόλου.

Ο χώρος πολύ όμορφος, χωρίζεται σε δύο επίπεδα. Μπαίνοντας συναντάς έναν μακρόστενο χώρο, στον οποίο δεσπόζει το μπαρ και μια τζαμαρία που επιτρέπει την οπτική πρόσβαση έξω. Εδώ τα πράγματα είναι πιο θορυβώδη, καθώς πέρα από τραπέζια υπάρχουν και stands ή ψηλά τραπέζια, με όρθιο κόσμο και δυνατή μουσική. Γενικότερα, η συγκεκριμένη αίθουσα πιο πολύ θυμίζει bar, παρά μέρος για φαγητό, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Ανεβαίνοντας, ωστόσο, λίγα σκαλάκια, συναντάς το δεύτερο επίπεδο, όπου βρίσκεις έναν πιο χαλαρό χώρο, με την πέτρα και το ξύλο να κυριαρχούν, ωραίο και ατμοσφαιρικό φωτισμό, ξύλινα σχετικά άνετα τραπέζια. Μου άρεσε πάρα πολύ, οπότε μόνο και μόνο για αυτόν, θα βαθμολογήσω το χώρο/ατμόσφαιρα με άριστα.

Η εξυπηρέτηση από το πολυάριθμο προσωπικό φιλική και ευγενική, απείχε ωστόσο από το να με ενθουσιάσει. Στα θετικά τα δροσερά σφηνάκια με κάποιο κοκτέιλ που κεραστήκαμε στο τέλος.

Ως προς τα πιάτα, το FEEDEL ASADOR κινείται στην ίδια λογική με το αντίστοιχο μαγαζί του κέντρου, το οποίο ήδη έχουμε επισκεφθεί. Πιάτα, όχι αυστηρά κατηγοριοποιημένα σε ορεκτικά και κυρίως, στη λογική όλα στο κέντρο. 2 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- στην αρχή μας έφεραν διάφορα είδη ψωμιού με ντιπ γιαουρτιού από αβοκάντο (3 €) και 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο νερο (2 €). Νόστιμο αλλά τσιμπημένο ξεκίνημα.
- ανάμεικτη σαλάτα με λαχανικά, ψητό αχλάδι, φασολάκια και αρσενικό Νάξου ( 12.5 €). Νόστιμη σαλάτα, πολύ ωραία η ιδέα με τα φασολάκια (αν και ήταν σε πολύ μικρή ποσότητα) αλλά δεν σου έμενε κάποια ξεχωριστή γεύση στο τέλος
- τζατζίκι αβοκάντο με αυγοτάραχο και τσίλι, συνοδεία από φρυγανισμενο ψωμί (9.5 €). Ωραίο πιάτο, ελαφρώς καυτερό, μας ικανοποίησε, βρήκαμε ωστόσο την τιμή του αρκετά τσιμπημένη.
- πατάτες με στάκα, 2 κρόκους αυγού και τρούφα (9.5 €). Η τρούφα νομίζω ότι ήταν περιττή, καθώς κάλυπτε όλες τις γεύσεις, ιδίως την στάκα δεν μπορώ να πω ότι την κατάλαβα να υπήρχε στο πιάτο. Κατά τα άλλα το πιάτο ήταν νόστιμο και εδώ ωστόσο η τιμολόγηση μου φάνηκε ακριβή.
- τορτελίνια κόκορα με ανθότυρο και μια πολύ νόστιμη σάλτσα. Εξαιρετική η τραγανή πέτσα (14 €). Πιάτο που προτείνεται αναμφίβολα.
- μοσχαρίσια μάγουλα με γίγαντες, σύγκλινο και σάλτσα (16.5 €). Πιάτο αντίστοιχης λογικής με το προηγούμενο, καθώς και εδώ η πολύ νόστιμη σάλτσα έκανε τη διαφορά. Ωστόσο και τα υπόλοιπα υλικά ήταν πολύ προσεγμένα και ταίριαξαν απόλυτα με τα πολύ νόστιμα μοσχαρίσια μάγουλα. Νομίζω το συγκεκριμένο πιάτο ήταν το καλύτερο όσων δοκιμάσαμε.
- από γλυκά πήραμε πορτοκαλόπιτα με μαρέγκα, bitter σοκολάτα και τριμμένο αμύγδαλο (9 €), νόστιμη αλλά όχι κάτι συγκλονιστικό.
- από ποτά 1 κοκτέιλ (10 €) η γυναίκα μου που της άρεσε πολύ και εγώ 2 ποτήρια κρασί ροζέ έργο Λαντίδη (6 € το καθένα).

Για τα παραπάνω πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 100 €. Σε κάποια πιάτα, όπως προανέφερα, οι τιμές μου φάνηκαν πιο τσιμπημένες, σε κάθε περίπτωση και στο σύνολο το FEEDEL ASADOR δεν προσφέρεται για συχνές επισκέψεις, εκτός εάν το προτιμήσει μια μεγάλη παρέα που θα έχει τη δυνατότητα να δοκιμάσει περισσότερα πιάτα με σχετικά μικρότερο κόστος. Ένα 2.5 στην αξιολόγηση της σχέσης τιμής θα ήταν δικαιότερο.

Συνολικά, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, καθώς τα μόνα πιάτα που μου έμειναν ήταν τα τορτελίνια και τα μοσχαρίσια μάγουλα. Σίγουρα δεν αποκλείω όμως και μελλοντική επίσκεψη, οπότε εάν αλλάξει κάτι και υπάρχει ακόμη το site, μπορεί και να τα ξαναπούμε.

05 Σεπ 2019

ALEX80