06 Σεπ 2019

Αγαπημένο ask4food,

Ξερω οτι δεν ειμαι πλεον απο τους συνεπεις σου γευσιγνωστες. Ο καθένας αν και περνάει φάσεις και κύκλους στη ζωή του, το φαι είναι αναγκαίο για ολους και απόλαυση για τους περισσότερους. Εστω και αν λόγοι κύριως οικονομικοί και υγείας, κατα καιρούς μας απωθούν απο το να τρώμε έξω ό, τι τραβάει η όρεξη μας.

Σούσι έχω δοκιμάσει πάνω απο είκοσι φορές θα έλεγα. Σαν φαγητό είναι πολύ υγειηνό, αρκεί να είναι φρέσκες οι πρώτες ύλες (κύριως τα θαλασσινά και το ψάρι), νόστιμο και διατροφικά πλήρες (συνδιασμός υδατανθράκων, καλών λιπαρών και πρωτεινών φυτικών και ζωικών). Σαν σύλληψη απλό είτε είναι maki ρολό, είτε σασίμι (κομματι ψαριου με λαχανικα χωρις ρυζι), είτε nigiri (κομματι ψαριου με ρυζι).

Αυτα σαν εισαγωγή για έναν σχετικά αρχάριο όπως εγώ. Το τι ακριβώς θα περιέχει το τεμάχιο σούσι είναι αυστηρά προσωπική επιλογή. Προσοχή τέλος στην συνοδευτική σογια σώς, η όποια δίνει γεύση στη μπουκιά και στο washabi, την γιαπωνέζικη πράσινη αλοιφή που σε απογειώνει και σου ανοίγει κυριολεκτικά τη μύτη απο την καυτερότητα. Μια κυριολεκτικά ελάχιστη ποσότητα πάνω σε κάθε κομμάτι-μπουκιά την κάνει σύνήθως πίο νόστιμη.

Παραγγείλαμε αρχικά τη σαλάτα (3/4) με καβουρόψυχα, η οποία δεν ενθουσίασε και ήταν κατά 85% μαρούλι, ενώ η λιγοστή καβουροσαλάτα με μαγιονέζα στην κορυφή ήταν νόστιμη. Πρέπει να ανακατέψετε το μαρούλι με τη σαλάτα πριν σερβίρετε.

Τα μακι ρολλα με σολωμο ήταν καλά (3,5/4) φρέσκα και νόστιμα, ενώ αυτά με το λαβράκι δέν ενθουσίασαν τόσο (3/4), ήταν λίγο άγευστα. Τα shisan καλιφόρνια ρολλς (σουρίμι καβουριού, αβογκάντο και αυγά χελιδονόψαρου (!!! )) ήταν σχεδόν άριστα γευστικά (4/4) και μας ικανοποίησαν απο όλες τις απόψεις. Αυτό που όμως μας απογείωσε και το παραγγείλαμε εις διπλούν ήταν τα shisan tiger rolls (4/4) με σολομό, αβοκάντο & sauce mayo, οπου τα λόγια περιτεύον.

Το κρασί (δωρεάν την τρίτη και οσο πιείτε) σε ποτήρι κολωνατο ήταν λευκό και άριστο, ίσως το καλύτερο που έχω πιεί, σίγουρα απο καλής ετικέτας μπουκάλι.

Το σέρβις ελάφρως αργό (δικαιολογημένα λόγω κόσμου και παρασκευής πιατων καπόπιν παραγγελίας) αλλά άριστο και ευγενέστατο, ενώ το μαγαζί γέμισε απο τις 21.00 μέσα και έξω κυρίως με ηλικίες κάτω των 30.

Χώρος απλός, μινιμαλ με όλη τη σημασία της λέξης, ταιριαστός στο στυλ του καταστήματος, δεν έλειπε κάτι άξιο αναφοράς. Κατσαμε στο τραπέζι της εισόδου με θέα τη λεωφόρο στον στεγασμένο χώρο.

Για το τέλος αφησα το λογαριασμό. Πέντε πιατα συν μια σαλάτα, νεράκι εμφιαλωμένο και το καλυτερο λευκό κρασι και για τους δυο, σύνολο λιγότερο από 31 ευρώ.... Και μέτριας ποιότητας να ήταν το σούσι πάλι θα μιλούσαμε για VFM, πόσο μάλιστα όταν είναι αρκετα καλής ποιότητας οι πρώτες ύλες και το τελικό αποτέλεσμα.

Απο τα καλύτερα σουσάδικα σε ποιότητα και το καλύτερο σε αξία γι αυτό που τρώς. Εννοείτε θα πάτε ακόμα και όσοι σνομπάρετε το σούσι, δοκιμάστε τα shisan rolls και θα αλλάξετε γνώμη...

Θα ξαναπάω να δοκιμάσω τον υπόλοιπο κατάλογο... Φημές λένε για φοβερά τηγανιτά ρολλς.

ΥΓ. Για το υπέροχο κρασί που μας κέρασαν, μαλλον πρόκειται για το ιταλικο Prosecco που διακρίνεται για το ελαφρύ αχυροκίτρινο χρώμα του και τις αρωματικές νότες εσπεριδοειδών, πράσινου μήλου και σφενδάμου.

06 Σεπ 2019

p_v