Αυγουστιάτικο μεσημέρι Κυριακής με θερμοκρασία στους +35 °C αντί να απλώσουμε τα κορμιά μας δίπλα στη θάλασσα, αποφασίσαμε να τα ταλαιπωρήσουμε βολτάροντας στο κέντρο της πόλης.
Τόσο μας κόβει εμένα και της κολλητής μου…

Βέβαια ουδέν κακό αμιγές καλού, βρήκαμε τα περισσότερα καταστήματα στην Ερμού ανοιχτά (μα αλήθεια δεν υποτίθεται ότι ανοίγουν συγκεκριμένες ημέρες το χρόνο?) και –κόντρα στην πεποίθησή μας να μην ενισχύουμε την πρακτική της Κυριακάτικης εργασίας- μπήκαμε σε 2-3 για να εκμεταλλευτούμε τις εκπτωτικές τιμές, ε… όλο και κάτι ψωνίσαμε…
Και επειδή το λιοπύρι δεν αντέχεται για πολύ, αποφασίσαμε με συνοπτικές διαδικασίες να τσιμπήσουμε κάτι σε ένα κλιματιζόμενο χώρο.

Μπροστά μας βρέθηκε το Babaji Indian Food, άδειο από κόσμο εκείνη την ώρα (νωρίς μεσημέρι), μπήκαμε διστακτικά βλέποντας ότι fast foodοφέρνει, αλλά η δροσιά του χώρου νίκησε κάθε αμφιβολία μας.

Μικρός καθαρός χώρος με λίγα τραπεζοκαθίσματα – fast food είπαμε- η κουζίνα χωρίζεται από τη «σάλα» με ένα πάσο και πίσω από τον πάγκο βλέπεις τους Ινδούς να προετοιμάζουν το φαγητό.

Η κοπέλα στο service σβέλτη και ευγενική αν και λίγο μαγκωμένη να πω, διστακτική να πω... δεν μπορώ να το προσδιορίσω, εξάλλου δεν έκανε κάτι που να "επισύρει πρόστιμο" ντοματούλες... ίσως απλώς ονειρευόταν παραλίες? ποιος ξέρει, ας είναι....

Mας έφερε αμέσως δροσερό νερό βρύσης και τους καταλόγους.
Μελετήσαμε και συσκευθήκαμε για λίγο, ρωτήσαμε κάποιες επιπλέον πληροφορίες την κοπέλα στο service (η οποία ήταν πλήρως καταρτησμένη) και ιδού οι αποφάσεις μας:

Για ορεκτικό επιλέξαμε Meat Samosas- 2 ινδικά πιτάκια με γέμιση αρνίσιου κιμά και μπαχαρικών. Σερβίρεται με sauce που έχει βάση το γιαούρτι, ελαφριά και δροσιστική. Εξαιρετικό!

Εγώ προτίμησα κοτόπουλο KORMA με γλυκιά γεύση (και καθόλου καυτερό).
H φίλη που λατρεύει τα πικάντικα επέλεξε κοτόπουλο TIKKA MASALA (η αθεόφοβη ζήτησε και extra πιπέρι καγιέν για να ανεβάσει επίπεδο!!!! )
Και τα δύο πιάτα συνοδεύονταν από πλούσιο ρύζι μπασμάτι (αφρός).

Mοσχοφίλερο Μπουτάρη 187ml για μένα και Ραψάνη Τσάνταλη 187ml για τη φίλη, με τα οποία προσπαθούσαμε να σβήσουμε την ένταση των γεύσεων (τελικά είπα να προσθέσω κι εγώ λίγο καγιέν στο KORMA και πήρα φωτιά! )

Εννοείται ότι ανταλλάξαμε γεύσεις, εννοείται ότι δεν καταφέραμε να φάμε ούτε το μισό από το φαγητό μας, το οποίο τοποθετήθηκε σε ειδική συσκευασία και το πήραμε μαζί μας.

Αξίζει να ειπωθεί: To υπόλοιπο κοτόπουλο Κorma φαγώθηκε την επόμενη το βράδυ (ξαναζεσταμένο στο microwave) και η γεύση του ήταν αναλλοίωτη.

Το Babaji συστήνεται ανεπιφύλακτα για ethnic φαγητό "στο πόδι"
Γρήγορο φαγητό μεν αλλά σέβεται απόλυτα τον πελάτη δε (σε ποσότητα, ποιότητα, αξία).

ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου