19 Σεπ 2019

Τόσες κριτικές, τόσοι ύμνοι για το Feyrouz… κι εγώ το επισκέφθηκα μόλις την προηγούμενη εβδομάδα. Τι σφάλμα ήταν αυτό;; Εντάξει, ο πραγματικός λόγος είναι ότι δεν κινούμαι συχνά στο κέντρο ή καλύτερα, δεν συνήθιζα να κινούμαι. Τελευταία, όταν έχω χρόνο δεν χάνω ευκαιρία να περνάω επί τούτου μέσα από το κέντρο, ώστε να επωφελούμαι και τα διάφορα διαμαντάκια που υπάρχουν και δεν τα είχα επισκεφθεί.

Την περασμένη Παρασκευή λοιπόν 13/9/2019 δύο άτομα και με αφορμή το Athens Beer Festival -που παρεμπιπτόντως χειρότερό του δεν έχω ξαναδεί στην Αθήνα- είπαμε να κατηφορίσουμε για street food και τσάρκα στα σοκάκια της Αθήνας, χωρίς να έχουμε στο μυαλό ότι θα πηγαίναμε στο Fayrouz.

H αλήθεια είναι ότι ψάχναμε ένα άλλο streetfooντάδικο το οποίο δεν προλάβαμε ανοιχτό οπότε, η πείνα πρόσταζε άμεση λύση. Κι επειδή στο αγαπημένο "Πέρα" είχαμε πάει πολύ πρόσφατα, είπαμε να δοκιμάσουμε και κάτι νέο. Φτάσαμε έξω από το Feyrouz που βρίσκεται σχεδόν σε απόσταση αναπνοής από το Πέρα και ο κόσμος καθόταν κι απ’ έξω στο πεζοδρόμιο παρότι δεν έχει χώρο για τραπέζια εκεί.

Ο χώρος είναι πολύ μικρός με μόλις 2-3 πάγκους κατά μήκος της γωνιακής τζαμαρίας με λίγα σκαμπό για όσους (τυχερούς) προλάβουν να καθίσουν. Οι επιλογές απ’ ότι κατάλαβα είναι πολύ συγκεκριμένες, λίγες και καλές δηλαδή. Δυο-τρείς σαλάτες, ισάριθμες σούπες, λαχματζούν και πεϊνιρλί.
Η εξυπηρέτηση πολύ καλή από μια κοπέλα και τον Σάββα, τον έναν εκ των δύο (ιδιοκτητών) αδελφών. Ο δεύτερος, βρίσκεται στο ακριβώς απέναντι -επίσης γωνιακό- μαγαζί, που άνοιξε πρόσφατα όπως πληροφορηθήκαμε, με την ίδια φιλοσοφία στο στήσιμο (λίγοι πάγκοι με σκαμπό κατά μήκος της τζαμαρίας) κι εξυπηρετεί τον κόσμο που θέλει να δοκιμάσει γλυκό ανάμεσα σε κιουνεφέ, μπακλαβά και καζαν ντιπί. Δυστυχώς δεν προλάβαμε να δοκιμάσουμε γιατί μέχρι να φάμε τα αλμυρά μας μιας και ήμασταν από τους τυχερούς που βρήκαμε να καθίσουμε, είδαμε με απογοήτευση να κατεβάζει τα ρολά του. Δεν μου έκοψε να πεταχτώ να καβατζώσω μερικά γλυκάκια νωρίτερα.

- Λαχματζούν (2 τμχ) χ 3,30€

Από τα ωραιότερα μπορώ να πω που έχω δοκιμάσει, με ψιλοκομμένο μοσχαρίσιο κιμά, μυρωδικά, εμπλουτισμένο επιπλέον με λίγη ανάμεικτη σαλάτα (πράσινη συν λάχανο-καρότο) και γιαούρτι. Σερβίρεται τυλιχτό σε πολύ ωραία πίτα και αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα ήταν ότι το κρεμμύδι δεν το καταλάβαινες στο δόντι ως συνήθως. Ίσως ήταν μαγειρεμένο με τον κιμά κι όχι ωμό, δεν ξέρω, πάντως ήταν πολύ ωραίο και άφηνε ωραία γεύση στο τέλος. Ερωτηθήκαμε για το αν το θέλουμε καυτερό και πόσο.

- Πεϊνιρλί με χοιρινό κρέας χ 3,20€

Εκπληκτικά αφράτο ζυμαράκι πασπαλισμένο με αρωματικά (ρίγανη ή θυμάρι), με πεντανόστιμη μελωμένη γέμιση καλομαγειρεμένου χοιρινού κρέατος, με πιπεριές και αν θυμάμαι καλά και μανιτάρια. Το μέγεθός του παρότι δεν είναι τεράστιο, είναι χορταστικότατο και η γεύση του εκπληκτική. Η νοστιμιά της γέμισης ήταν απερίγραπτη, την φαντάζομαι και μόνη της σε ένα πιάτο με συνοδευτικό κάποιο ζυμαρικό, ρύζι ή έναν πουρέ ίσως… άψογη!

- Πεϊνιρλί με ανθότυρο δικό τους χ 3€

Πρόκειται ουσιαστικά για μια χορτοφαγική επιλογή αφού στερείται κρέατος, σε εξίσου αφράτο ζυμαράκι (έμοιαζε με ολικής αν δεν απατώμαι) πασπαλισμένο με σουσάμι μαύρο και λευκό, με πιπεριά, κύμινο και δικό τους ανθότυρο (συγκεκριμένα μάθαμε ότι η μητέρα του Σάββα φτιάχνει όλα αυτά τα καλούδια). Πολύ καλό, αν και στο μυαλό μου είχα κάτι λιγότερο αλμυρό στο άκουσμα του ανθότυρου.

- Γιαουρτόσουπα χ 2,30€

Ιδιαίτερη μιας κι εκτός από γιαούρτι, ζωμό κοτόπουλου και τσιγαρισμένο δυόσμο είχε και ρύζι. Σερβιρίστηκε σε ποτήρι, σε χλιαρή θερμοκρασία με σκοπό να καταναλωθεί σαν ρόφημα όπως μας πρότειναν, καθώς αποτελεί καλοκαιρινή πρόταση του καταλόγου.

Συμπαθητική η γεύση της αν και με ξένισε λίγο το ρύζι στο ποτήρι, παρόλα αυτά όταν παραγγέλνω σούπα στο μυαλό μου έρχεται η πιο βελουτέ της εκδοχή. Οπότε την επόμενη φορά θα δοκιμάσω την "διάσημη" απ’ ότι κατάλαβα του Feyrouz, την “Μαχλούτα”.

Συμπερασματικά το Feyrouz αποτελεί μια πάρα πολύ καλή streetfoodική επιλογή στο κέντρο που πλέον έχει δεκάδες αξιόλογες προτάσεις και παρά τον ανταγωνισμό, φαίνεται πως τελικά αν κάποιος είναι καλός, πάντα θα περισσεύει χώρος για να εδραιωθεί και να προοδεύσει.

Δεν θα το συγκρίνω με το επίσης αγαπημένο όπως προανέφερα Πέρα καθώς δεν το θεωρώ και τόσο streetfood… καθώς το -φανταστικό κατά τα άλλα- πεϊνιρλί του σαράντα εκατοστών ας πούμε, δε μπορείς να το πάρεις και στο χέρι ή την Μενεμένης στη φωλιά, οπότε νομίζω είναι λίγο άδικο να γίνει σύγκριση.

Επίσης με αφορμή μηνυματολογία που προέκυψε μεταξύ φίλων του site μετά από την ανάρτησή μου στο fb αναφέρθηκε από φίλη ότι δεν ενθουσιάστηκε λόγω του ότι ήταν έτοιμα τα λαχματζούν σε χλιαρή θερμοκρασία. Οφείλω να πω ότι σε εμάς εκείνο το βράδυ δεν συνέβη κάτι τέτοιο, αλλά και πάλι νομίζω ότι δεν θα με χάλαγε, δεδομένου ότι αφενός μεν όπως ανέφερα και παραπάνω πρόκειται για street food, όπως πχ και η τυρόπιτα που θα πάρεις από τη βιτρίνα και θα στη ζεστάνει αν θέλεις λίγο περισσότερο, αφετέρου είδα την κατανάλωση και τον κόσμο που υπήρχε και νομίζω πως κάποιες φορές δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά, άλλωστε με τόση κατανάλωση είναι λίγο δύσκολο να είναι κάτι μπαγιάτικο.

Σε κάθε περίπτωση γευστικά όσα δοκιμάσαμε εμείς ήταν ιδιαιτέρως νόστιμα. Έχω σταμπάρει για επόμενη δοκιμή το πεϊνιρλί με τον κόκορα που άκουγα όλους όσους ήταν εκεί να παραγγέλνουν, αλλά δυστυχώς είχε τελειώσει και φυσικά τα γλυκάκια απέναντι που μου ξέφυγαν…

Από μένα… είναι ένα ΝΑΙ

Υ. Γ. Κρίμα που σιγά-σιγά αποχωρούν όλοι οι αξιόλογοι χρήστες από το site... και για κάποιους εξακολουθεί να φυσάει αδιαφορία. Frat, λείπεις ήδη...

19 Σεπ 2019

PONTIKI